05. jaanuaril praktiseerisid Rohetehnoloogia õpitoas Kuressaare kolledži inimesed koos Nooruse tehnoloogiakoolis osalejatega, kuidas filtreerida looduslike materjalide abil porilombi veest joogiks vajalikku vett - see oskus võiks eriti kasuks tulla metsas matkates!

🕵️‍♀️ Kuidas siis ikkagi porilobi veest joogiks kõlblikku vett võluda?

📌 Vaja läheb:

1. Plastik pudelit (kahjuks neid leidub sageli ka looduses)

2. Purki või anumat, kuhu puhas vesi nõrgub

3. Teravat nuga või naela

4. Turbasammalt (või turvast)

5. Lehtpuu süsi

6. Liiva või kruusa

✅ Tehnoloogia:

1. Plastpudeli alla teha väikesed augud, et vesi liiga kiiresti läbi ei jookseks ja oleks rohkem aega filtreerimiseks (võimalusel aasad pudeli riputamiseks)

2. Turbasammal (soovitatakse ka tõhususe mõttes turvast, võtta 50 cm sügavuselt!) - suruda tugevalt pudelisse

3. Süsi – purustada!

4. Et süsi plehku ei paneks, lisada veel üks kiht turbasammalt

5. Suruda kogu segu tugevalt kokku

6. Kõige peale panna kas kruusa või liiva – sinna jäävad kõige suuremad osakesed kinni, lisaks on see raskuseks, mis filtrit alla poole surub

7. Võimalusel panna lisaraskuseks veel väikseid kive

👉 Esimene filtreeritud vesi võib olla veidi söega koos ja selle võib ära visata, hiljem hakkab filter paremini tööle.

👉 Orienteeruv aeg: 1 liiter 10 minutit.

👉 Eriti hea on sama kraam veel kord filtrist läbi lasta, aga piisab ka ühest korrast!

👉 Enne joomist tuleb filtreeritud vett kindasti keeta!

🥇Päeva lõpus valisime välja kõige puhtama vee filtreerinud õpilased!

🏆 Võitjateks osutusid Kuressaare Nooruse Kooli õpilased Karl August Kukk (2.c klass), Filip Viktor Vits (3.a klass) ja Mairold Kivi (2a. klass) - meie keskkonnateadlane Liina Tabri arvas, et neil oli kõige peenemaks purustatud süsi, mis mustuse väga hästi absorbeeris.

Tehnoloogia laagris osalesid ka TalTech Virumaa kolledž tudengid, kes viisid läbi kaks põnevat töötuba:

🔸 Esimesed sammud tarkade asjade poole

🔸 Põnev elekter

Aitäh Kuressaare Nooruse Kool meile väljakutseid esitamast! Teadus ja tehnika jõuab igasse Eesti kooli!

Meie jäime tulemustega rahule ning usume, et ka noored said teadmisi juurde!