Tallinna Tehnikaülikool

Sel sügisel TalTechis doktoriõpinguid alustanud Henri Olak uuris oma tänavu kaitstud magistritöös, kuidas mõjutab hoonete ehitusaegne niiskus krohvikihi püsimist SILS fassaadides, mis on Eesti üks levinumaid fassaaditüüpe uute ja renoveeritud majade puhul.

Fassaad
Henri Olak uuris oma magistritöös, kuhu ja mil määral niiskus hoone fassaadisüsteemis koguneb. Foto: Henri Olak

Magistritöö “SILS seinas niiskuskahjustuste tekkimine EPSi ja villa piirpinnal” teemani jõudis autor varasema uuringu edasiarendamise teel.

“Ühes varasemalt läbi viidud uuringus leiti algsete mõõtmiste põhjal krohvi purunemise põhjuseks olevat see, et ehitusaegne niiskus liikus väga märjast kivikonstruktsioonist soojustuse sisse ja seetõttu läks krohv seinas katki,” ütles Olak. “Sellest tekkis lõputöö idee, et näha, mis on need reaalsed niiskuse kogused ja kui palju ja mis aja jooksul müüritisest niiskust välja kuivab ja kuidas see kõik fassaadi mõjutab.”

Olaku sõnul on hoonete fassaadide soojustamise teema oluline seetõttu, et kui kasutatud lahendus ei ole pikas perspektiivis püsiv, siis tekivad fassaadikahjustused, mis toovad endaga kaasa nii energiatõhususe kui soojapidavuse vähenemise ja ka otsesed majanduslikud kahjud, mis on seotud kahjustustest tingitud remonditöödega. Oma magistritööga soovis autor enda sõnul aidata kaasa sellele, et SILS fassaadid jääksid püsima ka pikas perspektiivis.

Loe edasi Ehituslehest.