Kuna praegu saadakse Euroopa riikides ja USAs autonoomsete sõidukite ohutusest sageli erinevalt aru ja puuduvad väljakujunenud metoodikad selle hindamiseks, otsustasid neli riiki Eesti juhtimisel selle probleemi lahendamiseks luua ülikoolidest ja ettevõtetest koosneva rahvusvahelise konsortsiumi.

„Konsortsiumi eesmärk ongi töötada välja autonoomsete sõidukite turvalisuse õpetamise ühtne metoodika ja õppematerjal, et kõikjal ülikoolides tekiks võimalus kaasata oma õppeprogrammidesse autonoomsete sõidukite ohutuse temaatika, mis on harmoniseeritud üle Euroopa ja lisaks USA-ga,“ selgitab Tallinna Tehnikaülikooli professor, autonoomsete sõidukite uurimisrühma juht Raivo Sell.
Eelmisel nädalal toimus kohtumine Poolas, kus arutati autonoomsete sõidukite ohutuse valideerimise ja verifitseerimise metoodikaid ning uue õppeprogrammi struktuuri.
Lootus noortel inseneridel
Sell lisab, et kui esimene samm on tugevdada ülikoolide, väikeste ja keskmiste ettevõtete (VKE) ja ühenduste vahelist koostööd, siis tähelepanu keskpunkti võetakse Euroopa tehnikaülikoolid, kellele pakutakse paindlikku terviklahendust, et oma olemasolevatesse õppekavadesse integreerida autonoomsete sõidukite ohutuse moodulid. See võimaldab harida noori insenere, kes aitaks luua turvalisema transpordi- ja elukeskkonna, kus ka autonoomsetel sõidukitel on tähtis roll.
Lihtsustatult võib öelda, et ka inseneritöö peab tehisintellektil põhinevate süsteemide arendamisel ja projekteerimisel muutuma vastutustundlikumaks ja võimalikke ohutegureid arvestavaks.
Õppematerjalid Euroopas kättesaadavaks
„Meie projekti partnerid on Poolast, Lätist ja Tšehhist ja USA-st, kellega koostöös analüüsitakse autonoomsetele sõidukitele kehtivaid standardeid, õigusraamistikku, arendusi jne.“ Selle eesmärk on luua kõigepealt kõrghariduses ühtne arusaam autonoomsete sõidukite ohutusest.Analüüsi põhjal koostatakse autonoomsete sõidukite ohutust käsitlevad paindlikud bakalaureuse- ja magistriõppe õppekavad, millele on ligipääs ka teiste riikide tehnikaülikoolidel ja tudengitel.
Euroopa Komisjoni Erasmus+ programmist rahastatav Eesti, Läti, Poola ja Tšehhi koostööprojekt kannab pealkirja „Autonoomsete sõidukite ohutuse valideerimise ja verifitseerimise ühtlustamine kõrghariduses“ ning lõpeb 2027. aasta augustis.
Lisaks Tallinna Tehnikaülikoolile on partneriteks Poolast Sileesia, Lätist Riia ja Tšehhist Praha tehnikaülikool, ning VKE ITT Group Eestist ja Prodron (droonide tootmise ettevõte Poolast). Projekti on kaasatud ka mitmed teised uurimisinstituudid ja keskused Euroopast ja USA-st, kes tegutsevad autonoomsete sõidukite valdkonnas.