Kolmapäeval, 19. veebruari õhtul selgusid „Teadus 3 minutiga“ pidulikul finaal-galal konkursi selle aasta viis laureaati, kelle hulgas oli ka loodusteaduskonna keemia ja biotehnoloogia instituudi doktorant Natjan-Naatan Seeba. Palju õnne!
Viie laureaadi hulka jõudsid lisaks Seebale üks Eesti Maaülikooli, üks Eesti Kunstiakadeemia ja kaks Tartu Ülikooli noort teadlast.
Natjan-Naatan Seeba tutvustas oma ettekandes vererasvade lagundamise protsessi. Nimelt kannatab maailmas südame- ja veresoonkonna haiguste all enam kui 500 miljonit inimest ning nende haiguste kujunemise juures mängib tihti rolli liigne vererasv. Tallinna Tehnikaülikoolis Aivar Lõokese lipiidide ja lipoproteiinide biokeemia uurimisgrupis arendab Seeba meetodit, mis võimaldab vererasva langetamiseks leitud ravimikandidaadid proovile panna otse inimese vereplasmas, kiirendades sellega haigustele tõhusa ravi leidmist.
Žüriid juhtis teaduste akadeemia uus president Mart Saarma ning žüriisse kuulusid teleajakirjanik Heleri All, Inclusive Financial Technology Foundation juhatuse liige Kristjan Järve, haridus- ja teadusministeeriumi teadus- ja arendustegevuse poliitika osakonna juhataja Katrin Kiisler, Tallink Grupi juht Paavo Nõgene, strateegia- ja juhtimisnõustaja ning innovatsiooniekspert Indrek Tammeaid ja Eesti noorte teaduste akadeemia president Toomas Vaimann (TalTech).
Tegemist on järjekorras 9. eestikeelse konkursiga, mida korraldab teaduste akadeemia koostöös avalik-õiguste ülikoolide, ERRi ja teadusasutustega. 2024. aasta sügisel toimus esmakordselt ka ingliskeelne võistlus Eestis õppivatele välisdoktorantidele.
Konkursi peamine eesmärk on pakkuda noortele teadlastele praktilist kogemust avalikkuse ees esinemiseks ja oma teadustöö tutvustamiseks. Võistlejad peavad oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul.
Konkursi laureaadid said preemiaks võimaluse osaleda ülemaailmsel teaduskommunikatsiooni konverentsil PCST (Public Communication of Science and Technology), mis toimub 27.–29. mail 2025 Aberdeenis Šotimaal.
Fotod: Reti Kokk/Eesti Teaduste Akadeemia