Tallinna Tehnikaülikool

Viimaste aastate teadus- ja arendustöö tulemused on hoogustanud paljudes riikides puidu kasutamist ehituses. Varem pigem väikemajade rajamisel levinud puitmaterjal on nüüd üha laiemalt kasutusel ka suuremates avalikes ja mitmekorruselistes hoonetes.

Ristkihtpuitseinte uuringute katsemaja TalTechis

Puitelemente kasutatakse nii uusehitistes kui renoveerimisel.

Teema on aktuaalne just praegu, sest kuni 28. veebruarini on Tallinnas rahvusvaheline konverents  Forum Wood Building Baltic 2024, mida korraldavad Tallinna Tehnikaülikool ja Eesti Kunstiakadeemia. Üritus on osa rahvusvahelisest konverentside ketist Forum Holzbau.

Konverentsil analüüsitakse näiteks puiduga renoveerimise uusimat suunda – need on tehases eelvalmistatud lisasoojustuselemendid, mida Eestis esimest korda piloteeriti TalTechi pereühiselamu renoveerimisel Akadeemia teel. Tänaseks see lahendus laialdaselt kasutatud nii Eestis kui ka Euroopas, kuhu seda on eksportinud meie ettevõtted.

Tõukuvalt riigi toest on täna saanud uue hoo ka Eesti elamute uuendamine, mida asjatundjad kutsuvad ka renoveerimismaratoniks.

Tehnikaülikooli ehitusfüüsika professori Targo Kalamehe sõnul on just puit viimastel aastatel leidnud uus rakenduskohti – küll valmistatakse sellest toiduaineid või pelleteid, aga päris kindlasti on puit suurepärane ehitusmaterjal, millega kodusid korda teha.

„Puit on meistrite materjal ja eeldab oskuslikku kasutust,“ ütles Targo Kalamees.

Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide professori Alar Justi sõnul on konverentsil teadlaste fookuses integreeritud disain, mis tähendab projekteerimise eri osapoolte (arhitektid, konstruktorid, ehitusfüüsikud) koostööd protsessi algusest alates. Näide muutunud disainiprotsessist on ehitise elukaare projekteerimine kuni hoone kasutusea lõpuni ja materjalide korduvkasutamine võimalikult suures mahus.

”Peame liikuma edasi lineaarsest projekteerimisprotsessist ja näeme, et arenguhüpet on võimalik soosida, ühendades erinevad osapooled meeskonnaks,” kinnitas professor Just.

Puitkonstruktsioonide arendustöö tulemusi võimaldavad praktilises projekteerimises rakendada uue põlvkonna projekteerimisstandardid Eurocode 5 (EC5), mille koostamisel on osalenud ka Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteadlased professor Alar Justi juhtimisel. Konverentsil tutvustavad standardi koostamise rahvusvahelise meeskonna liikmed uusi meetodeid, uusi materjale ning uusi nõudeid, milleta puidu kasutusvaldkonna laiendamine poleks võimalik.

Samuti käsitletakse konverentsil innovatiivset puitarhitektuuri, ehitusfüüsika ja ehitusprotsesside aktuaalseid teemasid. Et ehitusteadus on väga rakenduslik, külastatakse ning analüüsitakse ka Eesti uuemaid märkimisväärseid puitehitisi – Vaela lasteaeda, Sauel Kuuma tänaval liginullenergiahooneks renoveeritud korterelamu, Saue vallamaja ning Pelgulinna riigigümnaasiumi.

Konverentsilt saab teadmisi ja kirjeldatakse parimaid praktikaid üle maailma. Toimub üle 40 ettekande 13 erinevast riigist. Mõlemal päeval on avatud messiala, kus Euroopa ja Eesti puitehitusega seotud ettevõtted tutvustavad oma toodangut. Külalisi on registreerunud Austriast, Belgiast, Tšehhist, Eestist, Soomest, Georgiast, Saksamaalt, Jaapanist, Lätist, Leedust, Nepalist, Norrast, Poolast, Slovakkiast, Rootsist, Hollandist, Ühendkuningriigist ja Ukrainast.

Lisainfo
professor Targo Kalamees
TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituut
tel. +372 56284007
targo.kalamees@taltech.ee

professor Alar Just
TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituut
tel +372 5031171
alar.just@taltech.ee