TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi professor Ivo Palu on mees, kelle kirg teaduse ja inseneeria vastu sai alguse lihtsast vestlusest juhendajaga. Juhuslik pakkumine dekanaadist ülikooli tööle tulla on tänaseks kasvanud 22 aastat kestnud akadeemiliseks karjääriks, kus Palu on ühendanud teadustöö, õppetöö ja energeetikavaldkonna tulevikulahenduste väljatöötamise.
Teadlane, kes ei karda väljakutseid
Ivo Palu silmad löövad särama, kui ta räägib ülikoolis töötamise dünaamilisusest. „Sa ei tea kunagi täpselt, millised teemad järgmisel aastal aktuaalsed on,“ ütleb ta. Just see teadmatus ja pidev uute lahenduste otsimine hoiab teda erksana. Lisaks teadustööle inspireerivad teda ka tudengid – noored, kelle uudishimu ja teadmishimu on pidevalt sama kõrgel tasemel.
Palule meeldib mõelda suurelt ja kaugemale. „Energeetika suurim väljakutse on see, kuidas tagada mõistliku hinnaga elektri tootmine ja edastamine nii, et see toetaks tööstust, majandust ja tavainimest.“ Ta rõhutab, et Eesti vajab rohkem insenere, kes oskaksid neid küsimusi lahendada ning tooksid energeetikasektorisse teaduspõhiseid ja innovaatilisi lahendusi.
„Teaduse ülesanne on aga vaadata kaugemale, et kuidas, millest ja mis hinnaga me saame elektrit kümne aasta pärast. Selle jaoks on tarvis erinevaid mudeleid, et mõista, millised on elektritootmise viisid, mis tüüpi on tarbijad ja kas oleme ehk suure läbimurde ootuses,“ märkis Palu.
Lisaks teadustööle toob Palule põnevust ka tema roll õppejõuna. „Minu tänase töö teadlase ja õppejõuna teeb põnevaks see, et mul on uus õppeaine. Ma olen nagu pika professori karjääriga, ja siis, kui sulle antakse või ise võtad uue aine, siis oled nagu esmakursuslane,“ räägib ta naeratades. „Esimene aasta on keeruline – keegi ei saa aru. Teisel aastal hakkab õppejõud ise aru saama. Kolmandal aastal ütlevad juba mitmed tudengid, et nad on hakanud sellest aru saama.“ Just see pidev areng ja uute teadmiste omandamine hoiab Palu enda sõnul motiveerituna ning paneb teda igal aastal uuesti innukalt tööle.
Miks on Eestile insenere vaja?
Inseneritöö ei ole lihtsalt juhtmete ühendamine või masinate hooldamine. Palu sõnul on insenerid ühiskonnas kaine mõistuse esindajad – nad peavad leidma lahendusi, mis on realistlikud, turvalised ja efektiivsed. „Elektriinsenerid armastavad öelda, et nad on kõige tähtsamad, sest kui öeldi „saagu valgus“, olid elektrijuhtmed juba veetud,“ muigab ta.

Ta rõhutab, et insenerid mängivad suurt rolli ka jätkusuutlikkuse edendamisel. Kui varem oli inseneri ülesanne uute süsteemide loomine, siis nüüd tuleb üha enam mõelda, kuidas olemasolevaid süsteeme optimeerida, nende eluiga pikendada ja ringmajanduse põhimõtteid rakendada. „Energeetikas ei ole need olnud väga populaarsed teemad, sest oleme harjunud, et kui ehitatakse maja, siis elektrijuhtmed pannakse ikka uued ja kui vanadega midagi juhtub, lähevad need vanarauda. Nüüd on aga järjest tõsisem küsimus, kuidas nende eluiga pikendada ning kui nende töös hoidmine enam ei ole võimalik, siis kuidas neid taaskasutada,“ kirjeldas Palu tulevikuinseneri väljakutseid.
Professor Palu näeb tehisintellektis suurt potentsiaali energeetikavaldkonna arendamisel. „Tehisintellekt võimaldab meil analüüsida erinevaid stsenaariume, optimeerida elektrivõrke ja ennustada energiatarbimist täpsemalt kui kunagi varem.“ Samal ajal on ta teadlik ka riskidest, mida AI endaga kaasa toob, ning rõhutab, et uute tehnoloogiate kasutamine nõuab vastutustundlikku ja teaduspõhist lähenemist.
Tuleviku insenerid – miks tulla TalTechi?
„Eestis on inseneridel ainulaadne võimalus teha kiiret karjääri,“ ütleb Palu. „Kui oled tubli, võid juba esimesel või teisel õpinguaastal endale töö leida.“ Ta kutsub noori üles inseneeriat õppima, sest see annab praktilised oskused ja võimaluse mõjutada nii majandust, tehnoloogiat kui ka inimeste igapäevaelu.
Tema sõnul ei peaks insenerid kunagi peatuma bakalaureusekraadi juures. „Magistrantuuri ja doktorantuuri astumine annab võimaluse süveneda valdkonda, lahendada praktilisi probleeme ja viia oma teadmised järgmisele tasemele.“ Palu usub, et iga insener peaks end pidevalt täiendama, sest maailm muutub kiiresti ning teadmistel põhinev majandus vajab pidevalt värskeid ideid ja lahendusi.
„Insenerid on lahenduste otsijad,“ ütleb Palu. Ta toob välja, et isegi igapäevaelus, kus paljud eelistavad probleemide üle kurtmist, otsib tema alati lahendusi. „Kui üks variant ei tööta, siis proovin teist või kolmandat. See on akadeemilise ja inseneritöö loomulik osa.“
Ivo Palu karjäär, teadustöö ja panus Eesti energeetikasse teevad temast olulise tegelase, kelle ideed ja teadmised aitavad suunata Eesti energeetikasektori arengut. Tema entusiasm, võime siduda teadust praktiliste lahendustega ning pühendumus tudengite koolitamisele teevad temast inspireeriva teadlase ja õppejõu, kelle käe all kasvab järgmine põlvkond insenere, kes viivad Eesti energiamajanduse uuele tasemele.
TalTechi insenerid loovad kestlikke ja nutikaid lahendusi, viies Eesti insenerihariduse ja arendustegevuse maailma tippu.