Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi teadlased arendavad ja testivad mitmesuguseid droone, mis suudavad iseseisvalt jälgida keskkonda, langetada selle põhjal otsuseid ning täita etteantud ülesandeid. Pakidrooni prototüüp viis suvel esimesel katselennul pitsa laborist 200 meetri kaugusele ühiselamusse.

droon pitsaga

Ka pitsa ei olnud tavapärane: selle küpsetas elektroenergeetika ja mehhatroonika teise kursuse tudengite meeskonna valmistatud pitsarobot. Probleemiks osutus pitsaroboti programmeerimine: „Pitsa tegelik maitse näitas meile kätte küsimused, mida ainult füüsika ja matemaatikaga ei lahenda,“ ütles tudengite tiimi juht Joosep Niinemäe. Pitsaroboti valmimist juhendanud TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi professor Lauri Kütt märkis, et igaüks võib oma pitsale sobiva koostiskoodi seada ning maitse üle vaidlema ei pea.

Aruka drooni töögruppi juhtiva TalTechi inseneriteaduskonna mehhatroonika ja autonoomsete süsteemide keskuse juht professor Mart Tamre sõnul on drooni arendajate peamiseks eesmärgiks tõsta kandevõimet, võtta kasutusele efektiivsemaid energiaallikaid, õpetada droone paremini tegutsema ja ise otsuseid vastu võtma. Tema sõnul võiks esimesed droonid teha tellimussõite juba aasta pärast.

Uut tüüpi nn VTOL (vertikaalse tõusu ja maandumisega) droonid tähistavad olulist tehnoloogilist edasiminekut, võimaldades kasulikku lennuaega pikendada senisest paarikümnest minutist mitme tunnini. TalTechi töögrupil on kahetunnise lennuajaga droon, millega saaks saata paki oma Aalto Ülikooli kolleegidele või Kohtla-Järve kolledžisse. Kauge maa taha paki saatmine on eriti oluline teedeta piirkonnas, näiteks Aafrikas ja Aasias katsetatakse seda tüüpi droone arstimite kiireks kättetoimetamiseks. Eestis võiks neist kasu olla täppismaaviljeluse ja geoloogia ning logistika rakenduste juures (elektriliinid, raudteed ja tammid, teede seisukord jms).

Robotexil esitleti kaugseire võimekusega droonilahendust järgmiste parameetritega:

  • kandevõime 6kg,
  • maksimaalne kiirus 130 km/h,
  • lennu kestus kuni 120 min,
  • lennuulatus kuni 100 km,
  • lennukõrgus kuni 3000 m üle merepinna
  • kaamera: TX2, Ximea xiQ MQ022HG-IM-LS150 VISNIR.
  • video/pildi parameetrid: 2,2 megapixel sensor, kuni 90 kaadrit/sec, line scan, spektraal­ulatus 470–900 nm, 100 spektraal laineala.

Teostajad: Mart Tamre, Maido Hiiemaa (Iris Info OÜ), Kristjan Tiimus (Threod Süstems AS), Dhanushka Chamara Liyanage, Svetlana Perepelkina (ITMO Univ. St.Petersburg). ■

Laeb infot...