TalTechi Kuressaare kolledži direktor Merit Kindsigo on naine, kelle silmad löövad särama, kui jutt läheb merele, teadusele ja inseneeriale.
Tema juhitud kolledž on küll väike, kuid selle roll Saaremaa ja kogu Eesti merendussektoris on hindamatu. Kindsigo usub, et teaduse ja praktilise inseneritegevuse ühendamine loob võimalusi nii kohalikele noortele kui ka Eesti majandusele laiemalt.
Tagasi mere ja saare juurde
Merit Kindsigo teekond teadusmaailma sai alguse looduslähedasest lapsepõlvest Saaremaal. „Kasvasin üles keset metsa Eesti suurimal saarel. Minu jaoks oli täiesti loomulik elada looduse keskel ja mere ääres, see kujundas ka minu arusaama maailmast,“ meenutab ta. Huvi mere ja loodusteaduste vastu kasvas aastatega, viies teda ülikooli antud valdkonda, ja lõpuks tagasi kodusaarele – seekord juba kolledži juhina.
Tema sõnul oli Kuressaare kolledž loomulik valik nii elukohaks kui ka tööks: „Ma tahan elada Saaremaal ja minu kompetentsi juures pole siin just palju töökohti, kus ennast teostada saaks. Kolledž on üks väheseid kohti, kus saan rakendada oma teadmisi ja kogemusi.“
Kolledži tähtsus Saaremaa jaoks on Kindsigo sõnul suur. „Tihtipeale on kolledž ainus koht, kus väikeses linnas saab kõrgharidust omandada ja teadustööd teha. See loob kohalikele noortele võimalusi ja hoiab regiooni elujõulisena.“
Väljakutsed ja ambitsioonid
Merit Kindsigo toob esile ühe suurema väljakutse, millega nii Kuressaare kolledž kui ka Eesti haridussüsteem tervikuna silmitsi seisab – inimeste ja ressursside vähesus. „Üks piiratumaid ressursse Eestis on inimesed ja teine on raha. Me peame tegema tarku valikuid ning keskenduma sellele, kus suudame tõeliselt suurt väärtust luua,“ selgitab ta.
Kindsigo rõhutab, et insenere on vaja rohkem kui kunagi varem. „Kes lahendab probleeme ja võtab vastu väljakutseid, kui mitte insenerid? Neil on praktilised teadmised ja oskus näha suurt pilti. Just see kombinatsioon viib meid edasi.“ Tema sõnul peaksid noored, kes märkavad ühiskonna probleeme ja tahavad neile lahendusi leida, kaaluma magistriõpet või doktorantuuri, sest see annab võimaluse süveneda, kasvada ja oma teadmistega päriselt maailma muuta.
Teadlase ametist rääkides toob Kindsigo esile huvitava vaatenurga: „Teadlane on kombinatsioon lapsest, võlurist, leiutajast ja unistajast. Peab olema julgust mõelda väljaspool raame, unistada suurelt ja oma ideid ka ellu viia.“ Just see kirglik ja loominguline lähenemine teeb teadustöö tema jaoks põnevaks ja vajalikuks.
Ühe ambitsioonina Kuressaare kolledžile toob Kindsigo välja riikliku prioriteedina kui ka rahvusvahelisel maastikul vajaliku targa mere tippkeskuse arendamise. „Ülikoolil on nägemus, kuidas asju paremini teha, kuidas me saaksime aidata riiki, ühiskonda ja tööstust ning läbi erinevate ühiste projektide seda nägemust ka ellu viia,“ rääkis Kindsigo.

Kuressaare kolledži roll ja tulevik
Ta kutsub üles ka uusi tudengeid Kuressaare kolledžisse õppima, sest see on Eestis ainus koht, kus saab spetsialiseeruda mereinseneeriale ja nutikatele meretehnoloogiatele. „Meil on kiirelt arenev laevaehituse tööstus ja tugev kogukond. Kus veel õppida merendust, kui mitte keset merd?“
„Eesti mereala on enam-vähem sama suur kui maismaa, kuid selle potentsiaali ei ole veel piisavalt ära kasutatud. Kuigi üle 60% riigi kaubandusest ja ekspordist liigub veeteid pidi, jäävad meie enda mereressursid suures osas kasutamata. Riigieelarves on mere ja mereressurssidega seotud kulutused vaid umbes 20%, kuid see võiks olla oluliselt suurem. Samas loksub meres ressursse ja võimalusi, mida saaks paremini rakendada. Näiteks bioressursid, vetikad ja vesiviljelus on valdkonnad, mida Eestis veel piisavalt ei kasutata, kuid mis on mujal maailmas juba laialdaselt kasutusel,“ märkis Kindsigo.
Samuti on tema hinnangul realiseerimata mere potentsiaal energia tootmiseks, mis muudab Eesti kriiside ajal haavatavamaks. Kuressaare kolledži ja laiemalt teadusasutuste roll on pakkuda tehnoloogilisi lahendusi ning aidata riigil ja ettevõtetel neid ressursse paremini kasutada, kasvõi näiteks olukorrateadlikkuse, seire ja monitoorimise valdkondades. „Oluline on teadvustada mitte ainult kasutamata ressursside potentsiaali vaid ka riigi geopoliitilist olukorda ja sellega kaasnevaid vajadusi ning kitsaskohti. See on kahtlemata koht, kus me saame aidata,“ rõhutab Kindsigo.
Oma töös juhindubki Merit Kindsigo veendumusest, et teadusel ja haridusel on ühiskonnas oluline roll. „Ülikooli suurim missioon on näidata, et meist on päriselt kasu nii tööstusele kui ka riigile. Kui suudame ühendada akadeemilise teadmise praktiliste vajadustega, loome midagi tõeliselt väärtuslikku ja pakume lahendusi,“ usub ta.
Kuressaare kolledži tulevik on seotud teadus- ja arendustöö tugevdamise ning uute tehnoloogiate rakendamisega. „Meie eesmärk on pakkuda lahendusi, mis aitavad Eesti merendussektoril kasvada ja areneda. Oluline on teha koostööd nii teadlaste, ettevõtjate kui ka riigiga, et leida ja rakendada parimaid innovaatilisi lahendusi,“ ütleb Kindsigo.
TalTechi insenerid loovad kestlikke ja nutikaid lahendusi, viies Eesti insenerihariduse ja arendustegevuse maailma tippu.