Tallinna Tehnikaülikool

„Tss, tss, phh, phh, khh, khh…“ Mõned tunnid enne finaal-galat kostub teaduste akadeemia tagatubadest šamaanirituaalile omast rütmilist skandeerimist. Doktorandid on kogunenud vandeseltslaslikult hämarasse tagatuppa. Seisavad ringis, tammuvad närviliselt edasi-tagasi ja muudkui häälivad. 

Martin Sarap teadus 3 minutiga konkurss
Paremal TalTechi noored teadlased Annette Miller ja Martin Sarap (foto: Reti Kokk/ Eesti Teaduste Akadeemia)

VAATA VIDEOT ANNETTE MILLERI ESINEMISEST!

Autor: Annette Miller, TalTechi doktorant, konkursi „Teadus 3 minutiga“ võitja

Tegu pole aga salaseltsiga, vaid ühise diktsiooniharjutusega. Häälepaelad ja näolihased soojendatakse õpetuste järgi üles enne peagi algavat põnevat „Teadus 3 minutiga“ lõppvõistlust.

Liialdatud häälimist ja teisi esinemiseks valmistumisnippe jagati meile, osalejatele, juba kuid varem Lõuna-Eestis. Koolitusel, mis on põhiline osa kogu võistlusteekonnast, keskenduti igaühele individuaalselt, lihvides maha nurki ja võimendades esituse ja esitaja enda tugevusi. Alguspunktid võisid olla küll erinevad, aga niivõrd mitmetahulise tegevuse juures jätkus kõigile rohkelt nõuandeid. Oli motiveeriv leida ühiselt viise, kuidas oma tööst selgelt ja köitvalt rääkida.

Särisev võistlustuli seob noore teadlaskonna ühte

Inimeste omavaheline sõbrunemine on sellises Heimtali talu tuisuses laagriõhkkonnas lausa vältimatu. Mis seal salata, iga aasta lahkutakse Anu Raua juurest uute sõprade-tuttavatega. Lisaks sellele sain kaasa ka sügavama austuse ja arusaama teistmoodi teaduse vastu. On põnevaid alternatiivseid meetodeid ja mõtteviise, millega doktorant ainult oma kitsal erialal askeldades kokku ei puutugi.

Teistsugune on ka kaasdoktorantide arusaam sinu teadusest ja tekstist. Tekstidega töötamine pole võõras ühelegi noortest teaduritest, küll aga võin omast kogemusest öelda, et teksti lugeja on tihtilugu samas mullis kui kirjutaja. Erialaväliste inimeste abi ja tagasisidega on võimalik leida need terminivabad ja küllaselt argised laused, millega oma jutu iva laiemale publikule edasi anda.

Kogemus, mida noor teadlane mujalt ei saa

Oma teaduse populariseerimisoskus tuleb eriti kasuks doktorantidele, kes on lähedal kraadi kaitsmisele ning soovivad laiendada oma edasiste võimaluste ringi. Osaleja oskuste ulatust saab näidata nii detailsema kirjatüki kaudu Novaatoris kui ka isikus lõppvõistluse ülekande ajal. Ülekannet vaatavad iga aasta kümned tuhanded ning Novaatori artiklite lugejaskonda kuuluvad nii teised teadlased kui ka ettevõtjad. Selline nähtavus võib tuua tööpakkumisi, karjäärihüppeid, aga ka koostöövõimalusi.

Selge on see, et nii laiahaardeliselt arendavat kogemust on raske mujalt leida. Astun uhkusega varasemate aastate laureaatide ridadesse ning jääb üle ainult rõõmustada, et noortele teadlastele pakutakse niivõrd olulisi võimalusi ja põnevaid väljakutseid.

Palju edu ja selgeid silpe järgmistele osalejatele!

Vaata "TEADUS 3 MINUTIGA" finaal-galat ja Annette Milleri esimest versiooni videoloengust.

Laeb infot...