Tallinlane Lenne Grettel Leitmaa õpib TalTechis arhitektuuri. Põhikoolis tegeles Lenne tipptaeemel iluvõimlemisega, mistõttu vahetas tihti koole, kuid nüüd keskendub ta täielikult õppimisele ja tööl ei käi. Vabast ajast suure osa võtab hoopis rahvatants: Lenne on Tehnikaülikooli tantsuansambli Kuljus teises põhikoosseisus ning tegeleb ka ansambli raamatupidamisega. Tallinna kesklinnas elav Lenne veedab tavaliselt suurema osa suveajast Võrumaa metsade vahel, talle meeldib tegeleda ka käsitöö ja kunstiga ja kui tuju on, mängib kannelt.
Kuidas leidsid tee arhitektuuri juurde?
Valisin selle eriala välja juba 8. klassis, kui pidime kunstitunnis joonistama ühe olemasoleva või väljamõeldud elumaja korruse plaanid. Mulle meeldis see nii väga! Istusin kodus ja muudkui joonestasin käsitsi neid plaane... Sellest alates olingi kindel, et just arhitektuur on see, millega tahan end siduda.
Kuidas arhitektid saavad panustada rohepöördesse?
Arhitektuur ja rohepööre on väga tugevalt seotud. Tegin just mõned nädalad tagasi esitluse tehiskeskkondadest. Rohkem kui pool maailma populatsioonist elab täna linnakeskkonnas, ehitusega on seotud 40% energiatarbimisest, 50% loodusest võetud materjalidest, 50% jäätmetest. Seda on meeletult palju.
Just arhitektid on need, kes planeerivad tehiskeskkonda. Kui arvestada, et igal nädal suureneb inimpopulatsioon 1,5 miljoni inimese võrra, on väga oluline, et üha laienev tehiskeskkond oleks „roheline“. Hooned peavad olema energiatõhusad, mõned isegi toodavad kogu oma energiavajaduse ise. Samas ei ole see piisav, kui hoone ehitamiseks on kasutatud palju taastumatut ressurssi ja energiat, hoone ehituse protsess peaks olema algusest peale roheline. Just siin ongi arhitektil väga suur panus: kui arhitekt mõtleb juba projekti kontseptsiooni luues jätkusuutlikkusele, siis on ka tulemus kindlasti keskkonda hoidev.
Milline on Tallinna kõige mõnusam paik? Miks?
Muidugi võiksin välja tuua hulga uusi avaliku ruumi alasid või hooneid... Aga minu jaoks on Tallinna kõige mõnusam paik hoopis mere ääres Pirita Marina lähedal. Esmapilgul pole seal justkui midagi erilist – suure hoone tagune muruala, ühel pool meri ja teisel pool võssakasvanud vanad parkimisplatsid. Aga vaade, mis sealt avaneb Tallinna linnale, on lihtsalt imeline! Muidugi näeb Tallinna siluetti ka mujal hästi, aga millegipärast on just see mu lemmikkoht, kuhu minna, kui meel on kurb või tahaks lihtsalt veidi aega omaette olla.
Mis on olnud kõige põnevam õppeaine?
Kõige põnevam ja ka meeldivam õppeaine on „Hoonete sisekliima ja energiatõhusus“. See aine oli nii hästi üles ehitatud. Tegime seal ka vahvaid rühmatöid, näiteks pidime näiteks ehitama maketile varjestuse nii, et päikese liikumist arvestades ei pääseks mitte üks päikesekiir maketti sisse. Lisaks oli see aine (nagu nii mõnedki teised ained) koos teiste erialade tudengitega, nii et saime nendega koostööd teha.
Üks lõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.
Ma poleks osanud arvata, et nii palju tööd tuleb teha arvutis. Ma polnud üldse arvutiinimene ja ei pea end selleks ka praegu. Kuid arhitektuuri erialal õppides õpib ka väga palju erinevaid programme, mis on seotud nii arhitektuuri, visualiseerimise kui inseneeriaga. Ka arvuti üldteadmised on tunduvalt paranenud. Ehk võiks öelda, et arhitektuur ühendab endas projekteerimise, kunsti, IT ja palju muud!
Soovid kujundada meid ümbritsevat linnaruumi ja tulevast elukeskkonda? Oled unistanud projekteerida kõrghooneid või disainida peensusteni läbimõeldud arhitektuurseid detaile? Sind huvitavad ruum, vorm ja valgus ning sooviksid siduda oma loomingulised ideed kaasaegsete innovaatiliste lahendustega? Kui nii, siis tule uuri lähemalt, mida TalTechi arhitektuuri erialal sinu tulevikule pakkuda on! Tutvu õppekavaga lähemalt: taltech.ee/arhitektuur