Tallinna Tehnikaülikool

18. mai hommik oli Tudengimajas tavapärasest elevusttekitavam, sest algamas oli juba 14. korda toimuv Emerald Forest Hotel simulatsioon. Simulatsioon, kus nelja päeva jooksul pannakse proovile tudengite loovus, ärioskused ja võimekus juhtida hotelli, olles seejuures nii nutikas kui ka majandusteadlik.

Simulatsiooni käigus moodustati erinevaid õppeaineid, õppetasandeid ning rahvusi ühendavad 4-5-liikmelised meeskonnad, kelle ülesandeks oli arendada 100 toaga hotelli strateegia ning juhtida seda nelja aasta jooksul. Programmi käigus töötasid tudengid välja uued hotellide kontseptsioonid alates nimest ning lõpetades logodega, nad osalesid ka messil, pidasid läbirääkimisi ning lahendasid kriisiolukordi. Igapäevaselt tehti otsuseid kogu turundusmeetmestiku raames konkureerides simuleeritud turul teiste programmis osalenutega. Eriliseks teeb selle simulatsiooni asjaolu, et suur osa tegevusi toimub nö päriselt: avapäeval said üliõpilased tutvustada “taasavatud” hotelle messil, luua ning hallata kodu- ning sotsiaalmeedia lehti, organiseeriti üritusi jne.

Grupipilt tudengitega

“Simulatsiooni eesmärgiks on pakkuda praktilist meeskonnatöö harjutust rahvusvahelises seltskonnas, kus saab rakendada erinevates õppeainetes omandatud teoreetilisi teadmisi ning testida nende toimimist konkurentsisituatsioonis. Intensiivsus ning tööülesannete paljusus võimaldab harjutada tööd pingelises olukorras, delegeerimist ning kriisijuhtimist, “ selgitab 2010. aastal selle õppevahendi kasutamist alustanud ärikorralduse instituudi õppejõud Eliis Salm.

Neli aastat neljas päevas

Iga simulatsioonipäev kujutas endast ühe aasta möödumist mängus, mille jooksul pidid osalejad langetama nii tarku finantsotsuseid kui ka paistma silma eriliste loovlahendustega. Simulatsiooni avapäeva juhatas sisse trade fair ehk turismimess, kus hotellide ülesandeks oli esitleda oma unikaalseid kontseptsioone. Mitmed neist olid tõeliselt pühendunud suurepärase tulemuse saavutamisele, luues autentse atmosfääri ja panustades märkimisväärselt ülesande edukasse sooritamisse.

Pilt messist

Teisel ja kolmandal päeval keskenduti läbirääkimiste ettevalmistamisele ja liftikõnede viimistlemisele, et tagada investorite toetus hotellidele. Viimasel päeval oli aeg särada: hotellide ülesandeks oli presenteerida kõigest 3-minuti jooksul oma hotelli kontseptsiooni ja arengut viimase 4-aasta jooksul, pigistades seda tehes endast välja kõik loovusemahlad ja säravad ideed. 

Intensiivsest neljast päevas saab ülevaate lühivideost.

Kogu simulatsiooni vältel oli võimalik hotellidel teenida nii loovuse- kui ka äripunkte, läbi mille selgitati välja parimatest parimad. Kõige ägedamate loovlahendustega tõusis esile hotell The Hidden Gem, kes sidus ainulaadse äriidee jätkusuutlikkuse kastmesse ning kommunikeeris oma strateegiat väga silmapaistvalt. Parima ärivaistuga ja suurima kasumlikkusega hotell oli aga Garden Terrace Hotel.

Garden Terrace Hotel tiim
Garden Terrace Hotel
The Hidden Gem tiim
The Hidden Gem

Juhendamine kui õpe

Osalenud üliõpilased kommenteerisid mängu kui elulähedast kogemust, kus sai rakendada varasemalt õpitut ning teha koostööd rahvusvahelises meeskonnas. Nad said läbi käia kõik klassikalised meeskonnatöö etapid, kust ei puudunud ka emotsioonid ning väljakutsed. Läbi aastate mäletavad üliõpilased simulatsioonis osalemist, kui ainulaadset kogemust, mis tavapärasest õppest eristub ning toob mitmed osalejad tagasi mentoritena.

Juhendajad
Juhendajad

Mõned aastad tagasi mängus osalenud Jana Karimova panustas sel aastal juba magistriõppe tudengina simulatsiooni juhendajana: “Mentorina õpid mängust sama palju kui mängijana, saab jälgida tudengite loovust ja strateegilist plaani. Selle käigus hakkad mõtlema ja analüüsima, kuidas ise oleksin antud situatsiooni lahendanud. Samuti saime jagada enda hinnanguid ja mõtteid teiste mentoritega, seda oli huvitav ja hariv kuulata, kuna laua taga istusid minust kogenumad mentorid ja jagasid enda teadmisi ja kogemusi.” 

Praktilist õpet juhendasid 4-päeva vältel nii praegustest kui endistest tudengitest kui ka õppejõudest mentorid, kes õpetavad majandusteaduskonnas erineva valdkonna õppeaineid. Maris Zernand-Vilson, organisatsiooni ja juhtimise valdkonna vanemlektor näeb selles õppevormis suurt väärtust: “Simulatsioon on suurepärane meeskonnatöö praktiseerimine, võimaldab lühikese aja jooksul kogeda erinevaid meeskonna arengu etappe ja dünaamikat. Lisaks saavad tudengid väärtusliku kogemuse juhtimiseks vajalikest ülesannetest nagu planeerimine, organiseerimine, kommunikatsioon, läbirääkimised.” 

Mäletamist väärt

Seega võib öelda, et Emerald Forest Hotel simulatsioon on rohkemat kui ainepunktide saamine - see on praktiline õppekogemus, läbi mille saadakse teadmised nii turundusest kui ka arendatakse üleüldiseid oskuseid, mis töökeskkonnas kasuks tulevad: meeskonnatöö, juhtimine, läbirääkimisoskused, loovus ja strateegiline mõtlemine. “Tegemist on tõeliselt elulise õppekogemusega, mis aitab õpilastel mõista ettevõtlusmaailma mitmekesisust ning paremini ette valmistuda tulevasteks akadeemilisteks ja tööalasteks väljakutseteks,” võttis simulatsiooni kokku loo üks autor, simulatsiooni nii juhendaja kui ka osalejana kogenud tulevane majandusteaduskonna vilistlane Keneli Pohlak.

Loo kirjutasid: Keneli Pohlak, TalTech majandusteaduskonna ärinduse õppekava III kursuse tudeng, Emerald Forest Hotel 2023. aasta simulatsiooni mentor ja Eliis Salm, ärikorralduse instituudi õppejõud, Emerald Forest Hotel simulatsiooni korraldaja

Lisainfo:
Eliis Salm, ärikorralduse instituudi õppejõud, Emerald Forest Hotel simulatsiooni üks ellukutsujatest

eliis.salm@taltech.ee

René Arvola, ärikorralduse instituudi õppejõud, Emerald Forest Hotel simulatsiooni üks ellukutsujatest

rene.arvola@taltech.ee

Laeb infot...