Tallinna Tehnikaülikool

Kuressaare keskväljakul saab sel jõuluajal süüdata jõulukuuskede tuled särtsuratastel, mille tehniline lahendus sündis Kuressaare kolledži inseneride toel.

Särtsurattad
Vallavanem Mikk Tuisk ja spordihuviline Hans Kristofer Karolin särtsuratastel advendiaega avamas. Foto: Kersti Õunapuu

Selle aasta jõulude eel muutub Kuressaare keskväljak maagiliseks jõuluvõlumetsaks, millele lisavad särtsu taastuvenergiat tootvad jalgrattad. Särtsurataste pilootprojekt, mille tehnilise lahenduse teostasid Kuressaare kolledži insenerid, valmis koostöös Saarte Energiaagentuuriga. 

Särtsurattad muundavad liikumisenergia elektriks

Särtsurattad on lahendus, kus rataste väntamisel toodab neile paigaldatud dünamo liikumisenergiast elektrit. See energia suunatakse otse jõulukuusele paigaldatud tuledele, tagades täielikult taastuva elektrienergia.

Särtsurattaid esitleti ka esimese advendi avamisüritusel Kuressaares, kus vallavanem Mikk Tuisk ja noor spordihuviline Hans Kristofer Karolin süütasid rataste abil pidulikult kahe kuuse tuled. Peale seda avanes kõigil huvilistel võimalus ise proovida, millist pingutust elektri tootmine tegelikult nõuab. Ratastele tekkis kohe suur hulk huvilisi, kes võtsid end järjekorda, et ise lahendus ära testida. 

„Projekti idee on tähelepanu suunata ka sellele, et meie igapäevaselt kasutatav elektrienergia ei teki iseenesest – selleks tuleb teha tööd,“ kommenteeris särtsurataste tehniline insener Ruttar Teär. „Lisaks sellele, et ratastega toodetakse 100% taastuvenergiat, on projektis oluline rõhk ka taaskasutusel,“ lisas Teär. "Näiteks kasutusel olevad rattaraamid olid juba minemas äraviskamisele, aga projekti näol sai anda neile uue elu.“ 

Koostööprojekt

Kuressaare kolledž viis projekti ellu koostöös Saarte Energiaagentuuriga, keskendudes taastuvenergia praktiliste lahenduste esitlemisele ja teadlikkuse tõstmisele. „Särtsurattad pakuvad võimalust kogeda taastuvenergia tootmist vahetult ja isiklikult. See on hariv ja lõbus viis näha, kuidas liikumisest sünnib elekter – ning mis peamine, sellega saab hakkama igaüks. Projekt tõestab, et keskkonnasõbralikud lahendused võivad olla lihtsad ja igapäevaelus kergesti rakendatavad,“ sõnas Saarte Energiaagentuuri suhtekorraldaja Ingrid Piirsalu.

Projekti toetasid Saaremaa Vallavalitsus, Kuressaare Kultuurivara, Saaremaa Ettevõtjate Liit, Arens Ehitustööd, Kuressaare Lions Klubi, HOIA homespa ja Euroopa Liidu LIFE programm.

Tegemist on pilootprojektiga, mille käigus katsetatakse, kuidas külmemal talveperioodil ja suurte kasutajate arvu juures sellisel viisil elektri tootmine praktikas toimib. Särtsurattaid saab katsetada Kuressaare keskväljakul kuni 6. jaanuarini 2025. 

Loe särtsurataste kohta ka Saarte Häälest.