Tallinna Tehnikaülikool

Ligniin on ülemaailmses jätkusuutlikkuse poole püüdlemises üks paljulubavamaid loodusressursse, mida on seni vähe kasutatud. Traditsiooniliselt on seda peetud tselluloosi- ja paberitööstuse madala väärtusega kõrvalproduktiks, kuid nüüd on ligniin jõudnud innovaatiliste teadusuuringute keskmesse, eesmärgiga teha sellest biopolümeerist kõrge väärtusega tooteid. 

Dr. Mahendra Kothottil Mohan
TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi nooremteadur Mahendra Kothottil Mohan usub, et võib minna veel 5–10 aastat, enne kui jõutakse suuremate läbimurreteni ligniini väärindamisel Foto: Aivo Kallas

TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudi vanemteadur Yevgen Karpichev ning tema juhitud jätkusuutliku keemia ja tehnoloogia uurimisrühma nooremteadur Mahendra Kothottil Mohan annavad ülevaate sellest, kui oluliseks on ligniin muutumas ja milline on selle tööstuslik potentsiaal.

Ligniin on keeruka struktuuriga aromaatne biopolümeer, mida toodetakse igal aastal tohututes kogustes – umbes 75 miljonit tonni – peamiselt tselluloosi- ja paberitööstuse kõrvalproduktina, kuid ka muudest biomassiallikatest. Ajalooliselt on seda kasutatud enamasti kui odavat kütust, millest põletamise teel energiat toota. Nüüd aga töötavad teadlased ligniini modifitseerimiseks välja keemilisi meetodeid, et luua paremate omaduste ja kõrgema majandusliku väärtusega materjale.

Ligniin on ainulaadne biopolümeer, mis sisaldab aromaatseid molekule. „Sellel on suur tulevik. Meie uuringud keskenduvad küsimusele, kuidas kasutada ligniini mitmesugusteks rakendusteks – bioplastideks, ravimiteks, kütusteks ja muudeks kõrgväärtuslikeks toodeteks,“ selgitas Karpichev.

Loe edasi Trialoogist