Haridus- ja teadusministri korraldusel oli Eesti Teadusagentuuril 2024. aastal ülesandeks koostada uus Eesti teadustaristu teekaart, mis on oluline riiklik vahend teadustaristute planeerimiseks ja hindamiseks. Teekaart koondab riiklikult tähtsad teadustaristud, mis on eelduseks riikliku toetuse saamiseks ning mida uuendatakse regulaarselt iga viie aasta järel, et arvestada muutuvate vajadustega.
Teadustaristu hõlmab mitmesuguseid vahendeid ja ressursse, mida kasutatakse teadmiste loomiseks, jagamiseks ja säilitamiseks erinevates sektorites. Riiklikult tähtsateks teadustaristuteks peetakse neid, mis omavad märkimisväärset mõju Eesti teadusele, ühiskonnale ja majandusele ning vajavad riiklikku planeerimist ja rahastamist.
22. novembril kinnitas haridus- ja teadusminister käskkirjaga Eesti teadustaristu teekaardi uue nimekirja, millega määrati meretehnoloogia kompetentsikeskus taas riiklikult tähtsate teadustaristute teekaardile. MARTE on meretehnoloogiate ja hüdrodünaamika teadustaristu, mille peamine fookus on ujuvaluste tehniliste lahenduste, konstruktsioonide, disaini ja meresõiduomaduste uurimisel.
Lisaks keskendutakse avamere- ja kaldarajatiste konstruktsioonidele ning neile mõjuvate koormuste ja takistuste analüüsile. Uuel teadustaristu teekaardi perioodil plaanib MARTE laiendada oma tegevust, et uurida ujuvkonstruktsioonide ja meretaristu lahenduste vastasmõjusid reaalses merekeskkonnas, testaladel ja katsebasseinis, kasutades selleks senist oskusteavet.
Tulevikusuunad
MARTE teeb tihedat koostööd partnerasutustega, et arendada välja lahendusi, mis vähendavad tehnoloogia ja keskkonna negatiivseid mõjusid, ning uurib võimalusi positiivse vastasmõju kontrollitud rakendamiseks. Praktiliste tulemustena modelleeritakse sünergiliste koostoimetehnoloogiate rakendusi, mida saab kasutada laevaehituses, meretranspordis ja ohutu navigatsiooni tagamisel. Samuti keskendutakse merekeskkonna ressursside monitoorimisele ja haldamisele.
Näiteks töötatakse välja laevad ja muud ujuvvahendid, mida saab kasutada mobiilsete situatsiooniteadlike seireplatvormidena, ning tuuleparkide taristulahendused, mis toimivad veealuse elukeskkonnana. Erilist tähelepanu pööratakse digitaalsete, autonoomsete ja situatsiooniteadlike tehnoloogiate arendamisele, et toetada innovatsiooni ja jätkusuutlikkust meretehnoloogia valdkonnas.