Õpingute raames veeta päevad rabas, kaevanduses, merel või hoopis Piusa koobastes – see on TalTechi Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogia eriala valinud üliõpilaste reaalsus.
“Planeet Maa arengust ei saa õppida ainult raamatutest, selle tagajärgi on vaja ise näha ning analüüsida. Ühel hetkel hakkad märkama erinevate kohtade vahel seoseid ning see tähendab, et oled teinud esimese sammu koduplaneedi mõistmiseks,” ütleb TalTechi Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiate õppekava teise kursuse üliõpilane Jan-Erik Vaher.
Jan-Erik on käinud välipraktikal Piusa koobastes, Virunurme rabas, Kopparnäsi rannikul Edela-Soomes, Estonia kaevanduses ja Väo lubjakivi karjääris. “Ühel praktikal Soomes oli meil võimalus käia 1440 meetri sügavusel maa all Pyhäsalmi kaevanduses. See on kindlasti olnud kõige meeldejäävam kogemus,” toob ta välja.
Sama eriala tudengid Sonja Kõrvits ja Hannah Mikenberg on hetkel praktikal Eesti Geoloogiateenistuses. Sonja on seal geofüüsika osakonnas ning Hannah tegeleb meregeoloogiaga.
Sonja sõnul on talle juba põhikoolist alates huvi pakkunud vulkanoloogia ja seismoloogia. “Seega oli geoloogia õppimine mulle ainus sobiv valik, kuigi Eestis pole need konkreetsed teemad kuigi aktuaalsed,” arvab ta. Oma rõõmuks leidis ta õppekavaga tutvudes, et ka ainus Eesti vulkanoloog ja seismoloog Heidi Elisabet Soosalu on Tehnikaülikooli õppejõud. “Siis olin otsuses väga kindel,” ütleb Sonja.
Praktikal saab Sonja seismojaamade aparatuure seadistada, paigaldada ja hooldada. Ta on osalenud kolme uue seismojaama paigaldamisel – sellega on alaliste seismojaamade võrk Eestis kahekordistunud. “Sain ise seadistada kõik seadmed ning välitöödel need ka maha matta,” rõõmustab Sonja.
Hannah osaleb oma praktika jooksul eelkõige mereala ja ranna kaardistamisel. “Merel olen juba saanud olla nii uurimislaeva Salme kui ka väiksema kaatriga. Juulis on plaanis merele minna transpordiameti Jakob Prei nimelise laevaga,” kirjeldab ta.
Praktikumide käigus täidetud ülesanded on väga mitmekesised, aga eesmärk on alati sama - ümbritsevate loodusolude mõistmine. “Näiteks võime me veeta nädala ühes kohas ning koostada piirkonna pinnakatet illustreerivat geoloogilist kaarti, mõõta Eesti aluspõhjakivimite radioaktiivsust, arvutada karjääris hoiustatud liiva niiskust mõõtevahendite abil, või abistada lõhkajaid lubjakivikarjääris,” toob Jan-Erik näiteid ülesannetest, mida ta praktikate raames täitnud on. “Kõikide ülesannete puhul täidame pidevalt välipäevikut, et luua hiljem terviklikum pilt kõigest, mida me nägime ja tegime.”
Sisseastumine juba käib! Tutvu Taltech loodusteaduskonna õppekavadega SIIN.