Kui tahad lugeda midagi inspireerivat ning saada kinnitust, et kui natukenegi vaeva näha ja ise piisavalt tahta, siis kõik on võimalik, on see artikkel just Sulle.
Olen Henri Suomalainen, maapõueressursside õppekava magistrant, TalTech loodusteaduskonna esindustudeng ja EuroTeQ-i ambassador ning läbisin eelmisel semestril Hollandis Eindhoveni Tehnikaülikoolis (TU/e) kursuse "Sustainable Energy Sources" (5 EAP). Tegemist oli EuroTeQ-i raames pakutava kursusega, mis koosnes nii loengutest, rakenduslikust grupitööst kui ka eksamist.
Olin alati teadnud, et soovin oma õpingute käigus mingil moel mõnda EuroTeQ-i võimalust ära kasutada. Kuna algamas oli uus semester, siis avasin septembris EuroTeQ-i kursusekataloogi ning tutvusin sealsete erinevate kursustega. Oma erialaselt jäigi mulle silma valitud kursus, sest kursusel läbitavad teemad on tänapäeval roheenergeetika raames vägagi olulised. Mõeldud, tehtud, ning ÕIS-is sai külalisüliõpilaseks minemise taotlus täidetud. Edasi jäin põnevusega ootama täiendavaid juhtnööre.
Kursuse algus ja esimesed tagasilöögid
Juba peagi saadeti mulle info, et olen edukalt registreerinud ning edastati esimese kohtumise aeg. Eesti semestrite süsteemi mõttes algas antud kursus veidi hiljem ehk alles novembris ning lõppes jaanuari lõpuga. Selles mõttes oli tegemist üpriski intensiivse kursusega. Esimesel kohtumisel nägin, et läbi EuroTeQ-i on seal ka teisi tudengeid – paar tükki veel TalTechist ning mõned teistest EuroTeQ-i partnerülikoolidest. Mõtlesime, et väga hea, saame TalTechi omadega kõik koos kursuse grupitöö teha, kuid siinkohal pean tegema disclaimer-i – kursuse käigus langesid kõik teised EuroTeQ-i tudengid erinevatel põhjustel ära ning ma jäin sinna EuroTeQ-i poole pealt üksi.
See hetk, kui teised TalTechi omad loobusid, oli ka mulle mõttekoht, et kas antud kursuse maht ja intensiivsus on kõike seda väärt. Kuna olin võtnud selle kursuse, et õppida enda jaoks midagi uut ning kursuse käigus tuli ka koodi kirjutada, mida soovisin omale meelde tuletada, siis jäin endale kindlaks ja ütlesin, et no matter what, ma kavatsen lõpuni välja minna ning pigistada sellest kursusest välja nii palju kui võimalik.
Kursuse grupitöö ehk uju või upu
Rakendusliku grupitöö osas pidime disainima vastavalt eri parameetritele soojuse ja elektri koostootmisjaama ning tegema sellega seoses erinevaid arvutusi. Mainin kohe ära, et valdkond oli minu jaoks küllaltki uus ning tundsin ennast selle osas veidi ebakindlalt. Mulle määrati grupitöö paariliseks üks TU/e-s tegutsev iraaklanna. Vahepeal oli küll tunne, et mis tuumafüüsikat me teeme, kuid õnneks olid meil iganädalased kohtumised TA-ga (teacher's assistant) ehk varasemalt kursuse läbinud tudengiga (põhimõtteliselt meie süsteemi järgi tuutor), kes õppejõududele ning tudengitele antud kursuse raames abiks on. Meid visati küll pea ees vette, kuid projekti lõpetamise hetkeks võin tõepoolset öelda, et olime õppinud antud valdkonnas ujuma. Küll aga tuli selleks väga palju vaeva näha ning oma grupitöökaaslasega nädalas mitmeid kohtumisi teha. Õnneks jagati meile pidevalt juhtnööre ja saime kõik oma tekkinud küsimused alati ära küsida.
Eksami sooritamine ja reis Madalmaadesse
EuroTeQ-i raames on võimalik läbida väga erinevaid kursuseid – kas virtuaalselt oma koduseinte vahel või läbida mingi osa kursusest partnerülikoolis kohapeal. Minu läbitaval kursusel ei olnud tegelikult ette nähtud, et eksami sooritamine toimub partnerülikoolis kohapeal, kuid kuna soovisin kasvõi oma rahade eest minna Hollandisse kohapeale eksamit sooritama, siis võtsin ühendust TalTechi EuroTeQ projektijuhiga ning arutlesime asja võimalikkust. Pärast läbirääkimisi jõudsime tulemuseni, et TalTechi poolt makstakse kinni minu lennupiletid ja kõik muu jääb mu enda kanda. Loomulikult olin ma sellega nõus ja see andis veel viimase motivatsioonitõuke, et kursus kenasti lõpuni ära teha.
