Tallinna Tehnikaülikool

Geoloogia instituudi dotsendi Veiko Karu, mäeprofessor Michael W. Hitchi ja doktorant Nthati Monei idee MiningSandboxAR saavutas Riias toimunud EIT Jumpstarter Raw Materials konkursil kolmanda koha. Projekti premeeriti 5000 euroga.

MiningSandboxAR võimaldab paremini aru saada geoloogilisest keskkonnast ja sellest, kas seal peitub midagi väärtuslikku kaevandamiseks, kaevandamismeetodite kasutamisest ja mõjust looduskeskkonnale.

Dotsent Karu sõnul visualiseerib MiningSandboxAR keerukaid geoloogilisi mudeleid liitreaalsuse (AR) liivakastis. “Liivaga täidetud konteineri pinda saab vastavalt vajadusele kujundada. 3D-kaamera skaneerib pidevalt liivapinna topograafiat, sarnast Kinect-tehnoloogiat kasutatakse näiteks Xboxis. Arvutis segatakse skaneeritud pind reaalajas digitaalse geoloogilise 3D-mudeliga ja arvutatakse pilt, mis projitseeritakse liivale,” kirjeldas Karu. “Tulemus on interaktiivne mudel, millega saab visualiseerida ja mõista kolmemõõtmelisi andmeid,” kirjeldas Karu.

MiningSandboxAR meeskond osales 2019. aastal samuti Climate Launchpad äriideede arendusprogrammis ning idee jõudis ka Prototronil TOP20 hulka. “Prototronil osalemine andis motivatsiooni edasiseks arendustööks, mentoritega kohtumised ja arendusseminarid andsid meile hoogu juurde,” kirjeldas Karu. Karu sõnul on MiningSandboxAR puhul harukordne see, et kogu meeskond omab akadeemilist tausta ning arendustöö raames püütakse aastate pikkust kogemus kasutada toimiva ärimudeli loomiseks.

Karu sõnul on MiningSandbox ARi projekt hea näide, et milliseid eeliseid saab ülikool Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toormaterjalide innovatsioonivõrgustikku kuulumisest. EIT toormaterjalide võrgustikku kuuluvad rahvusvahelised suurkorporatsioonid, Euroopa tippülikoolid, teadusasutused ja geoloogiateenistused. Tegemist on maailma suurima toormaterjalide valdkonna võrgustikuga, mis rahastab innovatsiooniprojekte ning edendab erialast väljaõpet ja ettevõtlust.

Idea MiningSandboxAR received third place.

EIT Jumpstarter on Euroopa Innovatsiooni ja Tehnoloogia Instituudi (EIT) innovatsioonivõrgustike äriideede ja -mudelite mitmekuine arendusprogramm, kuhu saavad kandideerida start-upid, teadlaste ja üliõpilaste meeskonnad. Valdkonna parimad ideed pääsevad programmi, mille raames toimuvad kohtumised mentoritega ja töötoad. Edukamad meeskonnad osalevad novembris toimuval finaalvõistlusel.

MiningSandboxAR arendajad plaanivad äsja võidetud preemiafondi investeerida tootearendusse - uude prototüüpi, mida on hõlpsam kaasas kanda esitluste korraldamiseks.

Tallinna Tehnikaülikool on kuulunud EIT toormaterjalide innovatsioonivõrgustikku aastast 2015. Lisaks valiti sel aastal võrgustiku nõukogusse professor Hitch, mis tähendab Karu sõnul  tugevamat koostööd ning võimalust maavarade ja toormaterjalide valdkonna arengus rohkem kaasa rääkida.

Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut loodi aastal 2008 edendamaks innovatsiooni, teaduse ja tööstuse koostööd ning sinna kuulub nüüdseks kaheksa valdkondlikku innovatsioonivõrgustikku. Tallinna Tehnikaülikool kuulub kahte võrgustikku -  EIT Digital, mis keskendub IT valdkonna arengule ja EIT Raw Materials, mis kaasab kogu väärtusahela geoloogilisest uuringust ja kaevandamisest kuni toodete ringmajanduseni. EIT Raw Materials võrgustikku kuulub 315 Euroopa ülikooli, teadusasutust ja suurettevõtet. TalTechi õppe- ja teadustegevuse kaudu on kaetud ka teised kuus valdkonda: EIT InnoEnergy; EIT Climate-KIC; EIT Health; EIT Food; EIT Manufacturing ja EIT Urban Mobility.


Lisainfo:
TalTechi geoloogia instituut
+372 5121131
geo@taltech.ee

Laeb infot...