Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi Labürindijooks pole lihtsalt keerulises labürindis aja peale välja­pääsu leidmine, vaid selle käigus ka nutikate ülesannete lahendamine. Labürindijooksu parimad abituriendid saavad sügisest alustada tudengi­teed Tallinna Tehnikaülikoolis. Eksami- ja olümpiaadikooli mõte ja teostus sai 26. mail Tallinnas Vabaduse platsil abiturientidelt ainult kiitvaid hinnanguid.

Hanno Tomberg, Avatud ülikooli juhataja | Fotod: Markus Vares

Ettevalmistus TalTechi Labürindijooksuks ja õppemessiks algas juba 2018. aastal, kui ülikooli 100. juubeliks pandi esimene labürint püsti Tartu Raekoja platsil. Sealt tekkis idee teha midagi veel suuremat, millest võiks välja kasvada iga-aastane sündmus. Vahepealsed koroona-aastad ei võimaldanud olümpiaadikooli spetsialistide Päivo Simsoni ja Silver Kurriku ideel teoks saada, nüüd aga jooksid kõik asjad sobivalt kokku, isegi ilm hoidis üritust väga hästi.

Kolme Õuna ja RGB teostus ning tarkvarafirma Reiven arendustöö päädis Tehnikaülikooli värvides labürindiga keset Tallinna peaväljakut. Kavalalt üles ehitatud labürindis tuli osalejatel vastata küsimustele kokku viiest valdkonnast: pranglimises ehk peastarvutamises, eesti keele või ühiskonna tundmises, loogikas, keemias või füüsikas ning matemaatikas. Iga ülesanneteploki lahendamiseks oli aega üks minut. Kõik ülesanded olid koostatud keskkooli õppekava baasil, olles riukalikult rasked neile, kellel kõik see õpitud paarkümmend aastat tagasi. Proovisin ka ise raja järele ja keemias saadud null au kindlasti ei tee. Värskelt riigieksamid sooritanud noortele ei olnud ülesanded sugugi nii rasked.

Teise võistlejana läks hommikul kell 11.17 rajale Jõhvi Gümnaasiumi abiturient Mari-Nicole Berezovski. Ta oli Ida-Virumaalt kohale sõitnud just selle ürituse jaoks, kõrvus teadmine, et kümnel paremal on võimalik lunastada pääse sügisel Tehnikaülikooli vabalt valitud bakalaureusekavale. Tema punktisumma 67,28 punkti jäi parimaks päris mitmeks tunniks. Kokku läbis päeva jooksul labürindi 153 proovijat, suurem osa abituriendid.

Esimesena ületas Mari-Nicole’i tulemuse Rakvere Gümnaasiumi lõpetav Andre Rajaste ja peagi kajas Vabaduse platsil meeletu võidurõõm selle tähistamiseks, et Nõo Reaalgümnaasiumi abiturient Karlis Saarna saavutas esimesena punktiskoori üle seitsmekümne. Maksimaalne võimalik punktide summa oli sada. Karlis oli ise ülimalt rõõmus, et nii hästi läks, ja kinnitas, et tuleb meie ülikooli sügisel informaatikat õppima. Väga tublid olid Tallinna Mustjõe Gümnaasiumi noored, kes tulid võistlusele lausa terve klassiga, Arseni Tsõgankov nende hulgast garanteeris endale ka sügisest õppekoha Tehnikaülikoolis.

Võistluse lõpuks veidi enne kella 19.00 oli paremusjärjestus samasugune nagu parimate Eesti koolide edetabel igal kevadel: Ralf Marcus Veedler Gustav Adolfi Gümnaasiumist, August Kukk Tallinna Reaalkoolist ja Karlis Saarna Nõo Reaalgümnaasiumist. Kümne parema sekka mahtusid ka Rakvere, Jõhvi, Kohila, Kiili gümnaasiumi, Tallinna Mustjõe Gümnaasiumi ja Prantsuse Lütseumi lõpetajad. Ülimalt toredad olid noorte emotsioonid, kes olid nii oma tulemusest kui ka vahvatest ülesannetest vaimustuses. Positiivne tagasiside julgustab ka ülikooli koolikoostöö ja olümpiaadiõppe spetsialiste üritust järgmisel aastal kordama.

Tegus päev ei oleks saanud aga nii suurt kõlapinda, kui seal kõrval poleks olnud TalTechi õppemessi, kus olid väljas kõik teaduskonnad, Mereakadeemia, Virumaa kolledž, Tartu kolledž, spordiklubi, õppeosakond, tudengiorganisatsioonid ja Robotex ning loomulikult iseAuto, tudengivormel, tudengisatelliit ja Solaride’i päikeseenergial töötav auto. Uudistajaid oli palju ning ülikool kogus tuntust ja tunnustust. Elamusterohke ja pinget pakkuv päev sai võiduka lõpu koos Kuljuse ja puhkpilliorkestri etteaste ja tasuta kontserdiga.

Uuesti juba järgmisel aastal!

Vaata tulemusi: taltech.ee/et/laburint

TalTechi Labürindijooks ja õppemess Vabaduse väljakul 2022

Laeb infot...