Täna, 12. oktoobril 2023 mõõtis Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi nutipoi LainePoiss Soome lahes oluliseks laine kõrguseks 5,78 m.
Autorid: Victor Alari, Sander Rikka, Siim Pärt, Kaimo Vahter ja Ilja Maljutenko, Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituut
Mõõtmisandmed: https://lainepoiss.eu/dashboard/ valides poi nr 23 Soome laht.
Varasem Soome lahe rekord pärineb aastast 2012, kui Soome Meteoroloogiainstituudi lainepoi mõõtis 5,2 m. Kuigi tänane torm pole tuule kiiruse poolest sama tugev, kui möödunud nädalavahetuse torm, puhus tuul enam-vähem piki Soome lahe telge ligi 20 m/s, mis tähendab, et lainetel oli võimalik koguda energiat pikema hoovõtumaa pealt.
Samaaegselt mõõdetud olulise lainekõrgusega saadi ka lainevälja pilt Sentinel-1 satelliidipildilt, kus domineerivaks lainepikkusteks avamerel on 150 m (vt joonis ja joonise selgitus). See tähendab, et domineerivate lainete periood oli ligikaudu 10 s. Prognoositud oluline lainekõrgus Soome lahel jäi ligi 4,5 m juurde: Ilmateenistus.
Sentinel-1 satelliidipilt Tallinna ja Muuga lahe ümbrusest 12 oktoober 2023 hommikul.
Heledamad alad merel on ligikaudselt tõlgendatavad suuremaks lainekõrguseks, tumedad alad madalam lainekõrgus või tuulevari jms protsessid. Tähelepanelikul jälgimisel on näha laineharjade kujutisi, mis on tuule suunaga risti. Saartest on tingitud lainete murdumine ja pööramine. Näiteks Muuga lahte suundub sisse selgelt eristatav lainetus ja ka teisel pool Aegna saart on laineharjasid näha. Seevastu otse Aegna saare taga on lainetus murtud ja selgelt eristatavaid laineharjasid pole näha. Soome lahe avaosas on laineharjade vaheline kaugus, ehk lainepikkus, umbes 150 meetrit.