Tallinna Tehnikaülikool

24. detsembril lahkus meie seast inseneriteaduskonna emeriitprofessor Peeter Raesaar. 

Raesaar
Peeter Raesaar (1.06.1940 - 24.12.2023)

Peeter Raesaar sündis 01. juunil 1940 Tallinnas. Tema haridustee sai alguse Tallinna 17. Keskkoolis, kus ta õppis aastatel 1947–1954, õpingud jätkusid Tallinna Polütehnikumis, mille ta lõpetas 1958 cum laude ja seejärel TPI energeetikateaduskonna elektrijaamade, -võrkude ja -süsteemide erialal (1958–1963). Sellega ta muidugi ei piirdunud: aastail 1966–69 oli ta TPI aspirant, tehnikateaduste kandidaadi (praegu PhD) kaitses ta 1971. aastal Leningradi Polütehnilises Instituudis, lisaks täiendas ta oma haridust mitmetel kodu- ja välismaistel täiendusõppe kursustel.

Oma töömehe teed alustas Peeter juba viimaste kursuste üliõpilasena olles Eesti Energias vaneminsener (1962–1963), seejärel jätkas ta praktiliselt kogu elu Tallinna Tehnikaülikoolis, esialgu assistendina (1964), siis vanemõpetajana (1965) ja alates aastast 1979 dotsendina. Emerituuri siirdus ta 2013. aastal. Raesaare õppetöö oli seotud peamiselt elektrivõrkude talitluse, projekteerimise ja arengu plaanimisega, samuti tarbimise säästliku korraldamisega. Peeter oli võrratu ja üliõpilaste poolt armastatud lektor, ta sai hetkega kontakti ükskõik millise auditooriumiga. Õppetöö kõrval oli viljakas ka tema teadustegevus. Peeter Raesaare teadustöö põhisuundadeks olid elektrivõrkude talitlus ja arengu plaanimine, taastuvenergia allikad ning nende integreerimine elektrisüsteemi, tarbimise juhtimine; ta on tegelenud ka standardimise ja elektroenergeetikaalase terminoloogia korrastamisega. Peale muu teadustegevuse on ta juhendanud lugematu hulga diplomi- ja magistritöid. Ta oli osav kirjamees, ta on kirjutanud mitmeid raamatuid, tema publikatsioonide koguarv läheneb sajale!

Lai oli ka Peeter Raesaare teadusorganisatoorne ja -administratiivne tegevus: ta oli energeetikateaduskonna prodekaan (1972–1976); Euroopa Liidu liikmesriikide energiamajanduse analüütikute ekspertgrupi liige (2004); Rahvusvahelise tehnikaülikoolide konsortsiumi BALTECH tegevusvaldkonna „Puhas Energia“ TTÜ-poolne koordinaator (2003); Eesti Elektroenergeetika Seltsi liige jne jne.

Ülevaade Peetri tegemistest poleks täielik, kui me ei mainiks, et ta oli üks TTÜ Muinsuskaitse Seltsi liidritest, osava sulega kroonikakirjutaja, suurte teadmistega filatelist (eriti kunsti ja Soome teemadel), aktiivne osaleja sportlikel kaugmatkadel, hoolas aednik, osav suvilaehitaja ja palju muud – ühtekokku hea huumorimeelega südamlik inimene.

Teda jäävad leinama kaks tütart, kolleegid ja lugematu hulk õpilasi.

Kolleegid TTÜ elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudist