8. detsembril astuvad küberkaitsevõistlusel KüberPuuring võistlustulle 7.-12. klasside ja kutsekoolide õpilased, et lahendada koduseid küberohu olukordi nagu arvutites olev luna- ja reklaamvara, probleemid paroolide, varukoopiate ja võrgu uuendamisega või ohtliku koduautomaatikaga. Eelvoorudest jõudsid lõppvõistlusele 205 võistkonda 94 koolist.
TalTechi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse teaduri Birgy Lorenzi sõnul aitab KüberPuuringu lõppvoor kaasa tuleviku talentide avastamisele. “Igal aastal on koolidel võimalus leida uued katsetajad ning seda võimalust kasutatakse ohtralt. Osalejate protsent on aastaga tõusnud 30 protsenti, kuigi COVID-19 vari on endiselt meie kohal. Samuti on olnud keeruline lapsi testida. Samas on tore märkida, et üks kolmandik võistkondadest koosnevad ainult tüdrukutest,” rääkis Lorenz.
Teadur märkis, et selleaastane võistlus vaatleb küberohtusid kodudes. Mängu stsenaarium näeb ette, et võistlejad on päkapikud, kes toimetavad perekond Karu juures nädal aega enne jõule. Siia sisse mahuvad tavapärased tegevused - vanemate tööl käimine, laste kooliskäik ja distantsõpe ning nädala lõpus perekonna jõulupidu vanaisa juures. Tegu on suhteliselt tavalise perekonnaga - ema Liis ja isa Martin, kellel on kaks tütart Eliise ja Mia ning lemmikloomaks on jänes nimega Porgand. Nädala lõpus minnakse maale külla vanaisa Elmarile, kus soovitakse tähistada jõule. Mängust ei puudu ka väljakutsed jõuluvanaga Põhja-Poolusel.
Võistlejate ülesandeks on aidata lahendada mured, mis tegelaskujusid kimbutavad. Mõne lahendamine on kerge, aga mõne asja lahendamine nõuab natuke rohkem vaeva. Perega juhtub igasuguseid asju: arvutites on luna- ja reklaamvara, tekib draama paroolidega ja varukoopiate puudumisega, kodus on ääretult ohtlik koduautomaatika või lihtsalt inimlikud segadused võrgu uuendamisel. Võistlejad on mängus väikesed küber-päkapikud, kelle ülesandeks on perekond Karu aidata, et jõulupidu lõppeks kinkide jagamisega, mitte katastroofiga.
Samal päeval KüberPuuringu võistlusega toimub veebis küberkonverents “Naised küberturbes - eeskujud tüdrukutele“, kus arutatakse Eesti väljakutset - puuduvad spetsialistid IT- ja kübrturbe sektoris. IT-sektoris kasvab keerukamat tööd tegevate spetsialistide ametikohtade arv ning väheneb rutiinseid ülesandeid täitvate töökohtade arv. Vaja on loovaid suure pildi nägijaid, kellel on oskus teha selgeks infotehnoloogia praktilised oskused. Tüdrukuid asub ülikoolis IT-d õppima 20 protsenti ja sama palju on neid tööd ka IT-sektoris. Seda on ilmselt liiga vähe.
KüberPuuring on algajate küberkaitsevõistlus, kus saavad käe valgeks üldhariduskoolide 7.-12. klasside ja kutsekoolide õpilased. Igal aastal saadavad koolid üle Eesti end esindama uued võistlejad. Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) eestvedamisel loodud võistluse eesmärk on 10 aasta jooksul leida Eestile 10 tuhat uut kübertalenti. 2021. aastal osales võistluse eelvoorus 134 kooli 3922 õpilasega.
KüberPuuringu läbiviimist toetavad Kaitseministeerium ja Targalt Internetis projekt koos Euroopa Komisjoniga. Konverentsi toetavad lisaks Startup Estonia ja Kredex.
Harivad auhinnad on välja pannud Kaitseministeerium, Küberväejuhatus, Riigi Infosüsteemi Amet, TalTech, Startup Estonia, Vabamu, CTF Tech, SMIT, TEHIK, Regionaalhaigla, Politsei- ja Piirivalveamet, CCDCOE, eGa, Eesti NATO Ühing, B.EST Solutions, ADVA, Eesti Interneti AS, CGI, Primend, Clarified Security, GoFore, Cybernetica, Helmes, Colt, Twilio, Wise, Vespia, B-Sides, Fyma, Marina Kaljurand, Digikool, Konnekt, Orange Cyberdefence, SecTeam, PlanBforBreakfast, Microsoft, Omniva, Iizi, Hedman, Triniti, Eesti Lennuakadeemia, Tallinna Ülikool, Kehtna Kutsehariduskeskus, Tartu Ülikool ja Mainor. Nende hulgas on ka parimatele kutse USA rahvusvahelisele võistlusele Magic CTF ja eriauhinnad tüdrukutele.