Tallinna Tehnikaülikool

Liine Kasak lõpetas 2020. aastal TalTechi informaatika bakalaureuseõppekava läbinisti viitega. Bakalaureuseõpingute ajal töötas Liine eKoolis ja Telias tarkvaraarendajana. Õppimise ja töötamise kõrvalt oli ta aktiivne tudengielus, olles ühel aastal ka infotehnoloogia teaduskonna üliõpilaskogu esimees. Täna jätkab Liine magistriõpinguid  Šveitsis ETH Zürich ülikoolis Computer Science õppekaval. Õpingute põhifookuseks on masinõpe, eriti huvitab teda bioinformaatika valdkond. Valdkonna eksperdina kuulub Liine Kasak TalTechi informaatika bakalaureuseõppekava programminõukoja koosseisu.

Liine Kask

Kus ja kellena töötavad selle eriala lõpetajad?

Informaatika õppekava lõpetanutel on lai valik tulevasi tööalasid. Kursuselt saab tugeva tausta igas infotehnoloogia valdkonnas. Peamiselt on minu kursusekaaslased (ja mina ise) läinud tööle tarkvaraarendajaks, kuna õppekavas on suur rõhk veebirakenduste loomisel. IT-firmade turg on üpris lai ning firmad võistlevad noorte arendajate nimel.

Mida peaksime me kõik tarkvara kohta teadma?

Tarkvara on imeline töövahend, mille abil saame luua lahendusi paljudele probleemidele. Isegi iseseisva õppimise tagajärjel saame luua vägevaid programme, kuid jätkusuutliku lahenduse programmeerimiseks tuleb paar sammu ette mõelda – tihti pole kiired lahendused skaleeruvad. Informaatika õppekavalt saad teadmisi lahenduste ehitamiseks, kuid tööl õpid ette mõtlema ning aru saama, kuidas sobib uus arendus suurde süsteemi. Igat juhtumit ei saa siiski ennustada ning nii kiiresti arenevas valdkonnas ei lõpe õppimine kunagi.

Millise põletava probleemi tahaksid Sa lahendada tarkvara abil?

Pärast õpinguid julgen vastu võtta ka suuremaid väljakutseid, kuid seni kogun teadmisi ja üritan masinõppe kooliprojektid tehtud saada. Eesti start-up’id on väga edukad põletavate probleemide leidmises ja lahendamises ning loodan, et ühel hetkel saan kolleegidega missiooni jagada.

Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?

Peamine on, et õpid seda, mida sulle meeldib teha. Mina avastasin paar kuud enne ülikooli kandideerimist, et mulle meeldib kirjutada koodi, sest see on lihtsaim viis ehitada midagi, mis käitub täpselt nii nagu käsid. Kui võtta programmeerimist mänguna, läheb bakalaureuseõpe ladusalt. Informaatika õppekava on sulle õige, kui soovid veebirakendusi ja muid programme kodeerida – me saame isegi robotitega mängida.

Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?

Ühte kindlat juhtumit pole, küll aga on kõige nauditavamad tööpäevad need, kui saab teiste ekspertidega arutleda potentsiaalseid lahendusi probleemidele, mis ulatuvad üle mitme valdkonna. Sellistelt koosolekutelt lahkun alati palju targemana kui sisse astudes.

Tahaksid süvitsi mõista kaasaegsete IT-süsteemide ülesehitust ja toimimist? Sooviksid olla see, kes töötab välja uudseid ja nutikaid tarkvaralahendusi? Kui tunned huvi IT vastu ja saad matemaatikaga hästi läbi, siis uuri lähemalt, mida informaatika õppekaval sulle pakkuda on! Informaatika eriala teeb sinust tulevikus tarkvaraeksperdi, kes suudab ka keerulisest tehnoloogiaprobleemist loominguliselt mõelda ja sellele tarkvaralise lahenduse leida. Tutvu õppekavaga: www.taltech.ee/informaatika

Laeb infot...