Tallinna Tehnikaülikool

Kas unistad edukast karjäärist keemias või soovid luua oma ettevõtte? Virumaa kolledži magistriõppekava Säästvad keemiatehnoloogiad annab sulle teadmised uuenduslike lahenduste arendamiseks. Siin ei õpita keemiat pelgalt laboris, vaid arendatakse selle kasutusvõimalusi ettevõtluses ja tootearenduses. Kui soovid tulevikus käivitada oma keemialahendusi pakkuva start-up’i või liikuda mõnes targa tootmisega tegelevas ettevõttes otsustajate tasandile, siis on see õppekava just sinu hüppelaud.

Uuenduslik magistriõppekava Säästvad keemiatehnoloogiad Virumaa kolledžis
Foto: Virumaa kolledž

Keemia on ühtaegu tehnoloogiatihe, kuid ka ääretult põnev. "Keemiatehnoloogia on aidanud inimkonnal lahendada mitmeid olulisi probleeme ja oluliselt tõsta meie elukvaliteeti – olgu selleks kaasaegne ravimitööstus, uuenduslikud materjalid, energialahendused või keskkonnasõbralikud ja keskkonda, inimesi ning muid ressursse säästvad tehnoloogiad," selgitab TalTechi Virumaa kolledži vanemlektor ja programmijuht Jasper Adamson. “Selliste tehnoloogiate edasi arendamiseks on tööturul vaja spetsialiste ja keskastmejuhte, kes teavad ja tunnevad keemiat ning oskavad tehtavaid uuendusi ellu viia.”

Keemia laiad võimalused ettevõtluses

Tänu keemiatööstuse uuendustele on kõrgtehnoloogilisi materjale, mille arendamisel on juba aatomi tasandil kasutatud keemiaalaseid inseneriteadmisi. Uute omadustega materjalid loovad ka ettevõtluses uusi võimalusi. Keemia mängib olulist rolli ka toidutootmises, samuti põllumajanduses – väetised ning taimekaitsevahendid aitavad tagada saagikuse ja toidujulgeoleku. See kehtib ka kütuste vallas – palju on räägitud uuenduslikest vesinikutehnoloogiatest, kuid keemia on vajalik ka tuumaenergeetikas, et tuumajaamas toimuvad keemilised protsessid oleks kasulikud, kontrollitud ja eelkõige ohutud.

“Eesti keemiatööstus on täis huvitavaid väljakutseid ning sisuliselt on peale õpet võimalus keemiainsenerina osaleda erinevate valdkondade ettevõtete tööstusprotsessides alates toiduainetetööstusest kosmeetika, ravimite, väetiste, kütuste ja tuumaenergeetikani,” ütles Adamson.  “Nõudlus keemia- ja keemiatehnoloogia teadmistega spetsialistide järgi on tööturul suur ja õppekava lõpetanute tööpõld on lai.”

Karjääripöörde ja täienduse võimalus

Magistriõpe on oluline täiendus kohe bakalaureuseõppe järel oma erialaste võimaluste laiendamiseks. Lisaks on õppima oodatud valdkonnas juba tegutsevad spetsialistid, kes soovivad oma teadmisi süvendada. Teretulnud on nii loodus- ja tehnikateaduste alase kõrgharidusega spetsialistid kui ka muude erialade lõpetajad, kellel on keemiaga seotud töökogemus. See annab võimaluse edukaks karjääripöördeks, aga ka  enda täiendamiseks juba erialaga seotud ettevõtetes tegutsevatel inimestel.

Magistriõppekava Säästvad keemiatehnoloogiad Virumaa kolledžis. Kõrgtehnoloogilised laborid.
Õpe magistriõppekaval säästvad keemiatehnoloogiad annab võimaluse nii karjääripöördeks kui enese täiendamiseks. Foto: Virumaa kolledž

Paindlik õpe Eesti keemiatööstuse sõlmpunktis

Virumaad peetakse Eesti keemiatööstuse traditsiooniliseks keskuseks. Kui varasematel aastakümnetel oli fookuses peamiselt põlevkivitööstus, siis tänaseks on piirkond muutumas, kuid keemiatööstus jääb endiselt oluliseks majandusharuks.

“Kuna meie eriala on ainulaadne, siis tullakse seda õppima üle Eesti, ligi kolmandik on tulnud Harjumaalt, paljud Tartust ja mujalt Eestist,” märgib Adamson "Pool õppima tulijatest elab Virumaal, kus on pikk valdkondlik traditsioon. Kui mujal Eestis keemikute päeva ei tähistata, siis Kohtla-Järvel on see iga-aastane suursündmus."
Keemiaga tegelevate ettevõtete rohkus ja ajalooliselt välja kujunenud keemiakeskkond pakuvad siin jätkuvalt suurepäraseid võimalusi praktikaks ja erialaseks tööks. Tudengitele on kättesaadav kogu TalTechi teadus- ja infobaas, tugev erialane võrgustik ning rahvusvahelise kogemusega õppejõud.

Säästvad keemiatehnoloogiad õppekava on Eestis ainulaadne, kuna keskendub kaasaegses ühiskonnas vajalike materjalide tootmistehnoloogiatele ringmajanduslikus võtmes. See hõlmab tööstussümbioosi, plasti ja puidu ümbertöötlemist kemikaalideks, e- ja biokütuste tootmist, vesiniku salvestamise tehnoloogiaid, biogaasi käitlemise tehnoloogiaid ja muud taolist, mis on oluline just ettevõtluse ja kestlikkuse targal ühendamisel.

Karjäärivõimalus üle Eesti

Kuigi Virumaa pakub rohkelt praktikakohti ja töövõimalusi, ei piirdu magistrikava lõpetajate karjääriväljavaated vaid selle piirkonnaga. Keemiatehnoloogia spetsialiste vajatakse nii Tallinnas, Tartus kui ka mujal Eestis, kus on viimastel aastakümnetel rajatud keemial põhinevaid ettevõtteid, näiteks farmaatsiatööstuses, toiduainetetööstuses, värvi- ja lakitööstuses, kütusetööstuses. Kasvav start-up-sektor, millest paljud keskenduvad keemiaalastele lahendustele, loob samuti uusi ja innovaatilisi töövõimalusi.

"Ettevõtted hindavad üha enam võimekust arendada keemilisi protsesse ja rakendada säästvaid tehnoloogiaid ning meie õppekava valmistab ette spetsialiste, kes suudavad neid väljakutseid lahendada," märgib Adamson. “Tööandjate kinnitusel on keemia- ja keemiatehnoloogiaalaste teadmistega inimeste järgi väga suur vajadus.”

Magistrikraad keemiatehnoloogias annab uue võimaluse ka karjäärialaseks arenguks. Tehniliste oskuste kõrval pakub magistriprogramm juhtimise, majanduse ja ettevõtlusega seotud õppeaineid, andes lõpetajatele tugeva konkurentsieelise – olgu eesmärgiks juhi positsioonile liikumine või oma ettevõtte loomine keemia- ja tehnoloogiasektoris.

Säästvad keemiatehnoloogiad

Paindlik sessioonõpe sobib töötavale inimesele

Õppetöö TalTechi Virumaa kolledžis Kohtla-Järvel toimub sessioonõppena kaks korda kuus nädalavahetustel ja ööbimisvõimalust pakub sealne üliõpilaselamu, mistõttu sobib see hästi töötavatele spetsialistidele üle Eesti. "Kõik praegused antud õppekava õppurid töötavad erinevates ettevõtetes, mis loob suurepärased võimalused tööalase võrgustiku loomiseks ning kogemuste vahetamiseks," täpsustab Adamson.

Kui soovid panustada jätkusuutlike lahenduste loomisse ja kindlustada endale tulevikukindel karjäär, uuri lähemalt TalTechi Säästvate keemiatehnoloogiate magistriõppekava.

Kaasrahastanud Euroopa Liit

Õppekava loomise ja arendamisega seotud tegevusi toetatakse Õiglase Ülemineku Fondi meetmest „Ida-Viru täiendkoolituse mahu suurendamine ning uute tasemeõppe õppekavade arendamine ja käivitamine kutse- ja kõrghariduses“. 

Artikkel ilmus 01.04.2025 Delfis