Tallinna Tehnikaülikool

Otsus linnakupidu korraldada sündis napilt kuu enne üritust, kui valitsus oli andnud selged juhised, kuidas suurüritusi viiruse tingimustes korraldada. Aega oli nüüd väga vähe ja töögraafik väga tihe. Esimese töökoosoleku pidasime turundus- ja kommunikatsiooniosakonna bussisõidul Särghaualt Tallinnasse – seal sai kokku lepitud enamik projekte ja nende elluviijad.

Sten Kalder | Fotod: A Cube Agency

Linnakupeoga tähistasime ülikooli aastapäeva juba kolmandat korda: esimesel korral sajandat aastapäeva 2018. aastal ja teine kord aasta hiljem. Mullu jäi pidu pandeemia tõttu ära ja kui sel kevadel tundus füüsilisel kujul suursündmuse korraldamine viiruse tõttu endiselt väga ebatõenäoline, siis suve lõpul näis olukord juba lootusrikas.

Kokku toimus linnakupeol üle 30 sündmuse, mida vedas eest 25-liikmeline tuumikmeeskond ja mille korraldamisse panustas üle 250 üliõpilase, töötaja, vilistlase ja koostööpartneri. Programmi panime kokku kogu ülikooli liikmeskonda silmas pidades.

Välistudengite ja -töötajate mälumäng

Quiz Night Majandusmaja fuajees.

Korraldusmeeskonna soov oli, et linnakupeol saaks osaleda võimalikult suur hulk töötajatest ka juhul, kui neil pole võimalik avalikest sündmustest osa võtta. Selleks kutsusime üles juhiabisid ja aktiivseid kolleege korraldama oma üksustele siseüritusi. Üritusi toimus meile teadaolevalt üle 15. Kõige levinumad olid pannkoogihommikud ja ühised linnakutuuridel osalemised, ent korraldati ka lauamängude täistunde, sügisandidest valmistatud kookide degusteerimist, inspireerivaid loenguid/kohtumisi, erialainimeste kokkutulekuid ning raamatukokku oli ehitatud lausa põgenemistuba.

Tänavuse linnakupeo üheks märksõnaks oli paratamatult COVID tõendi kontroll ja kiirtestimine, ilma tõendi või negatiivse testita keegi üritusele ei pääsenud. Kui esialgu oli hirm, et see tekitab pikad järjekorrad, siis ülikoolis kasutusel olevad vaktsineerimist tõendavad käepaelad kiirendasid oluliselt protsessi ja keegi liiga pikalt järjekorras aega veetma ei pidanud.

Keskpäeval tähistati TalTechi muuseumi 50. aastapäeva, mis oleks pidanud toimuma juba kevadel, ent lükkus viiruse tõttu edasi. Pidustuse raames tegi professor Enn Velmre ettekande „200 aastat termoelektrit: Thomas Johann Seebecki lugu“.

Keskpäevast algasid ka vilistlaste kokkutulekud, mis kestsid mõnel juhul õhtuse järelpeoni välja. Vilistlastel oli võimalik ise oma kursuse kokkutulek korraldada ning Vilistlaskogu aitas neil organiseerida ruumid ja kostitas vilistlasi kohvilauaga. Majandusteaduskond korraldas vilistlastele eraldi networking-ürituse, kus arutleti, milline võiks olla koostöö vilistlaste ja ülikooli vahel.

Esimest korda olid linnakupeo programmis kampust tutvustavad ringkäigud, mis osutusid ääretult populaarseks ja pakuvad kõneainet tänaseni. Linnakutuuri raames tutvustati meie kampust läbi selle saamisloo ja siin töötanud/õppinud inimeste lugude. Giidid viisid külalisi kohtadesse, kuhu naljalt iga päev ei satu. Nii sai käia rektori kabinetis, muuseumi varasalvedes, tudengivormeli tööruumides ja paljudes teistes põnevates kohtades.

linnakuekskursioon giidiga

Linnakuekskursioonide giidid viisid huvilised kohtadesse, kuhu muidu ei satu, ning pajatasid lugusid, mida muidu ei kuule.

Esmakordselt korraldati ka suurejooneline üliõpilasorganisatsioonide viievõistlus. See algas paraadi ja rongkäiguga Tudengimaja parklast ning siirdus sümboolselt läbi Akadeemikute allee ja amfiteatri ühiselamute vahel asuvasse võistluskeskusesse.

