TalTechis informaatika eriala lõpetanud Mihkel Väli töötab Telias hinnastamise süsteemianalüütikuna. Varem on ta töötanud Mooncascades frontend arendajana ja Starshipis roboti andmete ning tarkvara peal; magistriõpingute ajal oli Mihkel üks esimesi liikmeid ülikooli Iseauto arendustiimis.
Too mõni näide, kus tarkvara aitab mõnd elulist probleemi lahendada.
Seoses koroonakriisiga ilmnes palju probleeme, mille lahendus hõlmas ka erinevaid elukriitilisi tarkvara komponente, näiteks kolisid mitmed müügiga tegelevad ettevõtted internetti, avades oma e-poe. Minu arvates üks kõige praktilisemaid tarkvaralisi lahendusi on COVID-19 Folding@home, mis on tarkvara, mille saab iga inimene oma arvutisse alla laadida ja seeläbi kaasa aidata koroonaviiruse mõistmisele. Sisuliselt on tegemist tarkvaraga, mis jagab keerulise ülesande paljude arvutite vahel ära ning läbi simulatsioonide analüüsib seda. Ka TalTechi arvutiklasside arvuteid kasutatakse simulatsioonide jooksutamiseks.
Milliseid informaatikuid IKT-sektor praegu kõige rohkem vajab?
Mulle tundub, et sektor vajab praegu erineva tausta ja fookusega informaatikuid. Paljud ettevõtted ei otsi tänapäeval enam lihtsalt programmeerijaid, kes kirjutaksid valmis mingisuguse koodijupi, vaid professionaale, kes saavad aru taustsüsteemist, ärist ja kliendi vajadustest ning omavad erinevaid oskusi ja teadmisi, et probleem efektiivselt lahendada.
Milliseid üllatusi on sel erialal töötades ette tulnud, mida ülikoolist tulles ei osanud oodata?
Ülikooli alustades oli mul väärarusaam, et informaatika õppekava annab süvatehnilise ettevalmistuse vaid programmeerijatele ja tulevikus on peamised karjäärivõimalused ainult tarkvaraarenduses. Aja jooksul olen avastanud, et lisaks programmeerimisele annab õppekava väga tugeva põhja ka tulevastele projektijuhtidele, tooteomanikele, andmeanalüütikutele ja -teadlastele ning ka paljudele muudele rollidele IT sektoris.
Üks põnev seik, mis erialases töös on ette tulnud.
Koroonakriisi algul töötasin Starshipis roboti arendamise tiimis. Võib-olla mitte niivõrd lõbus, kuid kindlasti väga tasuv oli näha kriisi algul, kuidas mitmed kogukonnad hakkasid oma igapäevaseid oste tehes meie robotkulleri teenusele tuginema. Vägev oli lugeda klientide tagasisidet, kuidas antud olukorras olid meie robotid nende jaoks sõna otseses mõttes elupäästjad, kuna inimestel ei olnud enam ligipääsu toidukaupadele.
TalTechis magistritasemel informaatika õppimine annab tarkvaraarenduse oskusega spetsialistile lisateadmised kaasaegsetest tarkvaratehnoloogiatest ning oskused teha keerulisemaid arendustöid. See on tarkvaraarenduse meistriklass! Informaatika magistriõpe eeldab sisseastujalt IKT bakalaureusekraadi või sellele lähedase valdkonna haridust, programmeerimisoskust ning ka mõningast tarkvaraarenduse kogemust. Kuna osad loengud toimuvad inglise keeles, peaksid seda valdama heal tasemel. www.taltech.ee/informaatika-2