Tallinna Tehnikaülikool

Tark ja vastutustundlik juhtimine on ainus viis, kuidas pikas perspektiivis olla majanduslikult tulemuslik ja arvestatav äripartner, kirjutab TalTechi vastutustundliku majanduse ja ESG keskuse juht Merle Ojasoo.

Merle Ojasoo
Merle Ojasoo / autor: TalTech majandusteaduskond

Euroopa Komisjoni lubadus ESG-aruandlusele pidurit tõmmata ja raporteerimiskohustust leevendada on paisanud ettevõtjad infokeerisesse, kust kobamisi otsitakse selgust.

Aga enne kui ei ole nn Omnibusi pakett seadustatud, ei ole midagi selge. Välja arvatud ehk see, et ESG on tulnud, et jääda, ja soovitavalt väiksema bürokraatliku jalajäljega. Tegelikult ei olegi ESG midagi uut, vaid võtkem seda kui vana head ärieetikat.

See mõtteviis peaks aitama säilitada meelerahu. Saagu raporteerimiskohustusega nii või naa, ESG sisu on see, mis on vastutustundlikule ettevõtjale oluline eile, täna ja homme. Põhjendused selleks on vägagi ratsionaalsed ja majandushuve täitvad. Kui soovid rahvusvahelises äris (eeskätt Põhjamaade äris) osaleda, siis on koostööpartnerid, pangad ja tarneahela osalised need, kes küsivad keskkonna- ja kliimaeesmärkidesse panustamist, hea äritava järgimist, usaldust ja läbipaistvust ettevõtte juhtimises.

Veelgi enam, globaalsed kliimaeesmärgid, kestliku arengu eesmärgid ja paljud teised üleilmsed kokkulepped peavad saama täidetud ka ilma raporteerimiskohustuseta (või vähemalt püüdlema selle poole).

Maailma majandusfoorumi 2025. aasta riskihinnangus on 10aastases perspektiivis neli kõige tõsisemat riski seotud kliima ja keskkonnaga – äärmuslikud ilmastikunähtused, kriitilised muutused planeedi Maa toimesüsteemides, bioloogilise mitmekesisuse vähenemine ja ökosüsteemide kokkuvarisemine ning loodusvarade nappus.

Lähiaastail nähakse riske eeskätt valeinformatsiooni levikus, erakorraliste ilmastikunähtude ilmemisel, aga ka ebavõrdsuses ja sotsiaalses polariseerimises. Kui need riskid peaksid realiseeruma, siis ei pruugi see juhtuda kusagil kaugel, meid puutumata. Tarneahelad toovad üleilmsed riskid ohuks ka Maarjamaale.

Vastutustunne toob tulemuse

ESGsse suhtumises võibki ettevõtjad ja juhid jagada laias laastus kaheks: need, kes on ESG-spetsialistid muutuva direktiivi taustal juba koondanud ja jätkavad vanaviisi kulu-tulu arvestuspõhise ärimudeliga; ja ettevõtjad, kelle jaoks raporteerimiskohustuse äralangemisega midagi suurt ei muutu. Usun isegi, et viimaseid on rohkem.

Eestis on igal aastal paarsada ettevõtet, kes vabatahtlikult koostavad ja avaldavad jätkusuutlikkuse aruannet ning teevad seda juba aastaid enne, kui ESG sai ilmakuulsaks. Nad otsivad innovaatilisi lahendusi keskkonnasõbralikumaks tootearenduseks ja innovatsiooniks, nad teevad oma töötajate jaoks rohkem, kui seadused ette näevad, ja kaasavad olulisi sidusgruppe strateegilises juhtimises.

Nende jaoks on olulised läbipaistvad ja ausad partnerlussuhted ning sidusgruppide vastastikune usaldus. Lisaks tõendavad teadusuuringud, et suure ESG-skooriga ettevõtete kasumid ja tootlikkus kasvavad turu keskmisega võrreldes kiiremini kui turul tervikuna. Tark ja vastutustundlik juhtimine on ainus viis, kuidas pikas perspektiivis olla majanduslikult tulemuslik ja arvestatav äripartner.

Originaalartikkel on leitav siit