Saaremaalt pärit Mihhail Afanasjev õppis TalTechi Kuressaare kolledžis meretehnika ja väikelaevaehituse erialal. Pärast lõpetamist 2017. aastal on ta töötanud erinevates Eesti laevatehastes, kõige kauem Baltic Workboats AS-s. Praegu on Mihhail lõpetamas magistriõpinguid Norras, kus mängib ka võrkpalli ja käib meres talisuplemas.
Miks Eesti vajab rohkem laevaehituse spetsialiste?
Eesti ettevõtted konkureerivad välismaistega väga edukalt, laienemist segab ainult töökäte puudus.
Kuidas autonoomsed laevad meretööstust muudavad?
Parandavad oluliselt meie teadmist sellest, mis merel toimub. Võimaldavad pääsemist sinna, kuhu hetkel inimesed minna ei saa: tulekahjud, väga külmad ja kauged ookeanialad, laeva välispardad, veealune maailm.
Kuidas rohepööre merenduses välja näeb?
Fossiilkütustest loobutakse igal sammul, ka laeva liikumiseks vajalik energia saadakse muudmoodi kui fossiilkütuseid põletades. Seda eesmärki teenivad nii alternatiivsed energiaallikad – tuul, päike, laine – kui ka alternatiivsed energia salvestamise viisid. Terase tootmiseks vajalik vesinik tuleb mujalt kui maapõuest.
Üks lõbus seik, mis on sel erialal töötades ette tulnud.
Lõbusõidujahte toodetakse vormidesse, mis on eelnevalt vahatatud. Keegi joonistas ajaviiteks sõrmega vaha sisse anatoomilisi kujundeid. Seda ta ei mõelnud, et need kunstiteosed korduvad toodetud jahi pinnal! Maha nad niisama ei tule, aitab ainult uuesti poleerimine.
Meretehnika ja väikelaevaehituse õpe on sinu võimalus saada meretehnika inseneriks, kes valdab meretehnika ja laevaehituse tehnoloogiaid ja materjale ning tunneb tootearendust ja tootmist meretööstuses. Väikelaev on kuni 24-meetrine laev – õpingutes käsitletakse nii lõbusõidualuseid kui ka suuri ja võimekaid töölaevu, mida kasutatakse piirivalves, päästetöödel, avamererajatiste teenindamisel ja paljudes teistes nõudlikes ülesannetes. Need pole sugugi puidust käsitööpaadid – ei, meie väikelaevad on keerukat tehnoloogiat kasutavad metall- või komposiitalused! Õpingute käigus on võimalik saada nii väikelaevajuhi väljaõpe kui ka purjetamise põhioskused, nii on paljud tudengid ka ise väikelaevade aktiivsed kasutajad. Tutvu õppekavaga lähemalt: taltech.ee/meretehnika