Tallinna Tehnikaülikool

Jaapani kooliõpilane Miyu Sugita tuli augustikuu teisel nädalal haridusprogrammi raames Saaremaale "home-stay" külaliseks Kuressaare kolledži töötaja Virgo pere juurde. Tema majutamine just selles peres valiti teadlikult, kuna Virgo jagab Miyuga ühist huvi elektroonika ja muude tehniliste projektide vastu.

17-aastane Miyu Sugita elab Jaapanis, Nara linnas. Haridusest huvitatud Miyu uurib Eesti haridussüsteemi, mis erineb märgatavalt Jaapani omast. Programmi raames keskendub ta peamiselt Saaremaa Gümnaasiumi tegevuse ja õpilaste tundmaõppimisele. Lisaks tutvus ta ka kolledži tegemistega.

Seega kolledž koos Saaremaa Gümnaasiumiga toetavad rahvusvahelisi õpilasi mitte ainult hariduse, vaid ka kultuurilise integratsiooni kaudu, võimaldades neil tutvuda kohalike haridustavade, kultuuri ja loodusega.

Hariduse erinevused Jaapani ja Eesti vahel

Miyu on märganud mitmeid erinevusi Eesti ja Jaapani haridussüsteemi vahel. Eestis on näiteks õpetajate kvaliteet väga oluline ning õpilased on julgemad ja aktiivsemad küsimusi esitama, kui nad millestki aru ei saa. Jaapani koolides on aga olukord veidi teistsugune – seal on õpilased tagasihoidlikumad ja pigem küsivad abi sõpradelt kui õpetajalt. Lisaks saavad Eesti õpilased valida erinevaid aineid, samas kui Jaapanis õpetatakse õppeaineid kõigile ühtemoodi.

Miyu jaoks on Eesti haridussüsteemi paindlikkus ja võimalus valida erinevaid õppeaineid eriti huvitav. See annab õpilastele suurema vabaduse ja võimaluse keskenduda sellele, mis neid tõeliselt huvitab.

Eesti inimesed ja loodus

Miyu on lummatud ka Eesti inimestest ja loodusest. Eestlased on tema sõnul väga sõbralikud ja kuulavad teda kannatlikult, isegi kui ta ei räägi veel inglise keelt täiesti soravalt. Ta tunneb end siin väga oodatuna ja on rõõmus, et on saanud palju uusi sõpru.

Lisaks on Miyu väga vaimustunud Saaremaa loodusest ja loomadest. Ta on leidnud siin rahu ja vaikuse. Kuigi Jaapanis on ta harjunud jalutama Nara pargis, on Eesti loodus talle pakkunud uusi ja põnevaid elamusi.

Elektroonika ja robootika huviline

Elektroonika on Miyu kirg. Ta on osalenud robootikavõistlustel ja kuigi ta ei mõistnud kohe, kuidas roboteid tööle panna ning neid programmeerida, on ta alati nautinud väljakutseid ja õppimist. Ta ehitas põhikoolis ka ise väikeseid roboteid ja programmeeris need – see tegevus andis talle enesekindlust elektroonika valdkonnas jätkamiseks.

Koduteele kaasa Eesti kommid ja mälestused

Kuigi Miyu sõidab peagi Jaapanisse tagasi, viib ta kodumaale kaasa mitte ainult mälestusi ja teadmisi Eesti haridusest ja kultuurist, vaid ka Eesti kommi, millega soovib oma perele rõõmu valmistada. Tal on kodus väike 2-aastane õde ja 7-aastane vend, kes kindlasti ootavad tema naasmist põnevusega.

Lisaks ootab Miyut kodus 9-aastane kass ja kuldkala, kes on tema jaoks väga kallid. Kuigi tal on Nara park kodulinnas jalutuskohaks, jääb talle sügavalt meelde ka Eesti loodus ja siin kogetud rahulikkus.

Miyu märgib, et tal on kindel soov tulevikus Eestisse tagasi tulla, näiteks kui ta on 40-aastane. Siis plaanib ta kaasa võtta oma pere ja tutvustada neile seda erilist paika, mis on talle südamesse pugenud.

„Miyu on tõeliselt vahva ja nutikas tüdruk! Me voltisime koos origamit ja arutasime igasugu põnevaid asju. Eestist sai ta palju teada, alates sellest, kuidas siin elatakse, kuni elektroonika saladusteni välja. Virgo seletas ja näitas talle, kuidas elektritõukeratas töötab – see oli päris äge", jutustas 8-aastane perepoeg Steven Arthur.

Lahke pererahvas sõnab: „Meie perel on olnud suur rõõm tutvustada talle Eesti elu-olu, haridussüsteemi ja imelist loodust. Miyu on meie perele juba südamesse pugenud ning meil on väga hea meel, et saime olla osaks tema haridusreisist Eestisse!“

On hea tõdeda, et kolledž ja selle töötajad on valitud koostööpartneriks - meie roll ulatub kaugemale hariduslikest eesmärkidest, hõlmates ka inimeste ja kultuuride ühendamist. Meil on ainult hea meel kaasa aidata rahvusvahelisele mõistmisele ja koostööle, luues sillad erinevate taustade ja väärtustega kogukondade vahel.