21. novembril 2024 toimus Küberneetika Majas XVI Loodusteaduskonna teaduskonverents, kus arutleti aktuaalsete teadusteemade üle ning tunnustati Loodusteaduskonna tublisid teaduse populariseerijaid. Konverentsi kava oli sisutihe ja pakkus osalejatele laia valikut ettekandeid.
Konverentsi esimeses pooles esinesid rahvusvahelised ja Eesti teadlased
Päeva avas Tallinna Tehnikaülikooli rektor, professor Tiit Land, sellele järgnes Cambridge’i Ülikooli teadlase professor Annela Anger-Kraavi ettekanne kliimamuutuste teadusest, poliitikast ja poliitikakujundamisest. Seejärel rääkis nooremprofessor Leeli Amon Eesti turba kasutamise väljakutsetest ja võimalustest ning vanemteadur Sander Rikka tõi kuulajate ette ettekande Läänemere lainete uurimisest satelliidipiltide abil.
Teises pooles astusid lavale teaduspreemia laureaadid ja doktorandid
Konverents jätkus Eesti Vabariigi teaduspreemia laureaatide ettekannetega. Professor Indrek Ibrus käsitles innovatsiooni kultuuris ja meedias. Professor Peep Palumaa ettekanne rääkis vase metabolismist ja selle reguleerimise võimalustest neuroloogiliste haiguste võimalikus ravis ja ennetuses. Loodusteaduskonna doktorandid jagasid lühiettekannetes oma uurimistöö tulemusi, pakkudes kuulajatele pilguheitu erinevatesse teadusvaldkondadesse – alates soode süsinikuvarudest kuni reproduktiivbioloogia avastusteni.
Tunnustati silmapaistvaid teaduse populariseerijaid
Traditsiooniliselt tunnustas loodusteaduskond ka teaduse populariseerimise edendajaid. Auhindu ja tänukirju jagati nii parimatele meediakajastuste tegijatele kui ka populaarteaduslike artiklite autoritele.
Parima populaarteadusliku artikli auhinnad:
- Mariliis Kõuts – „Mereleitsakud kimbutavad Läänemere habrast elustikku“
(Horisont, 8/2024) - Laura Tamberg – „Kuidas käitub intellektipuuet põdev kärbes? Noorteadlane Laura Tamberg mängib äädikakärbestega nagu nukkudega!“
(Digigeenius, 24.08.2024) - Agne Velthut-Meikas – Populaarteaduslikud artiklid plastmassi pehmendavate kemikaalide mõjust naise viljakusele.
Parima meediakajastuse auhinnad:
- Ivan Kuprijanov – Läänemerega seotud teadustöö populariseerimise eest sh esinemiste eest tele- ja raadiosaadetes.
- Maria Cecilia Sarmiento Guerin – Meediakajastuste eest kliimamuutuse kontekstis: kuidas muuta taimi külma- või põuataluvamaks ning haiguskindlamaks kasutades täppisaretuse tehnikat.
- Kristel Vene – „Asi on maitses“ TEDxTallinn konverentsil peetud kõne ning sellele järgnevate meediakajastuste eest.
Erilised tänusõnad:
- Kaarel ja Signe Adambergile – Oma Maitse ajakirjas ilmunud artiklisarja „Tunne toitu“ eest.
- Loodusteaduskonna Üliõpilaskogu – Pühendumuse ja panuse eest loodusteaduskonna ürituste korraldamisel ning turundus- ja kommunikatsioonitegevuste toetamisel.
Päev kulmineerus traditsioonilise koosviibimisega Küberneetika maja fuajees, kus jätkus vilgas arutelu ning mõttevahetus teadusteemadel. Loodusteaduskond tänab kõiki osalejaid ja esinejaid, kes panustasid päeva õnnestumisse!