Iga uuenduslik teadustöö võib olla millegi suure algus. Aga, kuidas teha järgmine samm, kui tahaksid oma ideega turule jõuda, aga ärikogemus puudub. Teemat aitab selgitada TalTechi tehnoloogiasiirde juht René Jõeleht, kes toetab teadlasi ideede elluviimisel ka väljaspool laborit.
René sõnul seisavad teadlased ettevõtlusega alustades sageli silmitsi väga sarnaste takistustega – teadmatus rahastamisvõimalustest, keerulised ärimudelid, tugev meeskonna vajadus ja arusaamatus, mida investor tegelikult otsib.
Mida investor tegelikult otsib?
Teaduspõhise idee rahastamine erineb tavapärasest iduettevõtlusest. Sellised ideed on tihti tehniliselt keerukamad, vajavad pikemat arendusaega ja rohkem kapitali, mis omakorda tähendab ka suuremat riski. Samal ajal pakuvad need ka võimalust luua päriselt midagi suurt ja uut, midagi, mis võiks olla uus teerajaja terves valdkonnas.
Kui teadustöö tulemusest hakkab kujunema midagi, millel võiks olla praktiline kasutus, tasub hetkeks aeg maha võtta ja küsida: kes seda päriselt vajab? Millist konkreetset probleemi see lahendab? Kas see looks kellegi jaoks piisavalt väärtust, et ta oleks valmis selle eest ka maksma? Pärast seda saab hakata mõtlema, kuidas ja kelle abil seda ideed edasi arendada – kas luua hargettevõte, teha koostööd mõne olemasoleva organisatsiooniga või pakkuda tehnoloogiat litsentsimiseks.
Investor ei otsi ainult märkmepaberile kirjutatud ideed – ta otsib meeskonda, plaani ja sihti. Ta soovib näha idee potentsiaali turule jõudmiseks, idee taga peavad olema inimesed, kes on valmis selle nimel pingutama. Oluline on läbi mõelda, kuidas teadustöö tulemusest saaks toimiv lahendus.
Ettevõte vajab meeskonda, mitte ühte kõike tegijat
Ettevõtluses osalemine ei tähenda, et teadlane peab kõik ise ära tegema. Mõni sobib hästi eest vedama, teine tunneb end kindlamalt tehnoloogia või sisulise arendustöö juures. Tähtis on aru saada, kus sina oled kõige tugevam, ja leida kõrvale inimesed, kes katavad ülejäänu. Üksi võib jõuda soovitud tulemuseni kiiresti, koos jõutakse aga kaugemale. “Alustuseks piisab sobiva kaasasutaja leidmisest, kes tegeleks meeskonna ehitamise ja ettevõtte juhtimisega ning teadlane saaks keskenduda näiteks teadus- ja tehnoloogiaarendusele.” märkis René Jõeleht.
Toetav tiim algab TalTechist
TalTech aitab teadlastel viia oma ideed laborist pärismaailma. Tehnoloogiasiirde juht René Jõeleht selgitas, et juba arenduse varases faasis saab TalTechi Ettevõtlusosakond olla toeks.
TalTech pakub teadlastele tuge igal sammul:
- Aidatakse hinnata ideed ja selle turupotentsiaali;
- Koostatakse ärimudeli ja intellektuaalomandi strateegia;
- Toetatakse meeskonna leidmisel ja partnerlussuhete loomisel.
Koht, kus saab oma ideid läbi mõelda, katsetada ja küsida ausat tagasisidet, on eriti väärtuslik just neile, kes pole varem ettevõtlusega kokku puutunud. TalTechi tehnoloogiasiirde tiimi eesmärk on aidata teadlasel oma mõttega edasi liikuda – et hea idee ei jääks lihtsalt seisma.
Tech Entrepreneur 6: Funding – kui ideel on vaja rahastust, aga ei tea, kust alustada
15. mail toimub TalTechis Tech Entrepreneur 6: Funding töötuba, mis keskendub sellele, kuidas teaduspõhine idee investorini viia. Koolitus on osa pikemast Tech Entrepreneur sarjast, mis toetab teadlasi nende teekonnal ideest turuni. Töötoas räägitakse rahastuse leidmise praktilistest sammudest: mis tüüpi rahastust üldse olemas on, kuidas mõelda läbi oma eelarve ja hinnamudel, mida ootavad investorid, ja kuidas koostada veenev pitch. “Koolitus keskendub ka ettevõtte osanike ja osaluste temaatikale, mis on ülioluline varajases etapis õigesti paika panna, et hiljem oleks ettevõttesse võimalik investesteerida.” lisas René.
Töötoa viib läbi Jaan Kokk (SuperAngel) ja oma kogemust jagab ka Kristjan Tiik (Efenco).
Koolitus toimub inglise keeles ja on mõeldud eelkõige doktorantidele, teadlastele, teadusgruppide liikmetele ning TalTechi töötajatele, kellel on huvi oma teadustulemuste või ideede kommertsialiseerimise vastu. Vajalik on eelnev registreerimine TalTechi siseportaalis.
Kui sul on idee, aga ei tea, kust pihta hakata või kuidas investoritega suhestuda, siis on see töötuba hea koht, kust alustada. Seal saad teadmisi, praktilisi tööriistu ja julgust edasi liikumiseks.

Suur asi algab esimesest sammust
Ära jää ootama, kuni kõik sobivad hetked kokku langevad. Uuri, küsi nõu ja hinda igat sammu, sest just nii liigub idee laborist pärisellu.
Kontakt: René Jõeleht, tehnoloogiasiirde juht, rene.joeleht@taltech.ee