Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi maateaduste olümpiaadi võitis Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Žürii eriauhinna pälvis parimate kivimite ja mineraalide tundmise eest Reno Ostra Põlva Gümnaasiumist. Rahvusvahelisele maateaduste olümpiaadile pääseb kuni kaheksa õpilast.

Maateaduste olümpiaad 01.04.2023. Foto: TalTech geoloogia instituut

Žürii esimehe Alvar Soesoo sõnul tulid võitjad tugeva maateaduse õppega koolide seast, mille õpilased on varemgi heade tulemustega silma paistnud. “Teise koha sai Gustav Adolf Gümnaasiumi õpilane Anna Milena Linder ning kolmanda Tallinna Reaalkoolist Katarina Jaska,” ütles Soesoo ja lisas, et sarnaselt pealinna koolidele pani tugeva meeskonna taas välja Põlva Gümnaasium. “Ka Põlva Gümnaasium on alati olümpiaadil silma paistnud. Seekord läks Põlvasse lisaks viiendale kohale ka kõige parema kivimite ja mineraalide tundja auhind, mille pälvis Reno Ostra,” rääkis žürii esimees olümpiaadi tulemusi kokku võttes. “Kõige rohkem osalejaid oli Gustav Adolfi Gümnaasiumist, kust tuli sel korral lausa 10 võistlejat. Päris mitu õpilast pani välja ka Viimsi Gümnaasium ja Tallinna Reaalkool.” Kokku oli osalejaid 41, mida Alvar Soesoo loeb väga heaks tulemuseks.

Žürii esimehe kinnitusel said noored ülesannetega kenasti hakkama. Soesoo selgitas, et teooriaküsimused ei olnud sel aastal siiski kergete killast. Lisaks teooriale ja arvutusülesannetele tuli määrata mineraale, kivimeid ja kivistisi. “Just see osa paistis paljudele raskusi valmistavat. Nii koolid kui ka ülikoolid saavad siinkohal õpilasi rohkem toetada,” ütles ta ja lisas, et keerulise maavara-kaardiülesandega said paljud õpilased siiski väga hästi hakkama. “Üldiselt võib öelda, et õpilaste sooritused oli kõrgetasemelised – parimad said teooriatestis lausa üle 80 punkti 91 võimalikust.”

Korraldajad tänavad geograafia- ja loodusteaduste õpetajaid, kes oma õpilasi osalema innustavad ning neid ettevalmistamise protsessis toetavad. “Maateadused on säästva tulevikuühiskonna alustala ja mul on hea meel, et praegused õpilased on sellest aru saanud. Väga ootame, et Lõuna-Eestist ja ka mujalt Eesti piirkondadest oleks Harjumaa kõrval osalejaid rohkem. Järgmisel aastal ootame kindlasti osalema koole ka Tartust ja Viljandist, samuti saartelt,” ütles Soesoo.

Riikliku maateaduste olümpiaadi tulemuste põhjal pannakse kokku kuni 8-liikmeline Eesti esindustiim rahvusvahelisele võistlusele, mis toimub 20.-26. augustil veebi vahendusel ja mida korraldab seekord India. Lisaks saavad olümpiaadil edukalt osalenud õpilased TalTechi ning Tartu Ülikooli sisse astuda soodustingimustel.

Maateaduste olümpiaadi korraldavad TalTechi olümpiaadikool ja geoloogia instituut. Žüriis osalevad teadlased nii TalTechi geoloogia kui meresüsteemide instituudist ning Tartu Ülikoolist. Tehnikaülikooli geoloogia instituut kuulub TalTechi loodusteaduskonda, ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse spetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende kaevandamiseks.

Lisainfo:

TalTech geoloogia instituut
+372 53003098
geo@taltech.ee

Laeb infot...