Tallinna Tehnikaülikool

Esimesel targa mere fookustippkeskuse aastaseminaril 14. jaanuaril 2025 kohtusid teadlased ettevõtjate ja riigiesindajatega, et arutada Eesti meremajanduse arengu- ja innovatsioonivõimalusi.

Merit Kindsigo, foto: Rene Riisalu
Merit Kindsigo, foto: Rene Riisalu

Fookustippkeskuste programmi käivitas TalTechi ettevõtlusprorektor Erik Puura 2024. aasta algul. Algselt oli tegu ideekorjega, mille eesmärk oli pakkuda ettevõtjatele ja ühiskonnale tõhusamalt süstematiseeritud teavet ning koostööd, ja luua terviklikke ja strateegilisi valikuid ja väljakutseid valdkondades, mis on nii riiklikult kui ka globaalselt eluolulised.

Targa mere tippkeskuse idee esitaja, juhi ja eestvedaja, TalTechi Kuressaare kolledži direktori Merit Kindsigo sõnul keskendub keskus neljale fookusteemale: digitaalsed kaksikud, targad tehnoloogiad, situatsiooniteadlikkus ning jätkusuutlik merekeskkond, näiteks rohelised koridorid ning operatiivne okeanograafia.

„Eesti merendusel on riigi majanduses ja rahvusvahelises kuvandis oluline roll. Meri pole ainult majanduslike võimaluste, vaid ka julgeoleku ja keskkonnasäästlikkuse allikas. Keskuse visiooni kohaselt on vaja lühendada teekonda idee tekkimisest praktilise rakenduseni,“ rõhutas Kindsigo.

„Ülikooli teadusmaastik on keeruline ja infotulvas võib olla teadlaste kui ka koostööpartnerite jaoks keeruline navigeerida. Fookustippkeskus on võtnud eraldi eesmärgiks tegutseda platvormina, mis lihtsustaks arusaama teadusvõimekusest ja tõhustaks välise osapoole teekonda innovatsioonialaste ressurssideni – keskuse tegemistesse on kaasatud kõik teaduskonnad ning merega otseselt või kaudselt seotud üksused. Võib öelda, et oleme katalüsaator, mis kiirendab teaduslike avastuste liikumist praktiliste lahendusteni,“ ütles keskuse juht.

Loe lähemalt Trialoogist.