TalTechi majandusmaja fuajees saab 9. maini tutvuda Eesti Tervisemuuseumi, TalTechi ja TFTAKi koostöös valminud rändnäitusega „Mina, superorganism“. Näitusel saab teada, kuidas meie keha mikroobikooslused mõjutavad meie tervist ja heaolu ning mida on võimalik igaühel ise ära teha, et oma mikrobioomi tasakaalus ja tervena hoida.
Me oleme elanud koos mikroorganismidega kogu aeg ning välja on kujunenud tugev sümbioos. Uute tehnoloogiate kasutuselevõtt on võimaldanud tuvastada tuhandeid uusi bakteriliike ja nende ülesandeid. Mikrobioomiuuringud on kiirelt arenev teadusuuringute valdkond. Meie kooselu bakteritega pole kunagi varem nii oluliseks peetud või paremini mõistetud. Ajal, mil meditsiin liigub patsiendikeskse lähenemise poole, on see suurte võimalustega tulevikuteadus!
„Toitu valides mõtle ka sellele, et meie kõhus elavad bakterid saaksid meie poolt seedumata jäänud toidukomponentidest toota meile kasulikke ühendeid. Nii aitavad kõhubakterid reguleerida meie kehakaalu, aktiveerida ja tugevdada immuunsüsteemi, tõsta tuju ja varustada meie soolerakke energiaga. Parimad toitained soolebakteritele on erinevad kiudained, mida leidub rohkesti täisteraviljades, kaunviljades ja köögiviljades, marjades, seemnetes ja puuviljades, mis lisaks sisaldavad ka elutähtsaid vitamiine ja mineraalaineid,“ rääkis TalTechi toidutehnoloogia vanemteadur Kaarel Adamberg.
„Viimase saja aastaga on tasakaal inimeste bakterikoosluses muutunud. Me elame steriilsemas maailmas, sööme vähem elu toetavat toitu ning tarbime palju ravimeid, mistõttu oleme kaotanud mitmeid kasulikke bakteriliike ja kasvatanud ohtlikke, ravile allumatuid mikroobe. Selleks, et mikrobioota oleks tasakaalus, tuleb panustada kasulike bakterite vajadustele. Me ei tea veel paljut, kuid siiski piisavalt, et mõista, kuidas nende eest paremini hoolitseda,“ lisas näituse kuraator Ülle Kask.
Näitus „Mina, superorganism“ jääb TalTechis avatuks 9. maini 2021. Väljapanek on dubleeritud vene ja inglise keelde.
Vaata ka bakterite teemalisi videoid