Harjumine kodutööga võtab aega, kui sellega ei ole varem kokku puutunud. Samamoodi ei olda enamasti kodus üksi, vaid terve perega. Suurimad mured tekivad rööprähklemisest, fookuse hajumisest ja olemasolevatest digihügieeni harjumusest, kirjutab TalTechi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse teadur Birgy Lorenz.

Seadmed ja andmed

• Ideaalolukord on see, kui sinu töövahendid on kasutamiseks ainult ühel inimesel, siis ei teki turvariske teiste kasutajate tegevusest. Kui sinu kodune tööseade on aga kasutusel pere töövahendina, siis tuleks luua igale kasutajale oma kasutajakonto.
  • Kodutööl kasutatakse erinevaid e-keskkondi, milles samamoodi faile üksteistega jagatakse. Digihügieeni alased teadmised andmete hoiustamisest/varundamisest, jagamisest, hävitamisest on baasalus, et vältida küberrünnaku ohvriks langemist. Lähemalt saab oma teadmisi värskendada HITSA loodud õppematerjalist.
  • Igas arvutis (sh nutiseade) on peal viirustõrje kontrolli programm. Faile ja ka kahtlaseid veebilehe linke saab kontrollida ka veebis nt. Virustotal veebilehel.
  • Kindlasti jälgi, et toimetad veebis https:// lehtedel kui teed tööd, ostad e-poest kaupu või lõbutsed.
  • Ära unusta nutiseadmeid kasutada turvaliselt. Nippe ja trikke leiab HITSA õppematerjalidest.
  • Isikuandmeid puudutavad kohustused kehtivad ka eriolukorras. Kaitse oma isikuandmeid ja nõua selle kaitsmist ka ettevõtetelt. Info Andmekaitse Inspektsiooni veebis.
  • Kodutööd ja e-õpet puudutavad soovitused leiad ka RIA blogist.

Kontod ja paroolid

• Ideaalis kasuta ainult keskkondi, kus logimiseks on seatud sisse mitmefaktoriline autentimine. Erinevaid autentimisviise saab õppida tundma siit.
  • Ka eriolukorras kehtib reegel – iga keskkond omab erinevat sobilikku turvalist parooli. Kratid on täna samamoodi uues olukorras, kus nad peavad õppima töötama uues e-kanalis ning lähinädalatel on oodata õngitsemise lainet, kui nad on selle omandanud. Kui kontosid on väga palju, siis hakka kasutama paroolihaldurit Password Safe või mõnd muud haldurit.
  • Loe, milliseid arvutit ja nutiseadmeid puudutavaid rünnakuid saab teha Arvutikaitse ABC veebist.

Osalemine veebisuhtluses:

• Mõtle (hinga) 5–10 sekundit enne kui emotsionaalse mõtte/vastuse tipid/välja ütled.
  • Videosuhtluses kontrolli üle, mis on sinu toas teistele näha – sellelt paistab ära sinu rikkus, kuid ka korratus. Mitmed programmid võimaldavad tausta katmist ka digitaalselt nt tähistaevaga.
  • Helisuhtluses (sh video) õpi lülitama välja helitausta („Vaigista/Mute“), sest keegi ei pea kuulama sinu pere puudutavaid arutelusid, nina nuuskamist/köhimist või tee/kohvi rüüpamist või muid tegevusi, mida püüad kõne ajal teha.
  • Jututoa suhtlus („Chat“) ehk tekstiline suhtlus on parem kui heli/videosuhtlus. Inimene loeb kiiremini, kui ta kuulab heli. Heliga saab rääkida üks, kirjutades saavad samal ajal suhelda mitmed. Kui vaja, saab tekstis hiljem otsingut teha. Ära avalda infot, mida sa tegelikkuses ei soovi avaldada.
    • Saada sõnum mõttega, ära „laigi“ ja tee tühja kära.
    • Mitme väikse lause asemel kirjuta üks pikk, ära saada pidevalt sõnumeid.
    • Ära kasuta lühendeid kui teised neid ei tea (kulub liiga palju aega šifreerimiseks).
    • Kui vastad EI, siis seleta kohe, ära jäta inimesi arvama.
    • Ära sildista ja solva.
    • Näita millisele sõnumile vastad (kui vastad mitte viimasele tekstile).
    • Kui tahad pöörduda konkreetselt kellegi poole kasuta @nimi.
    • Ära küsi retoorilisi küsimusi, millele vastust ei oota, ära tekita arutelusid nišiteemadel, teemast peaks olema huvitatud ka teised.
    • Väljenda ennast lühidalt ja selgelt.
    • Tõendusmaterjaliks sobib link – kes tahab, loeb ise edasi.
    • Muuda oluline rasvaseks (nimed, numbrid) – kergem meenutada ja fookust hoida, mis oluline.
  • Sotsiaalmeedia-suhtlus – sellekohased soovitused ei ole muutunud. Kindlasti vaata uuesti üle oma konto privaatsuse seaded, et sa ei avaldaks midagi avalikult neile, kes pole sinu antud püstituse sihtrühm. Soovitame erinevaid sõnumeid filtreerida erinevale huvirühmale. Samamoodi ei pea sa igaühte endale sõbraks võtma, kes sinuga sõbruneda püüabKuidas seadistada saab lugeda näiteks Targalt Internetis projekti lehelt.
  • E-post – sellekohased turvalisuse soovitused ei ole muutunud. Lähemalt saab lugeda nt. Eset-i blogist.

Infovoog

• Säästa ennast! Pane paika päevaplaan, millal teed tööd, millal vastad e-kirjadele ja telefonile või millal elad sotsiaalset elu sotsiaalmeedias, vaatad uudiseid ning tegeled tavalise pereelu ja koduste kohustustega. Rööprähklemine kõikide nende tegevuste vahel alandab teie töövõimet ja jooksutab nö. juhtme kokku, sest kõike korraga ei jõua. Keegi ei eelda, et sa peaks kodutööl tegema kahe kuu tegemised ära ühe päevaga!
  • Paljud tööandjad on täna samasuguses eriolukorras, kus koolid – kõike uut on väga palju. Kihk on juurutada kiiresti erinevaid otsesuhtluse (jututuba, videokõne) lahendusi nagu ka failivahetuse ja grupitöö lahenduste keskkondi. Võidab see, kes jääb rahulikuks ja ei püüa neid endale selgeks teha ühekorraga.
  • Valeuudised levivad kulutulena ja külvavad paanikat. Kontrolli erinevatest allikatest, kas tegemist on tõese infoga ja ära panusta ka ise paanika edasi levitamisele. Usalda pigem Eesti uudiseid ja meie teadlasi, oma ala eksperte kui teisi. Propaganda uudiste kohta saad lugeda lähemalt Propastop veebist.