Tallinna Tehnikaülikool

Näitus „Euroopa linnad postkaartidel“ raamatukogu 2. korruse lugemisaalis. Näitus on avatud kuni 31. augustini 2020.

Euroopa linnad postkaartidel

Ikka on nii, et pärast inimese siit ilmast lahkumist jääb temast järele maist vara, mille hulgas ka albumeid ja fotosid, mida on lähedastel huvitav sirvida. Malle isakodus köitsid tähelepanu vanad postkaardid, mis saadetud vanaisalt oma abikaasale esimese Eesti Vabariigi ajal. Malle vanaisa August Leps töötas vandeadvokaadina Rakveres, ta oli ka IV ja V Riigikogu liige. Tänu oma ametile tuli tal ette rohkesti reise. Postkaarte südamlike sõnumitega oli saadetud Pariisist, Memelist (Klaipeda), Viinist, Berliinist, Kölnist, Potsdamist, Zürichist jt Euroopa linnadest. Templid ja margid kaartide tagaküljel annavad täpse ajalise ülevaate vanaisa reisidest aastatel 1930–1940.

Vitriinidesse mahtus Malle postkaardikogu kõrvale postkaarte veel teisteltki raamatukogu töötajailt. Osad neist postitempliga varustatult sugulastelt ja sõpradelt saadetud, osad oma reisidelt mälestuseks kaasa ostetud.

Näitust rikastavad imelised vanad kommikarbid Kadri Kallaste, TalTechi muuseumi juhataja kogust.

Kommikarpide esialgne omanik pole teada, kuid nende sisu viitab sellele, et tegemist oli inimesega, kes enne II Maailmasõda palju Lõuna-Saksamaal ja ka pisut Itaalias reisis. Ta kogus oma peatuspaikadest – hotellidest, kohvikutest ja bensiinijaamadest – suhkrukuubikuid. Suhkrupakendite kujunduse järgi võib arvata, et kogu on koostatud 1920ndatel ja 1930ndatel aastatel. Kadri ostis need kommikarbid Lübeckist ühest vanakraami poest. Suhkrukuubikute päritolu uurides on ta üles leidnud mõned kohvikud ja hotellid, mis veel tänaseni töötavad. Näitusele valis ta välja kahe kohviku suhkrutüki ja vastavad postkaardd: Café Hauptwache (Frankfurt am Main) ja Café Sprudel (Bad Orb).

Näituse idee autor on Malle Lang, liigitamise pearaamatukoguhoidja.

Näituse koostas Taimi Nurmiste, 620 3554; kujundas Tiia Eikholm.

Laeb infot...