Kristina Vassiljeva töötab dotsendina TalTechi arvutisüsteemide instituudi arukate süsteemide keskuses. Arvuti- ja süsteemitehnika eriala vilistlane on tehnikaülikoolis töötanud juba 19 aastat, tegeldes peamiselt arukate juhtimismeetodite ja masinõppel põhinevate automaatsete meetoditega efektiivsuse suurendamiseks tööstuses.
Kus ja kellena arvutisüsteemide eriala lõpetajad töötavad?
Meie lõpetajad töötavad näiteks ABBs või Ericssonis, kus nad disainivad HMI’d (Human Machine Interface) ehk kasutajaliidesed ja koostavad algoritme seadmete juhtimiseks/testimiseks. Samuti on meie head üliõpilased on teretulnud ÅF Automaatikasse või Valmet Technologies OÜsse, kus on võimalik automatiseerida protsesse väikesest pumbajaamast elektrijaamani. See tähendab, et lihtsalt programmerimist ei piisa, on vaja ka seadmeid omavahel siduda ning aru saada, kuidas protsess toimib.
Millise põletava probleemi tahaksid arvutisüsteemide ja automaatika abil lahendada?
Kaasaegsed süsteemid salvestavad palju andmeid. Neid saab analüüsida ja kasutada olemasolevate juhtimisalgoritmide parandamiseks. See võimaldab säästa kas energia/materjalide kulusid või tõsta valmisprodukti kvaliteeti.
Mis on suurim oht, mis inimesi selles valdkonnas varitseb?
Automatiseerida saab palju protsesse, ka ohtlikumaid. Peame siiski meeles pidama, kes teeb lõppotsuse hädaolukorras: algoritm või inimene?
Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?
Töötan arvutisüsteemide instituudis ja kõige lahedam asi on see, kui endised üliõpilased oma firmaga pöörduvad meie poole, et koos osaleda mingis nutikas uurimisprojektis või küsivad, kuidas nemad saavad meid õppeainetes aidata. See tähendab, et oleme oma tööd hästi teinud.
Kui programmeerimisest jääb Sulle väheks ja tunned, et tahad IT valdkonnas palju rohkem ära teha, siis arvutisüsteemide magistriõppekava on parim valik just Sulle! taltech.ee/arvutisusteemid
Mõtle suurelt ja astu tulevikku juba täna! TalTechi IT-teaduskonnas saad õppida kõiki IT valdkondi tipptasemel: teejuht.taltech.ee/it-teaduskond