Suurürituste korraldamisel on tahes tahtmata keskkonnale oma mõju, nii oleme Linnakupeo korraldusmeeskonnaga juba aastaid jälginud, et meie keskkonnajalajälg oleks minimaalne. Tänavu kandis pidu TalTechi rohelise ürituse märgist. Sel korral oli Linnakupeo tiimis esmakordselt eraldi inimene, kelle ülesandeks oli korraldusprotsessis leida kohti, kus saame olla loodussõbralikumad ja end ümbritsevat keskkonda selle peoga võimalikult vähe mõjutada.

Korraldusmeeskonna seatud eesmärgid said täidetud ja ühekordsetest dekoratsioonidest ja paberkandjal turundusmaterjalidest saime kenasti hoidutud. Näiteks kui varem on trükitud paar tuhat flaierit rebastekotti, siis tänavu panime reklaami hoopis kondoomipakkidele, mis ju noortele vajalik tarbeese. Paljud kohapealsed suunaviidad ja juhendid on juba aastast aastasse kasutusel olnud ning on ka tulevastel linnakupidudel kindlasti osalemas.
Ka käepaelad olid tänavu taaskasutatud – kui mõned aastad tagasi võttis ülikool kasutusele „vaktsineeritud“ käepaelad, mis asendasid meie linnakus vaktsineerimispassi, siis koroonapiirangute kadumisel jäi suur hulk neist kasutamata. Tänavusel peol saime need kenasti ära kasutatud. Inimestes tekitas käepaela tekst küll imestust, ent kui taaskasutust mainisime, tõusid suunurgad üles ja noogutati tunnustavalt.
Ka toidu raiskamine oli minimaalne, sest mitu toidukaravani müüs end tühjaks, kellel jäigi sellest õhtust tooraineid üle, müüs selle ära järgmistel sündmustel. Kui aga rääkida jäätmete sorteerimisest, siis korraldajad küll pingutasid, et luua kõigi jäätmeliikide korrektne kogumine, kuid külastajate jaoks oli prahi õigesse konteinerisse viskamine kahjuks tihtipeale liiga raske ülesanne. Nii leidsime pärast pidu segapakendeid Ringo kogumiskonteineritest, taarat olmeprügi hulgast, e-sigarette pakendikonteinerist jne. Kuna konteinereid oli peol ohtralt ja kõik selgelt märgistatud, on siin tegu tipikate teadmatuse, ükskõiksuse või hajameelsusega. Siin saab ülikooli rohetiim kindlasti palju ära teha.
Positiivsel noodil saame öelda, et plastikpakendeid tekkis minimaalselt, sest kasutasime korduvkasutatavate pandinõude süsteemi. Külalised pidid toitu või jooki ostes maksma toidukarbi või joogitopsi eest ka sümboolse pandi (1€), mille said tagasi nõusid õigesse kohta tagastades. Kui muudel sündmustel on külalistes pandisüsteem pahameelt tekitanud, sest nõude kasutuskulu on jäänud kliendi kanda, siis Linnakupeol kattis nõude kokkukogumise ja puhtakspesemise kulu teenusepakkuja Ringo. Selgitustööd pandisüsteemi osas oli siiski palju, kuna seda tüüpi teenus on veel Eestis arengufaasis, ent küllap see peagi igapäevaseks ja mugavaks muutub.
Üheks pead tõstvaks probleemiks on aga kasutatud ühekordsete e-sigarettide käitlemine. Pole uudis, et inimesed neid suitsetavad ja pole meie võimuses seda harjumust muuta, kuid saime luua võimalused nende elektrooniliste jäätmete õigeks käitlemiseks. Paigaldasime baaride juurde e-sigarettide kogumiskonteinerid ja tänu sellele jõudis pea 200 ühekordset e-sigaretti patarei- ja akujäätmete hulka.
Tehnikaülikoolil on alates kevadest ka keskkonnasõbralike ürituste hea tava, mis aitab kõikidel ürituste korraldajatel jälgida, et nende keskkonnamõju oleks võimalikult väike. Linnakupidu teenis selle alusel välja ka rohelise ürituse märgise. Arvestades, et tegu on TalTechi kõige suurema üritusega, on see heaks eeskujuks ka kõigile teistele, et keskkonnasõbralikud üritused on võimalikud. Sellega liigume kõik koos ka ülikooli võetud eesmärgi poole olla 2035. aastaks kliimaneutraalne.