Tallinna Tehnikaülikool

Magevee bioloogiline mitmekesisus kaob maailmast murettekitava kiirusega – alates 1970. aastast on see vähenenud hämmastavad 80%. Euroopa jõgede elanikud, sealhulgas kriitiliselt ohustatud Euroopa angerjas, seisavad silmitsi üha tõsisemate ohtudega. Nüüd on TalTechi teadlased vastanud looduse hädakõnele – nende loodud tipptasemel veealune kaamerasüsteem ExoFish toob kalaseires kaasa revolutsiooni.

Kalaseire
ExoFish on valmistatud roostevabast terasest ja peab vastu rohkem kui 10 m sügavusele. See on projekteeritud TalTechis ja detailid on valmistatud Eesti mehaanika- ja metallitööde ekspertide poolt. Foto: Helena Carmen Udu, TalTech

Tehisintellekt kalaseires

TalTechi meeskond eesotsas keskkonnaseire tehnoloogiate keskuse teaduri Gert Tomingaga lõi reaalajas töötava veealuse kaamerasüsteemi, mis kasutab kalade liikumise ja liigilise mitmekesisuse automaatseks tuvastamiseks tehisintellekti. Kaamera paigutati efektiivsuse testimiseks looduslikes tingimustes Purtse jõkke, olulisse lõhe ja meriforelli kudemispaika. Kalade rändeks kasutatavas tunnelis kaardistavad olukorda keerulise valgussüsteemiga stereokaamerad, mis suudavad teha kõrge kvaliteediga pilte isegi hägustes ja keerukates veeoludes.

ExoFishi eripära seisneb võimes salvestada ainult neid videoid, mis salvestavad kalade reaalset liikumist, töötlevad andmeid kohapeal ning vabastavad bioloogid rutiinsest ja aeganõudvast tööst. See tähendab, et enam ei ole vaja kulutada tunde tühjade kaadrite vaatamisele. „Näiteks Saksamaal peab seirevideote analüüsimiseks olema magistrikraadiga bioloog, mis on ju ilmselge ressursi raiskamine. Kuna ExoFish filtreerib automaatselt välja ebaolulise materjali, saab nüüd kasutada kvalifitseeritud spetsialistide tööaega palju tõhusamalt,“ rääkis Toming.

Loe edasi Trialoogist