Tallinna Tehnikaülikool

Kes vähegi on täna Eestis huvitatud investeerimisest, teab kindlasti ka Kristjan Liivamäge! Uurisime temalt, kust sai alguse tema huvi investeerimise vastu, mis paneb tal ülikoolis töötades silma särama ning palju muud. 

Kristjan Liivamägi
Kristjan Liivamägi

Teil on  rahvamajanduses (spetsialiseerumisega pangandusele ja rahandusle) magister ja doktorikraad finantsökonoomikas. Miks otsustasite just nendel erialadel õppida?  

Ülikooli esimestel kursustel sain aru, et finantsturud ja majandus on just need valdkonnad, mis mind kõnetavad ja paeluvad. Kuna majandus ja finantsturud on pidevas muutumises, siis oli mul soov nendest teemadest rohkem teada saada. Seetõttu läksin õppima TalTechi rahvamajanduse magistrantuuri ja tööle rahvusvahelisse audiitorbüroosse Ernst & Young. 

Täna töötate TalTech majandusanalüüsi ja rahanduse instituudis vanemlektorina. Mis teid selle tegevuse juures motiveerib?  

Minul paneb silma särama teadmine, et ma saan aidata noortel teha edukamaid ja rahatargemaid finantsotsuseid. Ma näen igal õppeaastal, kui suur on tudengitel nälg rahandusalaste teadmiste vastu. Ja mitte ainult tudengitel, vaid ka nende perekonnaliikmetel ja sõpradel, kellele needsamad õpilased oma teadmisi kodus või eraelus edasi annavad. See nälg tuleb ühelt poolt meie ajaloolisest taustast, aga teiselt poolt ka sellest, et rahaga seotud teemadega puutume me igapäevaselt kokku, kuid rahaga ümberkäimist õpetatakse meile hetkel veel lasteaias, koolis ja ülikoolis kahjuks liiga vähe. Aga see on muutumas! Ja ma saan olla üks osa sellest muutusest. See on äge! 

Milliseid põnevaid väljakutseid tänane töökoht pakub? 

Väljakutseid on muutuvas maailmas ja finantsturgudel palju, aga kõige enam lähevad korda endiste tudengite lood. Väga tore on, kui poes astub mõni endine tudeng ligi ja ütleb: „Aitäh, Kristjan! Sa rääkisid mulle 4 aastat tagasi eraisiku rahanduse kursusel pensionifondidest ja eraisiku rahaasjade korraldamisest. Ma olen peale seda tundnud suuremat huvi enda finantsseisu vastu, vahetanud pensionifondi ning hakanud säästma ja investeerima.“  See läheb mulle korda. See, et inimesed päriselt muudavad oma käitumist ja rakendavad õpitud teadmisi praktikas. See on see, mis mind motiveerib! 

Teid on viimastel aastatel pärjatud üsna mitme tiitliga: AS Äripäeva „Aasta investor 2022“ ja nüüd hiljuti ka Finantsinspektsiooni, Rahandusministeeriumi, Eesti Panga ja Eesti Pangaliidu poolt korraldatud  „Rahatarkuse vedur“ konkursi raames „Parim rahatarkuse õpetaja 2023.“ Kas tiitlid aitavad ka raha kasvatada? 

Tiitlid ja tunnustused raha ei kasvata. Raha kasvatab ikka inimene, kes enda vara juhib. Aga mul on hea meel, et minu tegemisi on märgatud ja tunnustatud. Ma usun, et rahatarkuse edendamine on ühiskonnas väga oluline ja vajalik. 

Kahasse majandusteaduskonna vilistlaste Tõnn Talpsepa ja Tarvo Vaarmetsaga on Teil ilmunud juba 2 raamatut: „Rahaedu põhimõtted“ ja „Investeerimisedu põhimõtted“. Kas on peagi lisa tulemas? 

Me oleme koos Tõnni ja Tarvoga enda südameasjaks võtnud eestlaste rahatarkuse edendamise ja meil ilmub rahatarkuse triloogia viimane raamat „Investeerimisedu meistriklass“ juunis 2023.  Raamat „Rahaedu põhimõtted“ on mõeldud inimestele, kes soovivad edukalt juhtida enda rahaasju. Raamat „Investeerimisedu põhimõtted“ on mõeldud alustavale investorile ning triloogia viimane osa „Investeerimisedu meistriklass“ on mõeldud tegutsevale investorile, kes soovib investeerimisel saavutada veel suuremat edu. 

Investeerimine ja AI. Millised töölõigud, kui üldse, võiks tulevikus AI üle võtta? 

Tegelikult on varahalduses ja panganduses palju erinevaid töölõike, mida AI saab üle võtta ja mida juba ongi oluliselt arvutite abil automatiseeritud. Ma usun, et suure hulga andmetöötlusest ja analüüsist aitab tulevikus ära teha just AI. 

Kui Teie lapsed peaksid täna ülikoolis eriala valima, siis mida neile soovitaksite? 

Ma soovitan neil valida eriala, mille vastu neil on siiras kirg ja huvi. Vahet ei ole, mida sa õpid. Kui sa teed seda pühendunult ja suure huviga, siis igas valdkonnas on võimalik saavutada edu. 

Laeb infot...