Tallinna Tehnikaülikool

Millist mulda taimed vajavad, et hästi kasvada? Tartu kolledži vanemlektor ja aiandushuviline Jane Raamets jagab soovitusi, mida iga hobiaednik võiks teada ja teha, et aiamaa saak oleks rikkalik ning toataimed elujõulised.

Aiandusega tegelemine on suurepärane hobi, mis võimaldab rikastada oma toidulauda kasvatatud saadustega. Rikkaliku saagi tagab õige hoolitsus, samuti on oluline roll kasvusubstraadil ja toitainetel, mis on taime kasvuks ja arenguks vajalikud.

Toataimede kasvatamine aitab tuua kodudesse rohkem rohelisust ning parandab õhukvaliteeti. Millele pöörata tähelepanu kasvusubstraati ehk kasvumulda valides?

Jane Raamets

Taimede ettekasvatamine võimaldab pikendada taimede kasvuperioodi ja saada rikkalikuma saagi. Ettekasvatamiseks sobib külvi- ja pikeerimismuld, mis on peeneteraline ja sisaldab segu kasvuturbast ja liivast. Kvaliteetset külvimulda iseloomustab hea drenaaž ja toitaineterikkus. Võimalik on sobiv segu valmistada ka ise, vältides turba kasutamist, mis on aeglaselt taastuv loodusressurss.

Eesti oludes võiks eelistada komposti ja biohuumuse kasutamist, mis on keskkonnasõbralikumad valikud kui turvas, kuid toetavad samal ajal ka taimede kasvu. Oluline on jälgida, et kaubandusest ostetud muld oleks steriliseeritud, sest see aitab vältida haigustekitajate levikut ja umbrohtude kasvu

Kastmine ja muld

Kasvatades taimi kasvuhoones, on oluline valida muld, mis on toitaineterikas ja säilitab niiskust. Kastmisvajaduse vähendamiseks võib hobiaednik investeerida kastmissüsteemi. Automaatsed kastmissüsteemid tagavad ühtlase niiskusrežiimi ja aitavad vältida taimede kuivastressi, mis mõjutab maitseomadusi.

Lisaks on kastmissüsteemi kasutamine keskkonnasõbralikum, sest vesi jõuab otse taimede juurteni, vähendades aurustumist. Eelistada võiks keraamiliste anduritega kastmissüsteeme, mis on vastupidavad ja pikaealised ning seega kestlikum valik.

Kasvuhoones kasvatatavate taimede jaoks on oluline valida muld, mis säilitab niiskust ja on toitaineterikas. Kasvuturvas on populaarne valik, kuna selles pole haigusetekitajaid, kahjureid ega umbrohuseemneid. Kasvuturvas imab hästi vett ja niiskub ühtlaselt, kuid kuivab kiiresti, mistõttu tuleb seda regulaarselt kasta. Alternatiivina võib kasutada koduaia mulda ja komposti, mis säilitavad niiskust paremini ja on toitaineterikkad ning madalama keskkonnamõjuga. Eesti oludes on kasvuhoones soovitatav kasutada raskemat mineraalmulda, kuna see säilitab niiskust paremini.

Toataimed

Jane Raamets Tartu kolledž
Jane Raamets 

Toataimed vajavad mulda, mis toetab nende kasvu ja arengut siseruumides. Toataimede muld peaks olema õhuline, hea drenaažiga ja sisaldama taimede jaoks vajalikke toitaineid. Erinevad turbaliigid, jäme ja kvaliteetne peenliiv ning lisatud väetised ja niisutusained tagavad mullas õige tasakaalu toitainete ja niiskuse vahel.

Keskkonnasõbralikumad alternatiivid turbale on kompost, biohuumus, kookoskiud, savigraanulid ja puusüsi. Kompost on toitaineterikas ja parandab mulla struktuuri, aidates säilitada niiskust ja toetades taimede kasvu.

Biohuumus on orgaaniline väetis, mis on toodetud vihmausside abil. See sisaldab palju toitaineid ja parandab mulla struktuuri, muutes selle õhulisemaks ja niiskust säilitavaks. Kookoskiud, mis on kerge, õhuline ja hea drenaažiga, on keskkonnasõbralik alternatiiv turbale, kuna see on taastuv ressurss.

Savigraanulid on valmistatud põletatud savist, need imavad ja salvestavad vett ning toitaineid, vabastades neid vastavalt taime vajadusele. Savigraanulid tagavad taimede juurtele optimaalse koguse hapnikku ja hoiavad ära ülemärgumise. Substraadile lisatud puusüsi parandab selle struktuuri ja ergutab taimedele kasulike mikroorganismide elutegevust, lisaks aitab see siduda toitaineid ja vett, eraldades neid pikkamööda taimede tarbeks.

Taimekasvataja meelespea!

  • Rikkaliku saagi tagab õige hoolitsus ja kasvumuld, kõiki taimi ei saa ühtmoodi kasvatada.
  • Külvi- ja pikeerimismuld on peeneteraline ja toitaineterikas, kasuta külvamiselt kindlasti just seda.
  • Kasvuhoones kasvatatavate taimede jaoks vali toitaineterikas ja niiskust säilitav muld.
  • Toataimede muld peaks olema õhuline, hea drenaažiga ja toitaineterikas.
  • Ettekasvatamine on üks viis, kuidas saada rikkalikumat saaki.
  • Keskkonnasõbralikumad ja soodsamad alternatiivid turbale on kompost, biohuumus, kookoskiud, savigraanulid ja puusüsi.
  • Automaatsed kastmissüsteemid aitavad niiskuse viia otse taimede juurteni, vältides vee aurustumist. Ühtlane niiskus mõjutab ka näiteks taimede maitseomadusi.