Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikoolis materjalitehnoloogiat õppiv Mailis Jaaniste on 20-aastane Türi tüdruk, kellel on palju huvisid ning ideid. Talle meeldib meisterdada, matkata, sportida, lugeda, kirjutada ning pilli mängida või laulda.

Mailis Jaaniste

Mis Sind materjalitehnoloogia eriala juures kõige rohkem köitis?

Mulle ei meeldi Tallinn ja mulle ei meeldi keemia ega füüsika, aga mulle meeldivad materjalid. Mulle meeldib katsetada ja erinevatest materjalidest midagi meisterdada. Tahtsin väljakutset kompaktses koolis, kus oleks mugav käia ning õppida midagi uut, mis annaks palju minu kunstitegevusele juurde.

Mis on kõige huvitavam õppeaine? Miks?

Mul pole kunagi olnud õppeainet, mis oleks igav, aga see, kas ja kui palju kuulan ja meelde jätan, sõltub väga palju õppejõust. Juba esimese õppeaasta jooksul olen kogenud seda, kui sama ainet annavad kaks õppejõudu. Ühe seletustest ei saanud ma midagi aru, oli igav ja keeruline. Teine suutis teha kohe kõik selgeks. Mulle meeldib õppida ja kui on palju motivaatoreid ning ka sisemine motivatsioon, on kõik huvitav.

Kuidas saavad materjalitehnoloogid panustada keskkonnasäästmisse?

Materjalitehnoloogid teavad, millest asjad koosnevad. Meil on „valjem“ hääl keskkonnasäästmise teemadel. Me teame, millega saab ja on mõistlik midagi asendada, et keskkonda säästa. Kui teame lõpuni välja, millest meie maailm koosneb, saame seda ka säästa.  

Kõige põnevam fakt, mida oled õppides teada saanud?

Kõike saab lahendada väga lihtsalt, aga lahendame neid ikka raskemalt, et oleks huvitavam. 

Kas Sa palun leiutaksid mulle nähtamatuks muutuva kostüümi?

Ei, sest ma tahan teada, kellega vestlen. Selline kostüüm tekitaks rohkem probleeme ja tülisid ning suurendaks kuritegevust. 

Kas oled vahel mõelnud sellise nurga alt, et inimkonna suurimad saavutused või avastused on paljuski seotud just elukeskkonna materjalidega? Tekstiilkiudude kasutuselevõtt on inimestele andnud võimaluse end vastupidavate rõivastega katta ja asustada Maa jahedamaid piirkondi. Metallid ja keraamika on muutnud tarvikud vastupidavamaks ning töövahendid tootlikumaks. Plastid aga pole nende õigel kasutamisel keskkonnaprobleem, nagu valdavalt arvatakse, vaid on loonud uue standardi ehituses, põllumajanduses, meditsiinis, hügieenis ning transpordis. Funktsionaalsed materjalid muudavad energia kogumise ja salvestamise efektiivsemaks ning võivad meid päästa globaalsest soojenemisest. Tule avasta põnevat materjalide maailma TalTechis: www.taltech.ee/materjalitehnoloogia

Laeb infot...