Tallinna Tehnikaülikool

11. veebruaril on fookuses naised teaduses – siit kaleidoskoop TalTechi loodusteadlaste uurimistööst. Tähtsa päeva puhul on välja toodud just naisteadlased, nii need, kes on tööpostil kui ka need, kes on lapsehoolduspuhkusel.

Naised loodusteaduses

Naiste viljatuse põhjusi uuriva teadusgrupi teemaks on, kuidas erinevad rakud munasarjas aitavad kaasa munaraku valmimisele, mis on üheks peamiseks naise viljakuse eelduseks. Samuti osaletakse projektides, kus uuritakse selliste keskkonnakemikaalide mõju munasarja toimimisele, mis jäljendavad suguhormoone ja võivad organismis sellega palju segadust tekitada. Uuritakse ka, kas munarakud saaksid valmida laboritingimustes. See annaks võimaluse munarsarja kudet säilitada ja saada lapsi vähipatsientidel, kelle munarakud muidu ravi käigus hävineksid. 

Uurimisrühma naisteadlased: Agne Velthut-Meikas, Inge Varik, Kristine Roos.

Instrumentaalanalüüsi uurimisrühm tegeleb ühiskonnale oluliste probleemide lahendamisega, nt toidu- ja keskkonnaohutus, keelatud kemikaalide ja ravimijääkide tuvastamine (inimese süljes, keskkonnas), biomassi väärindamine.

Olulisel kohal on ka taimedes sisalduvate bioaktiivsete ainete (potentsiaalsete ravimikandidaatide) eraldamine, identifitseerimine ja nende antioksüdatiivsete ning antibakteriaalsete omaduste uurimine. Eesmägiks on leida uusi aineid Eestis kasvavatest taimedest, mis oleksid efektiivsed kroonilise borrelioosi ravis. Uurimisgrupp on leidnud, et aed-uniohaka lehtedes sisalduvad fütokemikaalid omavad nii vähi kui ka borreelia vastast toimet.

Uurimisrühma naisteadlased: Merike Vaher, Maria Kuhtinskaja, Maria Kulp, Piret-Saar Reismaa, Jekaterina Mazina, Jelena Gorbatšova, Olga Bragina, Piia Jõul, Pille-Riin Laanet, Kristiina Leiman, Tran Ho.

Taim-patogeen interaktsioonide uurimisrühmal on fookuseks taim-patogeen interaktsioonide geneetilised, molekulaarsed ning rakubioloogilised aspektid. Teadlased identifitseerivad ja iseloomustavad kõrrelistest kultuurtaimi nakatavaid viiruseid Eestis ning naabermaades uue põlvkonna sekveneerimismeetodite abil. Kasutades CRISPR-põhist täppisaretust teevad teadlased kindlaks raiheina geenid, mis on seotud põua- ja külmataluvusega ning biomassi kasvu mehhanismidega. 

Uurimisrühma naisteadlased: Cecilia Sarmiento, Merike Sõmera, Jelena Mõttus, Kairi Kärblane, Lenne Nigul. 

Biomeditsiini uurimisrühm uurib inimese patogeeni Helicobacter pylori mõju mao ja soolestiku mikrobioomile ning maksale. Uurimisrühm selgitab välja Eestis ringlevate helikobakterite omadusi, nende ohtlikkust ning antibiootikumiresistentsust. Lisaks töötab uurimisrühm selle nimel, et arendada kiiremaid ja täpsemaid diagnostilisi teste, mida oleks võimalik kasutada esmase nakkuse määramiseks ja helikobakterite omaduste tuvastamiseks.

Uurimisrühma naisteadlased: Pirjo Spuul, Kaisa Roots, Olga Smirnova (lapsehoolduspuhkusel), Sadia Khalid, Johanna Kristina Tamm, Liisa Truu.

Immunoloogia töögrupi peamine uurimissuund on leukotsüütide aktivatsioon ja selle reguleerimine. See on ülioluline nii terves organismis kui ka immuunvastuse ajal. Nende mehhanismide väärtalitlus on võtmeteguriks kasvajate, põletikuliste- ja autoimmuunhaiguste korral ning mõjutab tugevalt ka võimet patogeenidega võidelda.

Teadlased uurivad kahte vähetuntud  regulaatorite perekonda haiguste kontekstis, mille patofüsioloogia hõlmab vastavat signaaliülekannet, peamised mudelid on hulgiskleroos ja melanoom.

Uurimisrühma naisteadlased: Sirje Rüütel Boudinot, Airi Rump, Kadri Orro, Emilia Di Giovanni.

DNA replikatsiooni ja genoomi stabiilsuse uurimisgrupp uurib molekulaarsel tasemel, kuidas tavalised rakud ja vähirakud oma DNA-d kahekordistavad. Uurimisgrupi saadud teadmiste abil on võimalik olemasolevaid vähiravi meetodeid paremaks teha ja uusi välja mõelda.

Uurimisrühma naisteadlased: Tatiana Moiseeva, Sameera Vipat.

Supramolekulaarse keemia uurimisrühm loob ja uurib uusi molekulaarseid mahuteid ja sünteetilisi retseptor-molekule, et neid kasutada erinevate saasteainete nagu pestitsiidid ja mürkainete jäägid, tuvastamiseks ja eraldamiseks. Uurimisrühm arendab ka jätkusuutlikke meetodeid lahustivabalt orgaaniliste ainete sünteesimiseks, et näiteks ravimitööstust keskonnasõbralikuks muuta. 

Uurimisrühma naisteadlased: Riina Aav, Karin Valmsen, Marina Kudrjašova, Elena Progorchenko (lapsehoolduspuhkusel), Kamini A. Mishra, Nele Konrad, Tatsiana Dalidovich, Tatsiana Shalima, Mari-Liis Ludvig (lapsehoolduspuhkusel), Jevgenija Martõnova, Elina Suut, Ngan T. T. Nguyen

Maavarade ja rakendusgeoloogia uurimisrühm tegeleb Eesti maavarade uuringutega, sealhulgas fosforiidi ja potentsiaalsete metallimaakide genees ning uudsed väärindamisvõimalused. Uurimisrühma geokeemia ja mineraloogia laborisse leiavad tee ka mitmed teised geo- ja materjaliteaduste probleemid, alates paleovulkanismist kuni kaevandusjäätmete ringmajanduseni.

Uurimisrühma naisteadlased: Rutt Hints.