Tallinna Tehnikaülikool

TalTechis kaitsti tänavu magistritöö, milles uuriti allatõmbega köögikubude toimivust erinevates tööolukordades. Autor leidis, et need ei saa mõnel juhul köögis tekkivate ohtlikke peenosakeste püüdmisega hästi hakkama.

Pliit
Söögi tegemisel eraldub hulk saasteaineid. Foto: Pixabay

Toiduvalmistamisel tekib pliidi kohale üles suunatud soe õhuvool, millega koos liiguvad ka toiduvalmistamise käigus eralduvad saasteained ja niiskus. Klassikalised pliidi kohale paigaldatavad köögikubud on seetõttu soodsas positsioonis tõusva õhuvoolu kinnipüüdmiseks ning selliste lahenduste kohta on olemas ka hulganisti uuringuid. Allatõmbega köögikubude efektiivsuse hindamiseks aga seni kuigi palju uuringuid läbi viidud ei ole ning seepärast otsustas TalTechi liginullenergiahoonete uurimisrühma doktorant-nooremteadur Kätriin Onemar seda oma lõputöös teha.

Onemari sõnul pole paraku enamik inimestest teadlikud toiduvalmistamisel tekkivate lenduvate osakeste mõjust tervisele, seega isegi köögikubude olemasolu korral ei pruugita neid korrektselt kasutada.

“Tahkete peenosakeste mõju tervisele seostatakse kopsuhaiguste, vähi, südameveresoonkonna haiguste, astmahoogude ning enneaegsete surmadega. Ultrapeened osakesed võivad aga juba pelgalt sisse hingamisest jõuda otse vereringesse.”

Kas ja kui hästi püüavad üha populaarsemaks muutuvad pliidiplaati integreeritud õhupuhastid sellised osakesed kinni, saab lähemalt lugeda Ehituselehe artiklis