Tudengiorganisatsioonid võtsid mõõtu viiel võistlusalal, millest üheks meeleolukamaks oli „pläterda ja lappa“, mis on eestindatud võistlus USA ülikoolide mängust „Slip’n’Flip“. Samuti tuli mõõtu võtta inseneriteaduslikul alal ehk disainida minimaalselt 50 cm pikkune lennuk ja visata see alla ühiselamu neljanda korruse rõdult. Võitis see, kelle lennuk püsis kõige kauem õhus. Päevase võistluse kolm parimat tudengiorganisatsiooni pääsesid finaali, mis toimus linnakupeo järelpeol pärast Anne Veski esinemist. Finalistidel tuli valida üks tuntud muusikavideo, see kahe tunni jooksul selgeks õppida, kostüümid valmistada ja lugu suure rahvahulga ees ülikooli aulas etendada. Tänavuse viievõistluse võitis BEST Estonia ja viis ihaldatud rändkarika oma kontorisse hoiule.

Juba teist korda võttis Üliõpilasesindus rektoraadiga mõõtu Tulpide lahingus. See on TalTechi Filmiklubi versioon Rooside sõjast, kus osalejatel tuli ära arvata, kuidas on mõnele küsimusele vastanud 100 TalTechi juhuslikku tudengit. Mängust sai näiteks teada, et kõige populaarsem magamiskoht ülikoolis on tudengiorganisatsioonide diivanitel, ent tudengitele meeldib silma puhata ka raamatukogus, tudengimajas ja WC-s. Võistluse võitis Üliõpilasesindus, salvestus on nähtav ülikooli Facebooki lehel.

Linnakupeol on traditsiooniks saanud mälumäng, mida sel aastal korraldasime paralleelselt lausa kahes kohas. Eestlased kogunesid teadmistes mõõtu võtma Tudengimaja suurde saali ning ESN-i abiga korraldasime rahvusvahelistele tudengitele ja õppejõududele Quiz Night’i majandusmaja fuajees.

Linnakupeo üheks suursündmuseks oli taas Leiutajate laulu- ja tantsupidu, kus astusid üles meie oma kultuurikollektiivid: TalTechi Bigbänd, tantsuansambel Kuljus, Akadeemiline Naiskoor, Akadeemiline Meeskoor, Kammerkoor, Vilistlaste Naiskoor ja Inseneride Meeskoor. Laulupeol kõlasid nii traditsioonilised teosed, mitmed meile armsaks saanud lood, kuid ka nüüdisaegsemad ja meie enda kollektiivide loodud laulud. Tantsulise poole eest kandsid kõrgetasemeliselt hoolt Kuljuse tantsijad ning peo lõpuks oli tantsuplats täitunud ka külalistega. Loomulikult võis sealt leida jalga keerutamas ka rektor Tiit Landi.

Rektor Tiit Land ja Kuljuse rahvatantsija

Linnakupidu jätkus suurejoonelise järelpeoga, millest sai osa üle 2000 tipika. Peo kontsertlava oli ülikooli aulas, kus esinesid Anne Veski, Clicherik & Mäx ja Terminaator. Lisaks oli Kultuuriklubi peosaaliks muudetud peahoone kohvik, kus esinesid meie üliõpilastest DJ-d. Peahoone fuajee ja selle ümbruses asunud galeriid muutusid mõnusaks lounge-alaks, kus sai tantsimisest puhata, kvaliteetset kohvi nautida ja ülikooliaegu meenutada. Akadeemikute alleele kerkis food-truck’idega toidutänav, kus sai keha kinnitada ja õhtuhämaruse saabudes värskes õhus silent disco’t nautida.

Meie vilistlane Anne Veski oli õhtu esimene esineja ja saali vallutasid peaasjalikult esimese astme üliõpilased, kes kõiki laulusõnu peast teadsid ja tipikale kohaselt meeleolukalt kaasa laulsid.

Õhtule pani võimsa punkti rokkansambel Terminaator, kelle esinemine taas aula mahutavuse proovile pani. Tänu tipikate laululembusele sai solist nii mõnegi salmi laulmise publikule usaldada.

Suur-suur aitäh kõigile, kes linnakupeo sündmustest osa võtsid ja neid ellu viia aitasid! Kohtume juba järgmisel aastal 9. septembril!