FinEst Targa Linna Tippkeskus on alustanud 3. targa linna ideekonkurssi vooruga, kus nad soovivad investeerida 4 miljonit eurot nelja uude lahendusideesse, mida välja arendada ja piloteerida vähemalt kahes linnas. Pilootprojektides arendatakse välja skaleeritavad lahendused mitmetahulistele linnalistele probleemidele. Iga lahendus peaks muutma linna paremaks ja atraktiivsemaks elukeskkonnaks.
Nüüd on saavutatud oluline verstapost! Septembri lõpuks on kogutud 33 mitmetahulist linnalist probleemi 23 erinevast linnast, maakonnast ja linnakust 8 erinevast riigist (Eesti, Läti, Soome, Horvaatia, Iirimaa, Türgi, Iisrael ja Colombia).
Väljakutsed erinevatest valdkondadest
Kogutud rahvusvahelised väljakutsed erinevatelt linnadelt, maakondadelt ja linnakutelt tõstavad esile ühise teema - keskendumine kliimaneutraalsusele üleminekule ja parema elukeskkonna loomisele kodanikele.
Ringmajanduse väljakutsed: Kuus väljakutset käsitlevad ringmajanduse erinevaid aspekte. Need hõlmavad jäätmekäitlust, kogukondade motiveerimist taaskasutuseks ning lammutusprotsesside ja tehnikate arendamist hooneosade taaskasutamiseks.
Keskkonnale keskendumine: Kuus väljakutset keskenduvad keskkonnaprobleemidele, nende hulgas on joogivee kasutamise teema ja pesuvee kvaliteedi parendamine, kogukonda kaasav linnade majajäetud piirkondade ümberkujundamine, vajadus süsinikdioksiidi mõju planeerimise tööriista järele, tervikliku ja kulutasuva süsteemi puudumine linna reaalajas jälgimiseks (õhukvaliteet, teekahjustused, parkimine, graffiti, prügi jne) ja mürasaaste probleem.
Liikuvuse planeerimine ja juhtimine: Kaheksa väljakutset käsitlevad liikuvuse planeerimise ja juhtimise erinevaid aspekte, rõhutades tõhusate transpordisüsteemide ja andmete kogumise kasvavat tähtsust linnapiirkondades.
Kodanikukesksed väljakutsed: Kuue väljakutse eesmärk on integreerida kodanike vajadused, tervis ja heaolu ulatuslikumalt linnaplaneerimisse ja teenuste osutamisse, rõhutades kogukonna kaasamist.
Linnaplaneerimine: Viis väljakutset keskenduvad linnaplaneerimisele, eelkõige linna maa-aluse infrastruktuuri digitaalse kaksiku loomisele, ajaloolise keskkonna modelleerimisele, kohalikele omavalitsustele andmekogumite loomisele ja targa linna tegevuskava väljatöötamisele.
Energia: Kaks väljakutset keskenduvad energiaga seotud küsimustele - päikeseenergia kättesaadavuse demokratiseerimisele ja rohelise energia võimaluste pakkumisele kodanikele.
Loe lähemalt kõikide väljakutsete kohta siit.
Tutvuge linnade väljakutsetega ning pakkuge lahendusi
FinEst Targa Linna Tippkeskus kutsub kõiki teadlasi ja arendajaid tutvuma väljakutsetega, külastades tippkeskuse kodulehekülge, ja hindama millised neist kattuvad nende uurimisvaldkonnaga, et pakkuda lahendusi. Samuti palume teil registreeruda 18. oktoobril toimuvale töötuppa. See töötuba pakub platvormi linnadega suhtlemiseks, täpsustavate küsimuste esitamiseks ja väärtuslike kontaktide loomiseks. Kohapeal osalemine on kindlasti soovitatav osalejatele Eestist ja lähiriikidest, et luua häid kontakte meeskonna moodustamiseks ja pilootettepaneku ettevalmistamiseks.
Teadlased ja arendajad on samuti oodatud võtma juba praegu väljakutse kõrval e-kirjade kaudu ühendust linnadega, et arutada oma lahendusideid ja saada rohkem teada nende väljakutse kohta praktikas. Teadlaste esialgsete ideede esitamise tähtaeg on 30. November. Iga pilootlahendust tuleb testida vähemalt ühes Eesti ja ühes välismaises linnas.
Miks teadlased ja arendajad peaksid liituma targa linna ideekonkursiga?
-
pilootprojekti arendamise ja testimisega seotud kulud katab targa linna tippkeskus 100% ulatuses
-
erakorraline võimalus testida oma uurimistulemusi linnades, lahendades nende reaalseid probleeme
-
saate arendada välja rahvusvahelise turupotentsiaaliga uudse lahenduse
-
sisukas koostöö eri valdkonna teadlastega
-
koguge andmeid oma pikaajaliste uurimistööde tarbeks.
Loe rohkem targa linna ideekonkursi 2023 kohta.