Tallinna Tehnikaülikool

Marje Salumets asus pärast keskkooli lõppu õppima teenindusjuhiks ja kuna südamelähedased teemad olid autod ja mehhaanika, leidis ta karjäärivõimalused sõidukite järelteeninduse valdkonnas. Kui majanduslangus autode müügi Eestis järsult langusse viis, hakkas ta otsima uusi väljavaateid ja tegi lähemalt tutvust IT-valdkonnaga. Marje hakkas end selles vallas edasi arendama ja väiksemaid töid tegema, kuniks sellest sai tema põhiline sissetulekuallikas. Sealt tekkis vajadus end täiendada ja nii otsustas ta 35-aastasena uuesti koolitee ette võtta. Ta õpib TalTechis küberturvalisust.

Marje Salumets

Kas Sina julged isesõitvate autodega sõita või arvestad võimalusega, et keegi võtab juhtimise üle?

Muidugi julgen! Ma ei saa väita, et masinad on 100% turvalisemad, ja on võimalus, et keegi kolmas, pahatahtlik pool võib su masina kontrollsüsteemide vastu huvi tunda, kuid tavatingimustes masinad ei väsi ära, tähelepanu ei haju ja nad ei tunne tugevat vajadust just rooli taga olles mõnele üliolulisele sõnumile või kõnele vastata. Erandolukorras on masina reageerimisvõimekus kindlasti kõrgem ja täielikku turvalisust ei suuda ka inimene tagada.

Uksi lukustame me kõik ja rahakotti hoiame pigem kotipõhjas kui kohvikulaual. Ütle paar asja, mida peaks iga kaasaegne inimene teadma turvalisest küberelust.

Tänapäeval on väga vale arvata, et ma olen nii tavaline lihtne inimene ja kes ikka minu emailide või arvuti vastu huvi tunneb ning parool minunimi123 on mu kontode kaitsmiseks täiesti piisav. Küberruum on niivõrd palju edasi arenenud, et kõiki väiksemaid turvaauke üritatakse kas rahateenimise või pahatahtlike eesmärkide täideviimiseks ära kasutada. Tuleb meeles pidada pidevalt ülekorratud põhimõtteid: 1) mõtle oma digitaalse jälje peale! ära postita delikaatset infot või isikuandmeid sotsiaalmeediasse ega keskkondadesse, mille turvameetmetes sa kindel ei ole; 2) ära kasuta igal kontol sama kasutajanime ja parooli; 3) kui saad e-kirja, kus palutakse enda või oma krediitkaardi andmeid taas sisestada või läbi attachmenti avamise mingi tegevus sooritada, siis võta hetk mõtlemiseks ja analüüsi saadetud kirja sisu, enne kui tegutsed.

Miks sa just seda eriala õpid ja inglise keeles?

Küberturvalisus on tänapäeval väga aktuaalne teema ja sellega kaasneb teatud salapära ja põnevus, mida programmeerimise või süsteemide administreerimise puhul nii väga ei koge. Inglise keeles õppimine annab tugeva eelise tööturul. IT alal töötades muid keeli võib osata, aga inglise keelt peab oskama.

Üks fun fact, mida sa enne ülikoolis õppimist ei teadnud.

IT Kolledži majas on väike kohvik, kus kord nädalas pakutakse imemaitsvaid kohupiimapallikesi. Need teevad iga koolipäeva palju rõõmsamaks.

Arvutite ja infotehnoloogiliste lahenduste integreerimine teistesse süsteemidesse kasvab plahvatuslikult – mõtle näiteks kasvõi asjade interneti, tarkade majade või isesõitvate autode peale. Kui soovid seda ülipõnevat maailma lähemalt tundma õppida, on küberturbe tehnoloogiate ingliskeelne eriala just sinu jaoks! Loe pikemalt: https://taltech.ee/kyber