Tallinna Tehnikaülikool

TalTechis tootearendust ja robootikat õppiv Saare-Tartu juurtega Tallinna tüdruk Liisa Kõve veetis enne ülikooli kogu oma kooliaja eksklusiivselt humanitaarklassides. Ta märgib, et ehkki otsus robootikat õppima tulla oli üsna juhuslik, on see olnud üks elu parimaid valikuid. Pärast esimest aastat läks Liisa Milrem Roboticsisse mehaanikainsenerina praktikale ning töötab seal kooli kõrvalt ka praegu.

Liisa Kõve
Liisa Kõve. Foto: erakogu

Maailm on täis asju, mis ei tööta. Mis on tootearenduses kõige olulisem?

Olla valmis minna tagasi algusesse, kui selgub, et senine lahendus on iganenud ega sobitu enam vajadustega.

Milliseid ülesandeid me peaksime ja mida ei tohiks anda robotitele?

Kuna Asimovi määratud robotireeglid lähevad juba vastuollu, siis minu arust on sellist asja väga raske määratleda. Põikan nüüd ise vastusest kõrvale ja soovitan lugeda kirjanik Yuval Noah Harari raamatut „Homo Deus“, kus ta käsitleb teiste teemade seas väga hästi ka roboteid ning tehisintellekti.

Kõige ägedam robot, mis on maailmas tehtud, ja kõige ägedam, mille tahaksid sina teha?

Kõige lahedam on ilmselt Boston Dynamicsi Spot ilma igasuguse konkurentsita neid kopeerivatelt firmadelt. Spoti väljendusrikkus ning multifunktsionaalsus teeb temast täieliku tehnoloogilise ime.

Ise tahaks ka kunagi midagi loomateemalist teha, suur unistus on tegeleda loomadele mõeldud proteesidega. 

Mis on olnud kõige põnevam õppeaine?

Põnevaim läbitud aine on siiani kindlasti olnud insenerigraafika, kus meid kohe esimesel semestril proovile pandi. Õppisime nullist jooniseid tegema ning 3D modelleerima, mis andis kohe sellise hea tunde, et sain mingi päris asjaga hakkama. Aine lõppes grupitööga, kus tegime tiimiga valmis mitmesajast jupist koosneva virtuaalse jalgratta.

Üks fun fact, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.

Inseneeria on 80% guugeldamist ja 20% füüsikat.

Sul on lennukaid ideid ja tehnilist taipu? Sind huvitab, kuidas töötavad kaasaegsed digitehased? Kui näiteks mehitamata autode arendamine, juhtimine ja tootmine ning innovatsioon tundub olevat midagi just sulle, siis uuri edasi, mida tootearenduse ja robootika erialal sinu tulevikule pakkuda on. Tutvu  õppekavaga: taltech.ee/tootearendus.

Laeb infot...