Tallinna Tehnikaülikool

Mart Erik Kermes on Tehnikaülikooli päris värske vilistlane, ta lõpetas 2021. aastal inseneriteaduskonnas elektroenergeetika ja mehhatroonika bakalaureuseõppe. Praegu õpib ta juba tootearenduse ja tootmistehnika magistriõppes ja on Solaride haridusprojektis inseneeria valdkonna juht.

Kermes

Kas ja kuidas oled vilistlasena ülikooliga seotud?

Kuna läksin pärast bakalaureuseõpinguid kohe magistrisse edasi õppima, siis ma ennast vilistlasena eriti ei tunnegi. Küsige kümne aasta pärast uuesti!

Räägi üks meelde jäänud hetk või lugu ülikooliajast.

Kui mulle üks aine või õppejõud bakalaureuseõpingutest meelde jääb, siis Paul Taklaja, kes andis meile kohe esimesel semestril sissejuhatust elektroenergeetikasse. Taklaja loengud olid alati humoorikad ja huvitavad, kuid eredalt jäävad meelde kontrolltööd ja eksamid. Paul Taklaja käsib üliõpilastel alati oma töö lõpus kirjutada luuletus kooli, aine või muu aktuaalse kohta. See oli kontrolltöö juures tihti kõige keerulisem osa ning pärast sõpradega üksteisele luuletuste lugemine oli ka päris pull.

Ma poleks eales oodanud, et elektroenergeetikat ja mehhatroonikat õppima tulles hakkan luuletusi kirjutama, kuid nii see oli ja isegi kui töö täiesti aia taha läks, lootsin sisimas, et ehk saan luuletuse eest pool punkti ja päästan päeva. Tavaliselt ei päästnud, tuli töö uuesti teha. Ka uus luuletus oli vaja kirjutada!

Mida oled elus saavutanud tänu sellele, et käisid just selles ülikoolis?

Liitusin kohe esimesel õppeaastal FS Team Tallinnaga ning seal tutvusin inseneeria kui sellisega. Õppisin projekteerima, tugevus- ja voolavusanalüüse tegema, komposiitmaterjalidest detaile valmistama, tutvusin erinevate tootmismeetoditega jne. Sealt õpitud praktilise kogemuse ja kooliteadmiste rakendamise abil sain minna elu esimesele töökohale nii, et mul oli ka veidi kogemust vöö vahel.

Lisaks on tudengivormeli tiim juba nii kaua tegutsenud, et selle veteranid töötavad Eesti tippettevõtetes. Nõnda olid ka minu ülemused endised tudengivormeli liikmed, mistõttu sain kohe nendega jutule ja hästi läbi. TalTechi kaudu sattusin ka Solaride meeskonda.

Mis Sinust oleks saanud, kui Sa poleks õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis?

Käisin tegelikult gümnaasiumis humanitaarkallakuga klassis ning eriline reaalteaduste fänn ma kindlasti polnud. Seega tuli ka mulle veidi üllatusena otsus tulla TalTechi inseneeriat õppima. Kui ma poleks seda otsust teinud, tegeleksin arvatavasti muusikaga. Musitseerimine on mulle kogu elu päris hingelähedane olnud ja ma naudin seda jätkuvalt. Õppisin muusikakoolis saksofoni, lisaks iseseisvalt mitmesuguseid pille. Tegime sõpradega bändi, laulsin kooris ja mängisin paaris orkestris. Laval olemine ja esinemine mulle väga meeldis, kuid selline tulevik tundus pisut ebakindel.

TalTechi tulles valisin sellise eriala, mis jätaks mulle võimalikult palju tegevusvõimalusi avatuks, ning olen rahul, et ma just seda teed läksin.

Ütle üks mõte, kuidas TalTech veelgi ägedamaks ülikooliks teha, kui mingeid ressursipiiranguid ei oleks.

Ma teeks igasugu ägedaid laboreid juurde. Meil võiks olla suur tuuletunnel, kus saaks rohkem aerodünaamika kohta õppida. Meil võiks olla veel suuremad metalliprinterid, et üliõpilased saaksid luua igasuguseid huvitavate topoloogiliste geomeetriatega konstruktsioone. USA-s on näiteks üks firma nimega Czinger, mis toodab tehisintellekti abil projekteeritud konstruktsiooniga superautot. Auto komponendid on pea kõik metallist 3D-prinditud, sest klassikalise freespingiga poleks neid lihtsalt võimalik toota. Väga lahe projekt!

Meil võiks olla koolis väike moodulreaktor ning eraldi tuumaenergia eriala. Üldse võiks olla kõiksuguseid tootmismasinaid ja -materjale, mis oleksid üliõpilastele tasuta kasutada. Kujutan ette maailma, kus üliõpilane saaks peale loenguid minna tootmise laborisse ja lamineerida seal endale näiteks süsinikust lumelaua või rattaraami või siis hoopis freesida oma vanale bemmile uued õõtsad – kõige eest on makstud, ainult tule ja tee. See oleks üliõpilastele ülim motivaator, miks ennast valdkonnaga kurssi viia, miks loengutes käia ja üldse tulla TalTechi õppima.

Aga reaalses maailmas: üks põhjus, miks peaks just TalTechi õppima tulema?

TalTechi tudengiorganisatsioonid. Nad tegelevad täiesti seinast seina valdkondades, nii et huvi korral saab kogemusi kuhjaga. Reeglina tutvub tudengiorganisatsioonides ka inimestega, kes on motiveeritud, sõbralikud, targad ja tulevikus hindamatud tuttavad!

Laeb infot...