Hollandis oli mul kokku planeeritud viis päeva – kaks päeva enne eksamit, eksamipäev ja kaks päeva pärast eksamit. Aktiivse tudengina planeerisin endale kohtumisi ka mitmete kohalikega, kuid jäi piisavalt aega, et tutvuda ka vaatamisväärsustega. Kuna olen läbinud Hollandis ERASMUS+ raames ka oma välisõpingud Delfti Tehnikaülikoolis ja pool aastat Hollandis elanud, siis kohalik süsteem oli mulle vägagi tuttav. Kahel päeval enne eksamit külastasin vaatamisväärsusi, kuhu ma oma välisõpingute ajal ei jõudnud ning ööbisin oma nostalgilises ülikoolilinnas Delftis. Ilm oli tõeliselt kevadine – päike paistis ja väikesed nartsissid juba kasvasid (jaanuari lõpus!). Loomulikult kuulus mõlema päeva juurde veel ka eksamiks kordamine ja õppimine. Kasutasin selleks ära ka kõik rongisõitude ajad.
Eksamipäev ja 19-leheküljeline eksam
Kätte oligi jõudnud kursuse kõige "magusam" osa ehk eksamipäev. Läksin varakult kohale, et TU/e linnakus, mis on TalTechi omast kaks korda suurem, õige hoone ja ruum üles leida. Eksam ise oli kirjalik ja 19 lehekülge pikk (seal oli nii tekstilisi kui ka arvutusülesandeid), aega selle sooritamiseks oli kolm tundi. Ma ei lasknud ennast eksami mahul heidutada ja hakkasin otsast minema. Kolm tundi täis ja eksam tehtud – enam ei saa midagi muuta ning kõik, mis ma nende teemade kohta teadsin, sai paberile kirja pandud. Saabus täielik pingelangus. Pärast eksami sooritamist kohtusin Eindhoveni Tehnikaülikooli EuroTeQ-i ambassador Thomasega, kellega koos sõime lõunat ning tutvusime linnakuga. Kas teadsid näiteks, et TU/e-l on oma kampuses eraldi kino? Kui ei, siis nüüd tead ;)
Intervjuu, tudengitiimid ja Vincent Van Gogh maalid
Järgmise päeva hommikul ootas mind ees TU/e stuudios EuroTeQ-i teemaline intervjuu ja video filmimine. Päev jätkus Innovation Spaces-s (midagi sarnast Mektoryle, kus on erinevad laborid ja ruumid, kuid kõik on vabalt kasutamiseks ja kohapeal on olemas mentorid ja juhendajad). Kohtusin seal TalTechi taustaga eestlase Madis Talmariga, kes on sealsete tudengitiimide juht ja mentor. TalTechi mõistes on tudengitiimid üks osa tudengiorganisatsioone (nt tudengivormel või tudengisatelliit). Antud kohtumine oli väga inspireeriv – Madis tutvustas mulle, kuidas nende tudengitiimide süsteem toimib ja millised on Eindhoveni ning laiemalt Madalmaade võimalused selles valdkonnas. Arutelu käigus tõin mitmeid paralleele TalTechiga, mis on meil paremini või kust jääb just vajaka. Kohtumise käigus viis Madis mind ka osade tudengitiimide pessa ehk eraldi majja (peaaegu nagu TalTechiTudengimaja), kus nägin näiteks nende tudengivormeli tööd ja ettevalmistusi järgmise päeva väljasõiduks.
Päeva lõpuks suundusin edasi Rotterdami poole, kus tegin öiste linnatulede saatel mõnusa jalutuskäigu ning järgmisel päeval ootas mind juba kojusõit. Tagasiteel käisin Amsterdamis veel Vincent Van Goghi muuseumis – jällegi üks koht, kuhu ma oma välisõpingute jooksul ei jõudnud. Edasi suundusingi juba oma lennule. Jõudsin õnnelikult tagasi Eestisse ning ei jäänudki muud üle, kui oodata oma kursuse praktilise grupitöö (kursuse hindest 30 %) ja eksami (kursuse hindest 70 %) tulemusi.
Kauaoodatud kursuse tulemus
Veebruari lõpus sain lõpuks rõõmusõnumid, et olen eksami positiivselt sooritanud ning kursuse läbinud. Milline kergendus! See tegi mind väga õnnelikuks ja tõestas, et kõik see vaev ning töö tasus ennast mitmekordselt ära.
Saan nüüd uhkusega öelda, et olen oma magistriõpingute jooksul kokku õppinud kolmes tehnikaülikoolis ning sellega seoses saanud hindamatuid kogemusi. Olen nüüdseks enam kui veendunud, et TalTech avab tõepoolest ukse ja võimalused laia maailma. Sinu ülesanne on omada piisavalt julgust, et astuda üle ukseläve ja nautida täiega!
3 põhjust, miks võiksid Sinagi võtta mõne EuroTeQ-i õppeaine:
- Saad erialaselt midagi uut õppida ning uusi teadmisi omandada. EuroTeQ-i partnerülikoolid on oma ala tipud.
- Saad rahvusvahelise kogemuse – soovi korral virtuaalselt kodust lahkumata või siis mingis mahus mõnes partnerülikoolis kohapeal! Saad võimaluse tegeleda õppetööga ning samaaegselt ka reisida ja vaatamisväärsustega tutvuda.
- See on Sinu võimalus oma mugavustsoonist välja tulla, kogeda midagi täiesti uut ja näidata maailmale, mis puust tipikad on. Kindlasti saad sellel teel mitmeid uusi tutvuseid ja kogemusi.
Tunne huvi ja ole aktiivne, siis on kõik võimalik. Alusta oma välisõpingute planeerimist juba täna!
Henri Suomalainen, maapõueressursside magistriõppekava tudeng