Viimastel aastatel kaob siit ja sealt sõpruskonnast keegi mõneks ajaks ära. Isegi kohtudes hõikab ainult: „Kiire!“ ja tuiskab edasi. Positiivseks üllatuseks ilmuvad nad siiski aasta või paari pärast jälle välja – huvitavamana, osavamana, endast teadlikumana ja tihti ka uue töökoha või tööandjaga. Uue epideemia nimi on õppimispalavik, täpsemalt mikrokraadipalavik.
„Nakatus“ ka Kristi Jõgiste, kahe väikese lapsega tavaline Eesti naine, kes töötab täiskohaga autosõiduettevõtte õppekava koordinaatorina. Juba ammu oli kuskil Kristi kuklas teadmine, et kui ellu jälle natuke aega tekib, võiks ennast uuesti proovile panna. Siiski - kas minu praegusesse ellu sobib uuesti õppimine? Kas „inimesel tänavalt“ on ikkagi võimalik kraadiõppuritega sammu pidada? Kas saan hakkama täiesti uue valdkonnaga? Kas valik mulle üldse meeldib?
Tänaseks Kristi teab, et kindel vastus on kõigele „jah“. Kuigi valitud kraadiõppe ainet, programmeerimist, oli ta seni vaid kaugelt näinud, oli selles mingi võlu, mis pigem arvutikauget ja enda hinnangul matemaatikas mitte liiga tugevat naist raugematult peibutas. Kui info mikrokraadidele kandideerimise võimalustest jälle silma jäi, oli aeg küps, mõeldud-tehtud! Nimi kirja, peagi TalTechi positiivne vastus olemas, õppima!
Kuigi elukorraldus õppima asudes mõistagi muutus, kohanesid isegi pere väiksemad liikmed üllatavalt hästi. Mänguhoos ikka kutsutakse teises toas õppijat vaatama või appi ja eks tulebki teinekord minna. Rõõmustavad südamlikud hetked, kui poeg küsib lohutavalt, kas kood jälle ei tööta. Laste jaoks on õppiv emme nüüd juba normaalsus.
Varasem õppimiskogemus kulges rütmis loeng, arusaamine, eksam. Praegu läheb pärast teooria omandamist Kristi sõnul ägedaks, sest ise programmeerides ilmnevad raskused, mida lahendades tekivad-kinnistuvad tegelikud oskused. Introvertsele eestlasele ei ole abi küsimine omane, aga tuleb välja, et ei juhtugi muud kui et… saad abi! Esimesi kordi elektroonilises Discordi kanalis kaasõppuritelt abi küsida toksiv käsi päris värises, aga kiired asjalikud vastused olid toetavad. Kui ka praktikumis juhendaja ainsat valminud rida koguni kiitis („Siit on nii hea edasi minna!“), sai selgeks, et õppurite rivaalitsemine ja valehäbi on pahatahtlikud müüdid.
Selle eest enda areng on väga inspireeriv ja Kristi ei taha kindlasti piirduda kraadiga programmeerimine 1, ees ootab programmeerimine 2. Lisaks saadud põhjalikele teadmistele tuli välja veel üks oluline õppekoht - eneseareng. Kristi teab nüüd kindlasti, et oskab õppida, suudab teha midagi täiesti uut, julgeb abi küsida ning on enda vastu oluliselt leebem. Kui ei jõua tervet rehkendust, teeb pool!
„Kerge ei ole, aga kui motivatsioon on paigas ja tead, mida tahad, siis on mikrokraadiõpe vägagi tehtav! Kui ei jaksa magistrisse minna, võta mikrokraad!“ soovitab Kristi, sära silmades, ja tuiskab edasi.
Mis asi see mikrokraad on?
Mikrokraad on avatud õppe vormis toimuv tasuline bakalaureuse- ja magistriõpingutest väiksema mahuga õppekava, mis võimaldab paari semestri jooksul omandada süvendatud teadmisi. TalTech pakub mikrokraade inseneeria, majanduse, merenduse ning looduse valdkondades. Enamasti toimub õppetöö tööpäeva õhtuti, nädalavahetused on ikka pere ja puhkuse jaoks.
Miks mikrokraad hea on?
Mikrokraad on kraadiõppega võrreldes kiire ja teiste põhjalike kursustega võrreldes soodsa hinnaga ümberõppevõimalus. Saad õppimise ajal jätkata oma senise tööga, vajadusel aitab finantseerida Eesti Töötukassa.
Kas saan pärast mikrokraadi õpinguid jätkata, kui eriala meeldima hakkab?
Mikrokraadikava sisaldab esimesi tasemeõppe õppeaineid nii bakalaureuse- kui magistriõppeprogrammist, soovi korral saab hiljem asuda teadmisi omandama sarnasel erialal ja mikrokraadikaval kogutud ainepunktid üle kanda kraadiõppesse.
Mis dokumendi mikrokraadiõppe eduka lõpetamise järel saan?
Kõrgelt tunnustatud ülikoolist kvaliteetsete teadmiste saamist kinnitab TalTech mikrokraadi tunnistus. NB! Ei anna kõrgharidust!
Millal sisse saab astuda?
Kohe! Uuri ja vali välja siin. Avaldusi õppima asumiseks kevadsemestril saab esitada kuni 27.01.2023!