Tallinna Tehnikaülikool

Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi üliõpilased võistlevad parimate tudengitega üle Euroopa, et kirjutada kõige tõhusam algoritm tuleviku isejuhtivatele sõidukitele.

Võistlust korraldab rahvusvaheline tehnoloogiakontsern Bosch, kes on tootnud paljudele eestlastele tuttavat kodutehnikat. Boschi haare on aga laiem – siinkohal on ehk kõige paremaks näiteks nende töö asjade interneti alal, aga tegelikult tegutseb Bosch pigem transpordivahenditega ja tööstuse lahendustega. 2013. aastal alguse saanud tudengivõistluselt loodetakse leida tulevikutähti ning uusi võimsaid ideid.

Eesti tiim osaleb võistlusel esimest korda: ka osalemiseks tuli enne läbida tihe sõel. Tehnikaülikooli tiimi kuuluvad Daniil Valme, Tõivo Nerep, Sten Aunpu ja Fred-Georg Pääro, tiimi mentor on mehhatroonika professor Anton Rassõlkin.

Võistluse eesmärgiks on panna 1:10 auto mudel autonoomselt täitma etteantud ülesandeid. Sellise insenerprobleemi lahendamiseks peavad osalejad saatma iga kuu korraldajatele tehnilise aruande, lisades multimeediafailid tiimi edusammudest. Eelvoorust edasi saanud meeskonnad kohtuvad järgmise aasta maikuu keskel finaalvõistlusel, kus selgub 4500-eurose peaauhinna saaja.

Professor Anton Rassõlkini sõnul on Bosch Future Mobility võistlus suurepärane võimalus üliõpilastel oma teadmisi ja oskusi praktikas rakendada ja tal on hea meel näha tehnikaülikooli tiimi suurt motivatsiooni ja huvi uudsete lahenduste rakendamisel. Ta loodab, et meeskonnaliikmete omandatud kogemus on suureks abiks ja toeks tulevaste silmapaistvate inseneride arengule. „Need algoritmid põhinevad masinnägemisel ja süsteemide iseõppel, mida saab edukalt kasutada nii nutikas transpordis kui mujal tööstuses: näiteks kvaliteedikontrollis või igasuguste protsesside automatiseerimisel, kasvõi ristmikute läbilaskevõime suurendamiseks läbi ummikuid ja liiklusvoogu tuvastavate valgusfooride,“ lisas professor Rassõlkin.

Eelmisel aasta võistlusel oli võidukas Cluj-Napoca tehnikaülikooli meeskond Rumeeniast, kelle deviisiks oli: „Parim viis tulevikku ennustada on seda ise luua.“

Tudengite kommentaarid

Tõivo Nerep: „Bosch Future Mobility Challenge võistluselt ootan eelkõige teoreetiliste teadmiste rakendamise võimalust, kuid kindlasti ka seni enesele tundmatute tehnoloogiliste lahenduste avastamist. Ma ei kahtle, et selle väljakutseid pakkuva teekonna lõpus on nii meie teadmiste, oskuste kui ka tutvusringkonna pagas suurem kui alguses.“

Fred-Georg Pääro: “Võistlus on ideaalne võimalus õppida uusi teadmisi valdkonnas, mis muutub meie igapäevaelus üha populaarsemaks. Autod on täpselt nii targad, kui targaks inimesed need teha oskavad, nüüd saame ka meie end sellel alal proovile panna.”

Daniil Valme: „Uus linnakeskkond sünnib tänapäeval tehniliste ning IT-oskuste sünergias. BFMC21 on õige koht õppida läbi tegevuse rakendama tehnoloogiaid, mida tulevikuauto kasutama peaks.“

Sten Erik Aunpu: „Tehnoloogia areneb tohutul kiirusel; et olla kursis selle erinevate valdkondadega, on vaja pidevalt uusi teoreetilisi teadmisi omanda ja ka neid ka reaalselt rakendada. Bosch Future Mobility Challenge annab meile võimaluse teha mõlemat autonoomsete sõidukite valdkonnas, mis on muutumas päev-päevalt üha enam oluliseks osaks tuleviku transpordilahendustest."

Laeb infot...