„RUK ehk rakendusuuringute keskus loob võimaluse laiapõhjaliseks koostööks ülikoolide ja ettevõtete vahel,“ hindab Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor Tiit Lukk. „Teadusmahuka ettevõtluse mõttes on see koostöö lausa kriitilise tähtsusega.“

Tiit Luki hinnangul on RUK-il võtmeroll protsesside skaleerimisel tööstuslikule tasemele.
„Koostöös ASi Metrosert loodud rakendusuuringute keskusega saame näiteks biorafineerimise vallas katsetada ülikoolis välja töötatud lahendusi mugavalt lähedal,“ lausus Tehnikaülikooli teadusprorektor ettevõtjate rakendusuuringute nõukoja kohtumisel.
Võimalike testimiste teemadena nimetas prorektor Lukk TalTechi laborites uuritavate biotehnoloogiliste ensüümide tootmise skaleerimist ning puidusuhkrutest toiduaine- ja keemiatööstuse komponentide tootmist inseneeritud rakuvabrikuid kasutades. „Loodetavasti tekib siit aga hea sünergia mitte ainult teaduskoostöö vallas, vaid avavad võimalused ka hargettevõtete loomiseks, millest saaks kasu terve Eesti tärkav biomajandus.“
Tiit Luki hinnangul ei tähenda RUKi loomine sugugi ülikoolide võimaluste vähenemist. „Kui RUK on edukas, on ka ülikool edukas – ja vastupidi,“ hindas ta. „Meie plaan on RUK-iga kahasse ka europrojekte ära tuua.“
Sama meelt oli rakendusuuringute nõukoja 11. septembri kohtumisel ka Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. Tema sõnul on vaja tõsta ettevõtete teadus- ja arendusvõimekust ning eelmisel suvel loodud rakendusuuringute keskus on selleks oluline platvorm. „Konkurentsivõime kasvatamiseks tuleb keskenduda kõrgema lisandväärtusega tootmisele, mille alus on teadus- ja arendustegevuse tulemuste jõudmine praktilisse kasutusse,“ lausus minister. Keskust, mis aitaks ettevõtetel oma teadussaavutusi testida ja skaleerida, teha katsetusi ja arendada protsesse enne masstootmiseni jõudmist, Eestil aga varem polnud. Nüüd on ja see pakub tuge kõige suurema ettevõtluspotentsiaaliga valdkondadele. „Esimesena käivitatigi biorafineerimine, mille jaoks suunasime äsja viis miljonit eurot,“ kommenteeris minister.
Nõukoja liikmed viitasid aga teadus- ja arendustegevuses ühele suurimale kitsaskohale, milleks on protsessiinseneride puudus tööstuses. See saab lähiajal ka väga tõsiseks takistuseks kõrgema lisandväärtusega toodete arendamiseks ja turule toomiseks.
Rakendusuuringute keskus (RUK) loodi 2023. aastal AS-is Metrosert rakendusuuringute divisjonina. Ettevõtte tegevustele lisandus sellega viis uut valdkonda: biorafineerimine, droonitehnoloogiad, autonoomsed sõidukid, vesinikutehnoloogiad ja terviseandmed.
12-liikmelist rakendusuuringute nõukoda juhib majandus-ja tööstusminister. Nõukoja ülesanne on nõustada MKMi teadus ja tehnoloogiamahuka ettevõtluse arendamise küsimustes, mis keskenduvad rakendusuuringute ja eksperimentaalse arenduse võimekuse loomiseks ja arendamiseks vajalike tingimuste tagamisele.